XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 109.

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 109.

Příspěvek od michan »

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 109.
Mapa plánu Operace MARKET GARDEN pro oblast Arnhem, kterou pro britskou 1. vzdušně-výsadkovou divizi vypracoval, pod velením generálmajora Urquharta štáb divize.

Obrázek

Na mapě jsou vyznačeny i všechny seskokové a přistávací zóny, včetně postupu jednotlivých praporů - severní trasou LEOPARD postupoval 1. prapor podplukovníka Dobie, - střední trasou TIGER postupoval 3. prapor podplukovníka Fitche a podél řeky Dolní Rýn, jižní trasou LION postupoval 2. prapor podplukovníka Frosta - všichni z 1. parašutistické brigády generálmajora Lathburyho.

V další části své prezentace, kterou jsem začal v Č 108. na konci, nás Generálmajor R. E. Urquhart seznamuje s místy, kde sloužil před tím, než převzal britskou 1. vzdušně-výsadkovou divizi. Hovoří o pocitech, když divizi přebíral a co jej při tom potkalo. Větší část popíši svými slovy a někde pro autentičnost použiji citace z jeho autobiografie - Arnhem.
Generál nejprve opět připomene, že jeho handicap - nerad létal - mu méně vadil u prvé velitelské funkce, když velel 231. samostatné pěší brigádní skupině v poušti severní Afriky v rámci 51. divize Highland a poté, když byl se stejnou divizí na Sicílii a v Itálii. Tam byl lehce raněn, a pak působil ještě několik měsíců ve štábu britského 12. as. Velkou část popisu ve své autobiografii věnuje úvaze, že ho ani na moment, nejen v předchozích funkcích, ale ani později nenapadlo, že by mohl někdy velet ve vzdušně-výsadkovém vojsku, což dokládá těmito slovy, pro autentičnost cituji:

"Neměl jsem ani páru jak to u těch chlapíků funguje, a měl jsem dojem, že výsadkové síly jsou spíš něco jako rodinný podnik a soukromá armáda - dosud si obvykle vychovávaly své vyšší důstojníky samy."

V britské 1. vzdušně-výsadkové divizi nastal zlom někdy koncem roku 1943, kdy byl dosavadní velitel divize generálmajor Eric Down pověřen sestavením "Indické" vzdušně-výsadkové divize na Dálném východě. Generál Urquhart o generálu Downovi říká, že to byl voják z rozsáhlými zkušenostmi získanými mezi výsadkáři, kde začínal od piky. Generálmajor Eric Down úspěšně velel nejprve britskému 1. parašutistickému praporu, pak 2. parašutistické brigádě, aby pak převzal, jako velitel, britskou 1. vzdušně-výsadkovou divizi.
Když se velitel 1. vzdušně-výsadkového sboru generál "Boy" Browning dozvěděl, že mu berou z velení 1. vzdušně-výsadkové divize generálmajora Erica Downa, okamžitě protestoval u britského Ministerstva války. O tom Urquhart říká, že se vše dozvěděl až později. Britské Ministerstvo války protesty Browninga odmítlo a zeptalo se ho, cituji:

"Budete mít u 1. vzdušně-výsadkové divize něco proti člověku zvenčí?"

Generál Browning prý trval jen na tom, že takový generál by musel být pokřtěn bojem - "a hotovo"!

Byl Nový rok 1944, když se generál Urquhart hlásil na velitelství 1. vzdušně-výsadkového sboru u generálporučíka Browninga poblíž St. James Court v Londýně. Urquhart připomíná, že měl stále na sobě nárameníky s hodností brigádního generála a tartanové kalhoty a kamaše divize Highland Light Infantry (tartanové kalhoty viz zde skotské kostky: mackenzie tartan highland light infantry ).
První rozkaz, který prý od Browninga dostal, říká tomu né rozkaz, ale že jej přivítal poznámkou: "Měl by jste se raději jít řádně obléknout."
V dalším textu je vidět, že po téhle poznámce Urquhart znervózněl a hned si vzpomněl na své nedostatečné znalosti o výsadkových operacích. Vzpomněl si na nevolnosti při cestě letadlem a uvědomil si, že nikdy v životě neskákal s padákem. Byl však již zkušeným důstojníkem armády Velké Británie a věděl, že základní pravidla platí pro všechny druhy vojsk. A tak si také uvědomil, že i vzdušně-výsadková divize musí být ve svém základu - jednotkou dobře vycvičené pěchoty, která má obvyklou dělostřeleckou a ženijní podporu a když bude vysazena ze vzduchu, bude bojovat jako jakákoliv jednotka v pozemním boji. Autenticky pak Urquhart říká, cituji:

"Pěchotní zákonitosti platí i zde, přestože za trochu jiných podmínek, zejména v počátečním stádiu bitvy, kdy se jednotka musí téměř s jistotou spoléhat sama na sebe."

Přesto Urquhart cítil, že by měl o tom "počátečním stádiu bitvy" něco vědět, měl by něco přímo zažít "na své vlastní kůži". A tak Browningovi navrhl, že může absolvovat parašutistický výcvik. Pro autentičnost zde ocituji reakci generála Browninga na Urquhartův návrh, cituji:

"Prohlédl si moji rozložitou postavu - v té době byla moje hmotnost při výšce šesti stop (180 cm) celých čtrnáct stone (89 kg) - a řekl: 'Učením skákat s padákem bych se neznepokojoval. Vaším úkolem je připravit tuto divizi k invazi do Evropy. Pro skákání s padákem jste nejen příliš velký, ale také stárnete'."

Na nějaké city nebyl čas, i když si generál pomyslel, že při svých 42 rocích ještě není tak starý. Browning vše poté zlehčil, zaklonil se ve své židli dozadu, začal bubnovat prsty na stole a pak řekl, opět pro autentičnost cituji:

"Absolvoval jsem dva seskoky. Při obou jsem se zranil. Děsil jsem se, že si něco zlomím."

Urquhartovi se zdálo, že se přitom usmívá, při vzpomínce na napůl zapomenutou nehodu a dodal, cituji: ¨
"Byl jsem jediný, kdo o tom něco ví, tak jsem se stal pilotem kluzáku."

Tahle slova Browninga Urquharta uklidnila. Odešel do námořního a vojenského klubu, kde se sešel s odcházejícím velitelem divize generálmajorem Erikem Downem. Při obědě měli spolu rozhovor, ve kterém se jeho předchůdce vyznal z toho, že jej všechny ty změny netěší a popřál mu vše nejlepší. V dalším rozhovoru mu vylíčil některé zvláštnosti své, nyní již "bývalé" divize a pohovořil o osobnostech, a velitelích v jednotlivých jednotkách.
Jak to tak bývá, všechny náležitosti při přebírání nové funkce vyřizoval Urquhart pět dní, aby 7. ledna 1944 odjel do Fulbecku, kde převzal britskou 1. vzdušně-výsadkovou divizi oficiálně.
Potvrdilo se jeho myšlení, že vzdušně-výsadková divize je, cituji autenticky: "Jakousi uzavřenou společností, kam vás musí přijmout. Já jsem byl jednoznačně vojenská suchozemská krysa."
Generál si byl vědom, že bude chvíli trvat, než bude přijat - "tak nějak". Zatím si budou o něm jen povídat na každé ubytovně a aby prý nebylo vše tak jednoduché, zjistil Urquhart, že jeden z brigádních generálů - jeden z velitelů brigád v divizi - Urquhart neříká který - dostal o něco dříve neoficiálně na vědomí, že by se měl stát velitelem divize právě on (později vylíčím hádku mezi jednotlivými veliteli brigád, když byl v Arnhemu Urquhart dva dny takřka nezvěstný. Ač bylo určeno pořadí, kdo zastoupí Urquharta v případě smrti, či ztráty, v té hádce si jeden z velitelů brigád přivlastňoval okamžitě velení přes určené pořadí.
Konkrétně - jako bezpečnostní opatření generál Urquhart řekl svému náčelníku štábu divize, podplukovníku Charlesi Mackenziemu, že kdyby byl vyřazen z bitvy, velení převezme Lathbury s dalším pořadím nástupnictví Hicks a Hackett. Kdo si pak přivlastňoval velení byl ten, kterému bylo slíbeno velení divize již dříve, a my se pokusíme si to podle toho zjistit později.).


2/ Co předcházelo MARKET GARDEN u britské 1. vzdušně-výsadkové divize.

Tak, jak plynul čas od ledna 1944, učil se Urquhart "za pochodu specifiku boje z třetího prostoru". Stejně tak svými profesionálními znalostmi a zkušenostmi z bojů, prohluboval bojové vlastnosti výsadkářů v pozemním boji. Od jara 1944 pokročil výcvik divize tak, že byla připravena k nasazení. V autobiografii se dozvídáme, že bylo na jaře uspořádáno společné cvičení obou britských vzdušně-výsadkových divizí( 1. a 6.), kterého se však Urquhart nemohl zúčastnit, neboť se ozvaly následky jeho nasazení na Dálném východě a v Africe. Totiž generála přepadl hrozný záchvat malárie, který prý jej složil na více než tři týdny. Když byl zdráv, velice se přiblížil den D - "Operace OVERLORD" - Vylodění v Normandii.
Tehdy SHAEF a Eisenhower rozhodli, že úvod vylodění v Normandii "obstarají" - americká 101. vzdušně-výsadková divize, americká 82. vzdušně-výsadková divize, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5347
a za Brity to byla 6. vzdušně-výsadková divize generála Richarda Gala, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5432
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5439
Britská 1. vzdušně-výsadková divize generála Urquharta, označená jako "strategická záloha" byla v pohotovosti a jen čekala na přesun a na své využití. A jak říká dále Urquhart ve své autobiografii - po dni D začalo něco jako "podivná válka" - doba, ve které měla celkem 16x jít buď celá divize, nebo její část do bojové akce. Jenomže 16x byla odvolána. A o tom bude o chvíli řeč.

(Informace pro Č 109., 110 a 111., byly použity z Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM, Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944 a Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden /americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize/ - podobné i stejné informace jsem čerpal také z historických podkladů a z mých letitých zápisů a poznámek, též z historické literatury, jako je: - Cesta do Arnhemu Křičící orel v Holandsku - Donald R. Burgett , John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě., Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek., A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. /The Forgotten Battle/ a dalších použitých pramenů - Použité podklady - na konci článků.).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 109.

Příspěvek od michan »

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 110.

Důvody, proč nebyla britská 1. vzdušně-výsadková divize nasazena do "ostré" bojové akce, a to celkem 16x, byly různé a není divu, že těch šestnáct nasazení - nenasazení bylo mezi zasvěcenými nazváno - "Vlastní podivná válka". Buď velení zjistilo, většinou dodatečně, že zamýšlené ostré nasazení je zbytečné. Nebo pozemní armády postupovaly tak rychle, že výsadkáře nepotřebovaly. Nebo se zjistilo, že nasazení nedosáhne rychle žádoucího pokroku. Někdy to bylo znovu zvážení plánu o nasazení, které znamenalo přehodnocení a odvolání akce. Ale pojďme konkrétně:

1) Jestliže bylo něco prvně - bylo to nasazení v "Operaci OVERLORD".
Tam se plánovalo, že bude 4. parašutistická brigáda generála Hacketta nasazena v den D na plážích před vyloděnými britskými jednotkami.
2) Jako druhá se připravovala po vylodění celá divize na plážích na pomoc britským jednotkám na SWORDU a to v případě nouze.
Pak byla celé horké léto divize jen v bojové pohotovosti a operační plány si vzájemně kolidovaly tak, že k použití nedošlo.
3) Třetí bojové použití mělo být na předmostí u Evrécy v tzv "Operaci Wild Oats" (Vybouření se). Velení však zjistilo, že by nasazení bylo nejisté a akci odvolalo.
4) Pak se plánovalo dobytí přístavu Saint-Malo. Jenomže spojenecká námořnictva se celé akce zalekla, neboť Saint-Malo bylo považováno za tak dobře chráněnou pevnost, že by jí z pevniny nebylo možno dobýt.
5) V "Operaci Raising Brittany" měla britská 1. vzdušně-výsadková divize vytvořit v Bretani základnu pro Francouzské hnutí odporu - Makisty, se kterými se měla britská vzdušně-výsadková divize spojit v operacích proti křídlu německé armády, poté se přidat k Američanům postupujícím jižně od Cherbourského poloostrova. Postup Pattona vše předběhl.
6) V "Operaci Hands Up" (Ruce vzhůru) měla britská 1. vzdušně-výsadková divize dobýt Vannes severně od ústí Loiry. Odvolána kvůli nadměrnému risku.
7) V "Operaci SWORD HILT" (Jílec meče) měla být vysazena v oblasti Morlaix-Lannon severně od Bretaně.
8) V "Operaci Pransfigure" (Proměnit se) se po vysazení měla sejít s Američany, kteří prováděli při dobytí Paříže obchvat zprava. Pozemní jednotky byly rychlejší, akce nepotřebná.
9) a 10) V těchto dvou operacích se objevily plány na zajištění předmostí přes řeku Seinu mezi Rouenem a pak v Les Andelys.
11) a 12) Měla být britská 1. vzdušně-výsadková divize vysazena před postupujícími jednotkami britské 2. A a kanadské 1. A v Belgii.... A něco podobného bylo 14) a 15).

16) Přišla úplně vážně míněná "Operace COMET"( která pak doplněna a přehodnocena zcela - byla základem Operace MARKET GARDEN, - spuštěné 17. září), když v jedné její variantě měla britská 1. vzdušně-výsadková divize dobýt mosty v Arnhemu přes řeku Dolní Rýn. Tahle operace měla být spuštěna již 7. září. Nejprve byla při plánování ještě rozšířena o dobytí dalších dvou přechodů přes řeku Maasu a řeku Waal, aby pomohla rychlému postupu britské 2. A.
Něco víc o Operaci COMET viz také na konci Č 7., zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5752
Pak přeci jenom štábní důstojnici na všech stupních velení, od 21. Skupiny armád, přes britskou 2. A, 1. vzdušně-výsadkovou armádu, 1. vzdušně-výsadkový sbor, ale i britskou 1. vzdušně-výsadkovou divizi zjistili, že by se jednotky divize - v rámci Operace COMET - rozptýlily na příliš velkém prostoru. Vzali v úvahu neznalost německých pozemních přesunů v oblasti a "Operaci COMET" uznali jako velice rizikovou.
Všech těchto 16 pokusů o nasazení britské 1. vzdušně-výsadkové divize ukazovalo na určitou naivitu při plánování bojových operací především ve štábu 1. vzdušně-výsadkové armády.
Právě když se plánovala "Operace COMET" vzniklo již vzpomínané vystoupení polského generála Sosabowkého, ale tehdy nejen on, ale i brigádní generál Shan Hackett( velitel 4. parašutistické brigády) měli při instruktáži výhrady. Pro historii se zachoval spíš výrok Sosabowského, jehož polská 1. parašutistická brigáda byla formálně i skutečně podřízena britské 1. vzdušně-výsadkové divizi. Tehdy sám generál Urquhart, v rámci "Operace COMET", prováděl instruktáž velitelů brigád, když bývalý profesor na varšavské Vojenské akademii generál Sosabowsky několikrát přerušil instruktáž slovy "Ale Němci, generále...Němci!" (V dalších mnoha historických knihách je vše interpretováno jako "A co Němci pane generále, co Němci"). Ať tak, nebo tak, Urquhart dochází k názoru (zvláště později po válce a po reakcích Němců), že si spojenecké štáby vůbec neuvědomovaly, že přijde nějaká německá reakce a vůbec jí vlastně nebraly v úvahu.
Urquhart říká, že Sosabowského znal, a že si polský generál moc dobře uvědomoval Němce. Ač byl odhodlán se s nimi kdykoliv utkat, nepodceňoval je. Námitku nevyslovoval z nějakého zoufalství, on prostě proti Němcům bojoval již od roku 1939. Znal jejich kvality a chtěl přes svou příslovečnou zdvořilost na jejich kvality upozornit. Generál Urquhart ve své autobiografii Sosabowského popisuje jako velice inteligentního zkušeného důstojníka, ve kterém se však v té době střídaly dvě role - byl nejen vojenským odborníkem a velitelem, bezvýhradně uznávaný svými důstojníky i vojáky, byl i politickým vůdcem, který se snažil pro polskou zemi, pro Polsko - získat co nejvíce politických výhod - v těžké době okupace Polska. Generál Sosabowski se několikrát (Urquhart uvádí 2x nebo 3x) pohádal, kvůli politice, i s velitelem 1. vzdušně-výsadkového sboru Browningem a jejich vztahy nebyly moc dobré.

Vraťme se ještě k tomu, co předcházelo MARKET GARDEN.
Ani jedna z těch 16ti akcí se tedy neuskutečnila a o dvou naplánovaných akcích z oněch šestnácti byl Urquhart přesvědčen, že by skončily naprostou katastrofou. Jediné pozitivum, které na 16ti neuskutečněných akcích generál viděl bylo to, že si jednotky i velitelé vyzkoušeli nevodění bdělosti v každé minutě - v každé minutě být připraven, že půjde do ostré akce! Těch 16 "ne akcí" zároveň znamenalo, že se všechny štáby naučily rychle a co nejpečlivěji plánovat do detailů. Logistika se naučila rychle připravit veškerý materiál pro bojovou akci, materiál měla ze 70ti procent vlastně stále připravený. U jednotek se navodil pocit nedočkavosti, který plynul z nečinnosti několika měsíců. Je tedy jasné, že po 7. září 1944, kdy byla odvolána "Operace COMET", byla britská 1. vzdušně-výsadková divize více než chtivá boje, a jak říká Urquhart:
"Jak byla chtivá boje, to můžou pochopit pouze ti, kdo kdy veleli velkým silám vycvičených vojáků."
U jednotek britské 1. vzdušně-výsadkové divize se okolo 7. září však zároveň objevily, jak říká sám generál Urquhart: "známky nebezpečné směsi nudy a cynismu, jež se vkrádaly do našeho každodenního života. Byli jsme připraveni na všechno. Pokud existovala tendence brát méně povzbudivé a dokonce i neznámé faktory lehkomyslně, bylo to pochopitelné. Jistě, není možné přeceňovat konečný význam sledu operací, které se neuskutečnily. Po bitvě má historik a vojenský kritik právo pohrávat si s aritmetickými rovnicemi bitvy. Neviditelné faktory jako následky šestnácti odvolaných operací v řadě však může odpovídajícím způsobem zhodnotit pouze přímý účastník."


K Urquhartovým slovům je třeba ještě dodat to, co oficiálně říká historie okolo MARKET GARDEN. Vše se dělo v době, kdy britská 2. A od Falaiské kapsy urazila více jak 400 km a rozbíjela jednu německou jednotku za druhou. Jednalo se o dobu, kdy nejen Montgomery, ale i další důstojníci naladili ve spojeneckých jednotkách atmosféru - "do Vánoc je konec války", "do Vánoc jsme v Berlíně". "Němec mele z posledního"!!!

3/ Zpravodajské informace.
Ve své autobiografii se Urquhart nijak neliší ve zpravodajských informacích od toho, co říká oficiální historiografie, jen nám některé znalosti o Němcích rozšiřuje, či doplňuje. Většinu oficiálních zpravodajských informací k "Operaci MARKET GARDEN" viz tedy zde v Č 13 a 14, včetně Holandského hnutí odporu:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5759
My si tedy řekněme ještě to, co doplňuje, či vysvětluje generál Urquhart.
Generál Urquhart přes optimistický názor, že to v Arnhemu a v celém jeho působení v oblasti nebude tak strašné, přece jenom, když se dozvěděl od svého náčelníka štábu podplukovníka Mackenzie, že bude mít méně kluzáků, než požadoval, trval na tom, aby nakládka těch ostatních kluzáků nebyla na úkor protitankových děl v I. vlně...!!! A tuhle informaci doplňuje, cituji:

"Navzdory optimistickým zprávám britské armády za kanálem La Manche jsem nechtěl riskovat ohledně německých obrněných vozidel více, než bylo nutné. Chtěli jsme mít k dispozici všechny protitankové zbraně, na které jsme mohli dosáhnout.....!!!"

Důležité věty. Totiž v těchto větách, se kterými i náčelník štábu souhlasil, Urquhart prokazoval své bojové zkušenosti. Hned dál pak generál vysvětluje, že moc dobře udělali, že děla vzali. Totiž aniž by prý o tom byl řádně informován (na odkaze, který dávám o zpravodajských informacích Spojenců je jasně patrné - o tankových jednotkách - jak se některé informace neřekli, některé zamlčeli a některé bagatelizovali) tanky a obrněné jednotky v oblasti byly. A sám generál nám o tom říká, že vlastně v divizi o přeskupování Němců v jejich prostoru moc nevěděli. Totiž doplňuje, že v Holandsku, tehdy, 9. září, vydal polní maršál Model, velitel Skupiny armád B, rozkaz 10. td SS (známe jako Frundsberg), aby pokračovala v ústupu přes Arnhem do Německa. Generálu Willimu Bittrichovi, veliteli 2. ts SS, poručil, aby připravil 9. td SS (Hohenstaufen) k postupu proti Američanům u Cách. Zároveň dostal generál Bittrich rozkaz, aby dohlédl na znovuvyzbrojení 9. td SS a dvou dalších tankových divizí - 2. td a 116. td, - zvláště ty poslední dvě tankové divize byly v "Operaci MARKET GARDEN" Spojenci takřka neočekávané...!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 109.

Příspěvek od michan »

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 111.

Většinu všeobecných zpravodajských znalostí Spojenců, založenou na rozboru německé situace, jsme si řekli zde, v Č 4., Č 5., a Č 6.:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5747
a poté jsme jí ještě prohloubili v Č 13., Č 14 a 15. a doplnili o znalosti tankových a obrněných formacích Němců v celé oblasti:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5759
. Pojďme ještě hlouběji a řekněme si co dalšího ze zpravodajských informací věděl Urquhart a jeho štáb divize.
Urquhart věděl o chaotickém ústupu Němců a pak o tom, že německá 9. td SS se shromáždila severně od Arnhemu, 10. td SS poblíž Nijmegenu a že 3. září vydal polní maršál Model rozkaz, který většinu zpravodajských informací o tankových divizích 2. ts SS generála SS Bittricha měnil. Totiž tehdy rozkázal, že se 9. a 10. td SS má přesunout do oblasti Arnhemu, kde dojde k jejich rekonstrukci a přezbrojení. Navíc dne 5. září svůj rozkaz z 3. září pozměnil tak, že svěřil generálu SS Bittrichovi organizaci rekonstrukce 9. td SS, spolu s 2. td a 116. td, které se tak měly zapojit do boje dále směrem na jih (od Arnhemu) rovněž pod generálovým velením. Jen německá 10. td SS měla pokračovat v ústupu do Německa, kde se měla zcela znovu vyzbrojit, zvláště doplnit tanky a SHD. Čímž říkáme, že 9. td SS se připravovala k přesunu do boje s Američany.
V době, kdy se přibližoval den D "Operace MARKET GARDEN" - 17. září 1944 byly však

Obrázek

všechny divize 2. ts SS, generála Bittricha stále ještě v oblasti Arnhemu.
Zpravodajsky věděla Urquhartova britská 1. vzdušně-výsadková divize i o dění v oblasti před britským 30. as, věděla o formování německé obrany, kterou se podařilo Němcům stabilizovat mezi 5. a 10. zářím. A právě, do již stabilizované německé obrany, měla zaútočit britská 2. A, kde byl na čele 30. as, když prvé útoky měla provádět britská Gardová obrněná divize. Situace okolo 10. a 17. září tak byla úplně jiná než na začátku plánování "Operace MARKET GARDEN". Do 17. září se totiž proti britské 2. A, která měla přestávku z důvodů přeskupování a doplňování svých jednotek, Němci v obraně dobře připravili. Proti 2. A stála německá 1. parašutistická armáda, ale také německá 15. A generála Zangena, která již byla přepravena přes ústí Šeldy. Generál Luftwaffe Christiansem zkonsolidoval místní jednotky Wehrmachtu, vytvořil druhé sledy obrany a měl pod sebou konglomerát jednotek z Waffen SS, Wehrmachtu, námořnictva a Luftwaffe. Existovala ještě jedna síla, s kterou zpravodajské informace Spojenců moc nepočítaly. Byla to německá možnost doplňovat neustále své obranné a útočné síly z německého území - Třetí říše - z tzv. Wehrkreis VI, které zahrnovalo tu část Německa, které bylo nejblíže k oblasti bitvy - MARKET GARDEN.
Tady Urquhart připomíná, že pokud by platily ty původní znalosti, jeho britská 1. vzdušně-výsadková divize by bojovala jen proti těm německým silám, které uprchly přes Šeldu, nebo byly v Holandsku, či jen doplněny z Třetí říše, dopadla by "Operace MARKET GARDEN" úplně jinak a pro Spojence vítězně. Jenomže jak říká Urquhart, cituji:

"Bohužel pro nás zde však byly mezi Nijmegenem a Arnhemem, v Arnhemu a v lesích severovýchodně od Arnhem skryté tanky a samohybná děla 9. td a 10. td SS."
Dislokaci 9. td SS a 10. td SS, stejně jako velitelství Bittrichova 2. ts SS viz na horní mapě.


4/ Plánování "Operace MARKET GARDEN".

Generál Urquhart připomíná, že po zrušení "Operace COMET" (byla pozastavena těsně před svým spuštěním, jehož datum znělo 7. září) se většina jeho štábních důstojníků bavila dle svých zájmů a to i 10. září, kdy ještě byla jakás takás naděje na spuštění COMET. Po 16ti nasazení nenasazení už nikdo na starou operaci nevěřil. Po 10. září už se ale "v nejvyšších patrech velení" zrodila "Operace MARKET GARDEN" a tak byly rychle všichni štábní důstojníci divize svoláni na velitelství.
Již vzpomínaný velitel 21. samostatné parašutistické roty, velitel "značkařů", major B. A. Wilson, který měl se svou samostatnou rotou vyznačit přistávací a seskokové zóny se rychle se svými důstojníky, jako první, ponořil do studia nejnovějších leteckých snímků oblasti Arnhemu. Stejně rychle se zapojil do plánování Operace MARKET GARDEN i podplukovník Mackenzie, náčelník štábu britské 1. vzdušně-výsadkové divize, který začal rychle jednat s leteckým štábem a prohlížel si u nich snímky daného regionu. Po prohlídce okamžitě začal projednávat všechny dostupné informace se svým náčelníkem zpravodajské služby majorem D. J. Maguirem a také s velitelem dělostřelectva podplukovníkem R. G. Loder-Symondsem.
První náhledy samotného velitele britské 1. vzdušně-výsadkové divize generála Urquharta do plánování "Operace MARKET GARDEN" v oblasti Arnhem byly logické a přímočaré

Obrázek

( zde viz mapu - Arnhem - a jeho okolí). Generál Urquhart jako první variantu volil vysazení svých parašutistů přímo na obou březích řeky a co nejblíže k hlavnímu cíli "Operace MARKET GARDEN" - k Dálničnímu silničnímu mostu. Jenomže velmi rychle přicházely informace o velké síle PVO Arnhemu, které zasílala RAF. Tím vylučovala, z důvodů těžké přehrady flaku před a v Arnhemu, shoz výsadkářů, nebo přistání kluzáků přímo u hlavních cílů.
Jak již bylo při Plánování "Operace MARKET GARDEN" jako celku řečeno, viz zde Č 7., 8. a 9.:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5752
zvláště v Č 9. v bodě za a) a za d) - handicap byl, že vše proběhne ve dne a mimo dostřel německé PVO...., jak si přáli letci. Letci bombardérů RAF navíc po svých návštěvách Porúří uznali PVO Arnhemu jako velice silnou. Argumentovali kluzáky, ale i tažnými letadly, které se z důvodů pomalého letu dostanou do přímé protiletadlové palby německých flaků nad Deelenským letištěm, které bylo jen 7 mil (něco přes 11 km) severně od Arnhemu. Dále pak argumentovali promícháním letadel, která budou mít na starosti seskok a přistání v oblasti Nijmegen, s letadly pro oblast Arnhem. Argumentů leteckých odborníků bylo víc, třeba i to, že poldery, hráze jižně od mostu jsou nevhodné pro kluzáky i pro parašutisty. Vyhrála RAF, která připustila jen to denní přistání, ale na přistávání v dostřelu PVO nepřistoupila!!!
Generál Urquhart ve své autobiografii přiznává, že podlehl tomu faktu, že - Až do okamžiku vysazení vojáků na zem z letadla, či přistání kluzáků, je vše v režii letectva!!!......
Říká, že právě proto mělo letectvo poslední slovo!!!
Pak se jeho autobiografie nese v duchu, že měl přece jenom trvat mnohem více na "coup - de main" - prudké přistání přímo v cíli, v tomto případě v blízkosti mostu.

Ale v samotné "Operaci MARKET GARDEN" při jejím plánování pro oblast Arnhemu přece jenom vyhledával místa ideálního přistání kluzáků, seskoku parašutistů. Nakonec se rozhodl pro oblasti západo-severozápadně od Arnhemu, kde se nacházely rozsáhlé oblasti plochého terénu o nadmořské výšce zhruba 250 stop (75 m), které ležely mezi pásy lesů, které měly sloužit jako přirozená clona.
Tak se stalo, že oblasti shozu byly v terénu, který byl vzdálen od hlavních cílů jednotek britské 1. vzdušně-výsadkové divize 6 až 8 mil (9 až 11 km)!!!

V "Operaci MARKET GARDEN" se tyhle vzdálenosti od cílů staly jedním z největších problémů( mimo ztráty spojení a tím velení). Divize měla nedostatek transportních prostředků ihned po přistání( ztráty džípů i s kluzáky) a tak většina výsadkářů i vojáků vysazených z kluzáků musela k svým bojovým cílům postupovat většinou pěšky. Generál Urquhart říká, že jedinou výhodou bylo, že byl všude terén pevný - "ideální pro rychlé přeskupení"...... Spolu se

Obrázek

svými důstojníky pak vyznačili a přidělili zóny shozu a zóny přistání, viz mapa.
Další velmi těžkým problémem při plánování byla ta skutečnost, že musel dle počtu letadel, přepravovat svou divizi ve třech oddělených vlnách. Z důvodů vzdálenosti mezi shozem, či přistáním, a cílem potřeboval větší počty vojáků, neboť musel ponechávat po celé trase vojáky na obranu trasy pro přistání dalších vln. Ve svém důsledku to znamenalo, že například prapor měl místo třech rot do boje jen dvě( a někdy byly ty roty ještě oslabené o celá družstva, či čety), neboť jedna zůstávala postupně na trase dlouhé 9 až 11 km, jako obrana jednotlivých míst, křižovatek, či hnízd odporu. Vystihuje to věta, kterou Urquhart ve své autobiografii říká, cituji:

"To znamenalo, že se účinná ofenzivní síla divize v první den proti hlavnímu cíli zredukovala na jednu parašutistickou brigádu."

A pak dodává: "Neměl jsem však na výběr."


Použité podklady:

Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Boje o Itálii 1943 až 1945 – Dominick Graham a Shelford Bidwell.
Hitlerovy horské jednotky – James Lucas.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1176,
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1179
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1193
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Miloš Hubáček - INVAZE.
Válka v Normandii. Ode Dne D k St. Lo,
německýma očima - Vince Milano a Bruce Conner.
Charles Kirkpatrick - Spory o druhou frontu.
Stephen Badsey - Příprava operace Overlord.
Detlef Vogel - Německá obrana.
Edward Marolda - Operace Neptune.
Steven J. Zaloga - Den D 1944 Pláž OMAHA.
Roger Cirillo, Stephen Badsey - Den D.
Charles Kirkpatrick - Soustřeďování sil.
Alfred Price - Vzdušné boje.
Nigel de Lee - Boje v Ńormandii.
Nigel de Lee - Průlom.
Bernard Nalty - Invaze do jižní Francie.
Roger Cirillo - Pronásledování k Sieně.
John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě.
Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM.
Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944.
Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden (americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize).
Donald R. Burgett - CESTA DO ARNHEMU - Křičící orel v Holandsku.
Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek.
A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. ( The Forgotten Battle)
Jaroslav Hrbek – Tobruk 1941.
Janusz Ledwoch – Afrikakorps.
Paul Carell – Lišky Pouště.
Janusz Piekalkiewicz – Rommel – Tajná válka v Africe.
Dwight David Eisenhower – INVAZE DO EVROPY.
Harry C. Butcher – TŘI ROKY s EISENHOWEREM.
Jiří Brož – STŘEDOMOŘÍ V OHNI DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY.
D – DAY OPERACE OVERLORD, dle nakladatelství Salamander
Den D 1944 Pláž Omaha, - Steven J. Zaloga, Howard Gerrard.
Books Ltd, Londýn.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.
Z webu http://www.Palba.cz je použito jako podklad a upoutávka:
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 u Francie zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=143
a zde jednotlivé sekce:
a) Pozemní a cizinecká legie – (články od Kačermiroslav, Sa 58 a Bruno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=160
b) Letectvo – ( články YAMATO, Kačermiroslav a Fatale):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=161
c) Námořnictvo – (ovládal Norad – Nelson):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=162
d) Opevnění a bunkry – (od Bruna a Lorda):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=48
Aby pak důležitou smlouvu o porážce Francie z 22. června 1940 dodal Kačermiroslav v sekci
e) Ostatní:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3463
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 pak nalezneme - Británie viz zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=139
kde jsou pak jednotlivé sekce, a v nich potom musíš otevřít - Pozemní vojsko:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=154
tam teprve otevřeš Obrněná technika – (především YAMATO, TonyHazard a Easy_Company) zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=241
aby pak ještě následovaly odkazy od Sa 58:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3351
a Thór:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2936
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2892
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2821
Royal Navy (především Norad – Nelson a také trochu Mikhassel. Dralno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=153
Letectvo:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=99
pak má své podsekce:
Stíhací letouny – (xradar, YAMATO, Tempík, Reisen):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=216
Bombardovací a bitevní letouny – (Haness, YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=217
Ostatní letouny – (Kačermiroslav):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=218
Různé – (od Haness, Ikala, Lord a YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=220
A starší neaktualizovaný článek od Fatale:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1180
O Německé obrněné technice je možné se na Palbě dozvědět na tomto odkaze v subkapitolách zde http://www.palba.cz/viewforum.php?f=138
Tanky a stíhače tanků:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
od Sa 58, YAMATO, TonyHazard.
Samohybná děla http://www.palba.cz/viewforum.php?f=117 také od Sa 58 a YAMATO.
Mnoho dalších věcí, jako jsou OA – Obrněné Automobily - na tomto odkaze http://www.palba.cz/viewforum.php?f=17 také od Sa 58.
Z letecké techniky jsou to především v subkapitole Luftwaffe
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
u Stíhacích letadel http://www.palba.cz/viewforum.php?f=112
monografie Hans S a YAMATO, stejně jako u Bombardovacích a bitevních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=113
a u Ostatních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=192
je to pak Tunac, Haness, Hans S a YAMATO.
Vybavení letounů http://www.palba.cz/viewforum.php?f=193je od Ikala, Eda a Sa 58.
O Itálii jsou pak jednotlivé subkapitoly zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=142


Případné doplnění a diskuzi prosím směřujte na tento odkaz:


http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=58&start=40
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“