XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 13.

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 13.

Příspěvek od michan »

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 13.

K připomenutí ještě mapa Západní fronty, která ukazuje, kde se Němcům podařilo zastavit

Obrázek

"úprk", ústup - po Falaiské kapse - do 15. září 1944.
Zpravodajské informace v Operaci MARKET GARDEN.
Když navštívil britský generálmajor Kenneth W. Strong zpravodajský náčelník štábu SHAEF svého nadřízeného náčelníka štábu SHAEF generála Bedella Smithe dne 15. září 1944, tedy 2 dny před spuštěním "Operace MARKET GARDEN", nebylo to proto, aby řekl, že je vše stejné a v pořádku, a že se zpravodajské informace nezměnily. Ne, britský generál přišel náčelníku SHAEF říci, že poslední vyhodnocení skutečně říká, že jsou v oblasti ARNHEMU a NIJMEGENU německé tankové jednotky.
Tahle informace z 14. a 15. září 1944, že jsou v oblasti "Operace MARKET GARDEN" tankové jednotky, nebyla při získávání zpravodajských informací tou první, nýbrž se vyvíjela v čase a bylo s ní různě nakládáno na různých stupních velení. Abychom vše pochopili musíme jít ve zpravodajských informacích hodně dozadu, někam, kde jsme hovořili o přípravě původní "Operace COMET", která byla nakonec zrušena, když původně měla být spuštěna dne 7. září 1944, ( větší podrobnosti o Operaci COMET viz. Č 7. - v místě před složením 1. vzdušně-výsadkové armády
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=5752&f=137
). Byl to slabý odpor Němců, chaos v jejich řadách a z toho následný rychlý postup Spojenců, který, jak jsme si řekli, vyvolával na konci srpna euforii, že se už Němci nezastaví. Že Spojenci ukončí válku do Vánoc. Tohle vše vyvolalo i u zpravodajských důstojníků SHAEF (ale i v ostatních zpravodajských štábech Spojenců v Evropě) zdánlivou jistotu, že tomu tak bude a mnozí i pečliví zpravodajští důstojníci snížili obezřetnost. Bylo to vidět i na "Svodce" ("Svodka" -pravidelná písemná zpravodajská informace o zjištěných skutečnostech zpravodajského typu na evropském válčišti) SHAEF, ve které se v druhé polovině srpna objevily, pro Eisenhowera, tyto věty, cituji:

"Dva a půl měsíce úporných bojů, vrcholících v krveprolití překračujícím i výstřední choutky Němců, přiblížily konec války v Evropě na dohled, ba téměř na dosah."

(Citace byla čerpána z Tim Saunders - NIJMEGEN. Informace pro odstavce v Č 13 a poté i 14 a 15 byly použity z mých letitých poznámek a také z Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, dále John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě., Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM., Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944., Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden /americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize/., Donald R. Burgett - CESTA DO ARNHEMU - Křičící orel v Holandsku.,
Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek., A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. /The Forgotten Battle/ a dalších použitých pramenů - Použité podklady - na konci článků).

To bylo v době Falaiské kapsy a prakticky v době, kdy se německá fronta naprosto před Spojenci zhroutila. V době, kdy Spojenci v přístavech Francie obklíčili desetitisíce německých vojáků (později uvádím číslo přes 200 000 Němců - bylo uzavřeno v přístavech Francie a Holandska), v době, kdy ještě nevznikl Volkssturm (Volkssturm byla, v Německu, z rozkazu AH vzniklá - 25. září 1944 - lidová domobrana, viz. zde její definice:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Volkssturm
), se kterým se Spojenci setkali při bojích v Německu - tedy přímo v Třetí říši.
V době, kdy se připravovala "Operace COMET" - útok parašutistů, který měl zajistit přechody přes řeku Rýn západně od města Wesel, což je poblíž německo – nizozemských hranic, podávali zpravodajci skutečně růžové informace, ale náhle se mezi nimi objevila - v době plánování "Operace COMET" - jedna zpravodajská informace, která byla naprosto "černá", cituji z již jmenovaného Saunderse:

".... máme hlášení, že jedna z rozdrcených tankových divizí, byla odeslána do týlu do prostoru severně od ARNHEMU k odpočinku a obnově sil. Mohlo by to představovat nějakých 50 tanků."

Tuhle zpravodajskou informaci "nesmírného významu" dodalo tehdy pro COMET (konec srpna, začátek září) Holandské hnutí odporu. Ve zprávě Holanďané uváděli podrobnosti o příjezdu některých částí takřka zničeného německého 2. (II.) ts SS (jednalo se o 9. a 10. td SS) z Francie do prostoru severně od Rýna, kde měly doplnit stavy, odpočinout si a připravit se na další boj. Ve zpracovaném zpravodajském hlášení se dál říkalo, že, cituji ze stejného zdroje:

"Dnešní fotografické snímky spolu se zprávami z pozemních holandských zdrojů ukazují, že hlavní směr německého přesunu od SZ k JV; dorazila nejen 347. divize, nýbrž i četné výcvikové jednotky SS, které byly dosud umístěny blízko Amsterdamu, jsou nyní ubytovány v pohodlných kasárnách v Nijmegenu. Téměř určitě bude v našem prostoru velký počet Němců a předchozí odhad jedné divize se může ukázat jako přesný. Navíc by nepřekvapilo, kdyby se zjistilo, že výšiny jižně od Nijmegenu, s kótou 83, nejvyšším bodem v Holandsku - chráněné na západě kanálem Mása-Waal, na jihu řekou Másou a na severu řekou Waal - a chránící zranitelné předsunuté postavení na hranicích vlasti (Vaterlandu) byly vybudovány jako ježové obranné postavení..."

Tahle zpravodajská informace, zjištěná pro COMET, vlastně patřila později i pro "Operaci MARKET GARDEN", kde pro generála Gavina a jeho americkou 82. vzdušně-výsadkovou divizi odhalovala důležitost výšin jižně od NIJMEGENU - Groesbeecké pahorkatiny (Groesbeek Heights). Zpravodajci americké 82. tuhle zprávu správně pochopili a zařadili si Groesbeeckou pahorkatinu mezi důležité cíle.
Jenomže celkově obě zprávy, které byly takto řečeny - v tehdejší optimistické náladě, vlastně říkaly, že jsou v prostoru pro MARKET GARDEN jen nějaké narychlo sestavené jednotky a nějaké poničené tankové divize, což není dostatečně důležitý faktor, se kterým by se mělo při plánování operace počítat.
Jen někteří nižší velitelé se mezi sebou bavili a jeden z nich si poznamenal, cituji ze stejného zdroje:

"Když jeden velitel roty uslyšel na praporní instruktáži úkol, který byl uložen jeho příteli, naklonil se k němu a zašeptal: 'To ti vynese Železný kříž - nebo taky dřevěný'!"

Při instruktáži pro COMET právě vznikla ona situace, kdy se rozčílil velitel polských parašutistů generál Sosabowski, protože instruktor příliš ignoroval nepřítele a zvolal ono památné, cituji:

"Ale co Němci, generále, co Němci!?"

Tak, jak probíhalo plánování dál, byli Němci spojeneckými zpravodajskými důstojníky ignorováni čím dál výrazněji. Když dokonce o týden později, když se plánovala o stupeň vyšší operace (myšleno "Operace MARKET GARDEN", které se mělo zúčastnit, ne jako u COMET jeden a půl divize, ale "Tři a půl divize") - "Operace MARKET GARDEN" - byly na úrovni 1. parašutistického sboru - zamlčeny tak důležité informace, jako byly - většina německých obranných postavení a pohybů jednotek. Dokonce byl místy ignorován význam mnoha důležitých zpravodajských materiálů.

Pojďme si tohle vše řečené ještě pečlivěji rozebrat.
Velitel britské 2. A generálporučík Miles Dempsey měl od samého začátku plánování "Operace MARKET GARDEN" nejen divný pocit, ale zdálo se mu plánování příliš rychlé, nesystematické, ale hlavně se mu nelíbily "šachy", které prováděli zpravodajci z britské 21. Skupiny armád s informacemi. Totiž jeho zpravodajský štáb, zpravodajský štáb britské 2. A, která zajišťovala pozemní část operace, měla úplně jinou analýzu zpravodajských informací o Holandsku než nadřízená složka. K britské 2. A generála Dempseyho se dostalo hlášení Nizozemského hnutí odporu o tom, že rozbité tankové jednotky ve Francii, ve Falaiské kapse a během svého dalšího ústupu, jsou prý v oblasti plánované "Operace MARKET GARDEN", když hlášení Holanďanů přímo říkalo, cituji:

"Rozbité tankové jednotky byly poslány do Nizozemí k doplnění."

Zpravodajci britské 2. A samozřejmě tuhle zprávu poslali zpravodajcům generála Browninga a jeho 1. vzdušně-výsadkovému sboru. Protože však zpráva od britské 2. A nebyla stvrzena a potvrzena zpravodajci z Montgomeryho štábu 21. Skupiny armád - nebyla jí věnována větší pozornost!!!
Totiž u 21. Skupiny armád, nejen velitel Montgomery, ale ani jeho zpravodajci - v euforii doby - informaci nevěřili!!!

V celé velitelské struktuře uvěřil zprávě - " o německých tancích v okolí Arnhemu a Nijmegenu" - jen 25tiletý major Brian Urquhart (pozor nezaměňovat s generálem Urquhartem, velitelem britské 1. vzdušně-výsadkové divize - nebyli ani příbuzní, jde jen o shodu příjmení) - což byl zpravodajský náčelník 1. vzdušně-výsadkového sboru. Major Urquhart byl dokonce ze všech informací přesvědčen, že někde v oblasti Arnhemu jsou nejméně dvě německé tankové divize, to přesto, že žádný přímý důkaz neexistoval (mimo hlášení Holanďanů). Informace neříkaly nic o jednotkách, číslech jednotek, síle jednotek - nic se také nevědělo o tom, zda jsou tam na doplnění, nebo jen projíždějí. Ani v samotném 1. vzdušně-výsadkovém sboru generála Browninga nikdo nepřikládal váhu varování majora Urquharta, že jsou v Arnhemu Němci silnější, než se předpokládalo. Nedůvěra dospěla tak daleko, že si major Urquhart vyžádal dne 12. září letecký fotografický průzkum z nízkoletících stíhaček v oblasti Arnhemu. Průzkum, který se měl zaměřit na zamaskovaná děla a tanky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 13.

Příspěvek od michan »

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 14.

V této době, ve které hovoříme o zpravodajských informacích v rámci Operace MARKET GARDEN, je načase, říci si něco o Holandském odbojovém hnutí, právě jehož informace Spojenci v dané době využívali.

Holandské odbojové hnutí.
Začněme u hlavy Holandského odbojového hnutí , kterou byl vůdce Nizozemského podzemního hnutí Christian Lindemans, který měl, kvůli svým rozměrům a fyzické síle přezdívku "King Kong". Od doby krátce po okupaci Holandska, když gestapo zatklo jeho mladšího bratra při práci pro Hnutí odporu, zradil Lindemans své Hnutí.
"King Kong" se s nepřítelem, výměnou za osud svého bratra - že ten nebude popraven - dohodl a udával Němcům své druhy. Pro celé Hnutí odporu v Nizozemí rozptýlil pochybnosti, že hraje "Dvojí hru" v době, kdy jej při jedné akci, "náhodně", do prsou zranila německá zbloudilá kulka.
Lindemans "Dvojí hru" hrál až do konce války. Na konci války byl "King Kong" uvězněn, ale den před zahájením procesu spáchal sebevraždu jedem.
Z historických podkladů je v souvislosti s "Operací MARKET GARDEN" o Lindemansovi známo, že v pátek 15. září 1944 (tedy 2 dny před spuštěním operace - Operace Market GARDEN byla spuštěna v neděli 17. září) navštívil německou protišpionážní organizaci a řekl majoru Abwehru Kiesewetterovi, že má zprávy, že Spojenci připravují velký útok v němž mají v úmyslu dobýt Eindhowen, a pak postupovat na sever. Předložil kopii pokynů pro Hnutí odporu v Eindhowenu, ve které se říkalo, že mají být všichni na 17. září 1944 v pohotovosti již od rána.
Ani major Kiesewetter, ani jeho nadřízený šéf Abwehru v Holandsku, plukovník Giskes, této informaci nedávali žádnou důležitost, neboť se všeobecně předpokládalo, na německé straně, že Britové a Kanaďané, kteří útočili směrem na sever se určitě nebudou zastavovat v Eindhowenu, ale budou chtít útočit dál.

No a o Arnhemu, či nějakém parašutistickém výsadku se zrádce Lindemans nezmínil.

Ani v německých zpravodajských materiálech se po 2. světové válce nevyskytla žádná zmínka o tom, že by Lindemans nějakým způsobem ovlivnil německé přípravy na parašutistický výsadek, o kterém skutečně nic Němci nevěděli. Jako důkaz se uvádí i velitelství Skupiny armád B polního maršála Modela v Arnhemu a jeho útěk i se štábem z města, kdy jen o vlásek, v neděli 17. září( v době nedělního oběda s některými štábními důstojníky) nebyl parašutisty britské 1. parašutistické divize zajat (bude osvětleno podrobněji u Arnhemu).
Ještě snad o Lindemansovi tolik, že je patrné, že také všechny informace nedostával.
A pak musím říci, že jak plyne z historických podkladů, Holandskému odbojovému hnutí více věřili Američané, kteří jejich informace, a to nejen během Operace MARKET GARDE, hodně využívali.
Britové po dobu "Operace MARKET GARDEN" Holandské hnutí odporu věřili méně. Je pravděpodobné, že o zradě Lindemanse věděli více Britové a tudíž celkově přebírali informace z Holandského hnutí odporu opatrněji( vyplývá to z - Použité podklady a Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM). Jak si později řekneme, měla nedůvěra Britů k Holanďanům i negativní vliv na celkové znalosti Britů v Holandsku, i když jen v některých momentech ( zvláště využívání tajných kódů při použití běžné telefonní sítě v Holandsku - lépe telefonní síť používali Američané, stejně jako přes Holandské přidělené důstojníky využívali Američané místní specifika - bude ještě více osvětleno později u divizí).
Ale zpět do prostoru Operace MARKET GARDEN - do oblasti Arnhemu, kde měl na starosti shromažďování údajů o německých okupantech místní šéf odbojářské zpravodajské sítě Henri Knap. Ten však získané údaje nevyhodnocoval sám, nýbrž je posílal dál prostřednictvím (Holanďany skvěle zakódované běžné telefonní sítě, bude o tom ještě řeč) telefonní sítě, kterou ovládal odboj.
Shromažďované informace v září 1944 v oblasti Arnhemu byly velice zmatené, jako válečná situace sama. Oblastí Arnhemu se totiž pohybovaly zbytky různých německých divizí, které tudy, buď jenom procházely, nebo se za chvíli někde organizovaly, a nebo se jen přesouvaly do Německa, které bylo odtud nedaleko. Mezitím vším se dle hlášení agentů, která se u Knapa shromažďovaly od začátku září 1944, dostalo hlášení, že "prý", se tam vyskytovaly i tankové jednotky. Přesně tohle potřeboval Knap ověřit, což se mu podařilo až 14. září, kdy dostal skutečně ověřené podrobnější zprávy o tankových jednotkách v okolí Arnhemu.
Podle hlášení agentů byly německé tanky zpozorovány, v půlkruhu, v okolí města Arnhemu. Bylo to v Beekbergenu, Ipse a podél řeky Ijssel. Šéfa arnhemského hnutí odporu Knapa nejvíce zarážela zpráva, že mezi tanky bylo zjištěno i 20 až 35 německých tanků typu Tiger. Zpráva agentů dále říkala, že na tancích byla značka "H", což Knap identifikoval jako 9. td SS, která měla další označení skutečně začínající písmenem H - "Hohenstaufen".
Okamžitě zprávu předal dál do odbojové sítě a jak vypověděl - nevěděl kdo zprávu dostal, ani komu byly zprávy určeny.

A právě tohle byla ta zpráva, kterou 15. září 1944 dostal SHAEF.
Musíme si připomenout, že prakticky od 1. září, jak píši i na počátku Zpravodajských informací, sledovali zpravodajci SHAEF marně pohyb rozbitého 2. td SS, když z něho chtěli lokalizovat právě 9. a 10. td SS, které jim zmizely ze situačních map a o kterých se domnívali, že by měly být staženy do Německa.
A náhle tady bylo hlášení od Nizozemského odbojového hnutí, které říkalo - "nikoliv - nestahují se do Německa - jsou v okolí Arnhemu"!
A teď nám zapadne na správné místo onen příchod britského generálmajora Stronga zpravodajského náčelníka SHAEF k Bedellu Smithovi náčelníku štábu SHAEF a jeho hlášení o tom, že 9. td a 10. td SS jsou v Nizozemí, patrně na doplnění tanků.
Bedell Shmith okamžitě informoval Eisenhowera s tím, že se v Arnhemu nemůže udržet jen britská 1. vzdušně-výsadková divize, a že je nutno celou "Operaci MARKET GARDEN" posílit nejméně o jednu další výsadkovou divizi, a nebo změnit plán a přisunout k severu, k Arnhemu, jednu americkou výsadkovou divizi, aby pomohla Britům.
Generál Eisenhower celou situaci 15. září zvažoval a došel k závěru, že nemůže měnit Montgomeryho plán, který již schválil, neboť by to znovu rozbouřilo již tak napjaté vztahy ve spojeneckém velení. Eisenhower prý předpokládal, že Montgomery ví vše o německých silách v prostoru a určitě tomu již přizpůsobil své plány. Přesto však dovolil svému náčelníku štábu generálu Bedellu Smithovi, aby s onou zpravodajskou informací - tanky u Arnhemu - německá 9. a 10. td SS jsou v okolí Arnhemu - odletěl do Bruselu k Mongomerymu a tlumočil mu obavy SHAEF.
Když Bedell Smith informoval "Montyho" o zjištěné skutečnosti, zjistil, že informace nebere nijak zvlášť vážně pod dojmem - "Velkolepé - Nejgrandióznější a dosud v takovém měřítku nekonané - Největší Vzdušně- výsadkové operace - nasazení Třiapůl parašutistické divize".

Generál Montgomery na závěr dokonce prohlásil, že podle jeho mínění bude pro "Operaci MARKET GARDEN" větší překážkou terén, než německý odpor.


A tak Smith odletěl na SHAEF rozladěn, že nebyla zpráva brána v úvahu!

Ještě závažnější důkazy o německých jednotkách se v té době objevily na štábu 1. vzdušně-výsadkové armády. Major Urquhart už měl k dispozici konečně výsledky fotoprůzkumu RAF z nízkoletících stíhaček.
Celkem 5 fotografií z konce jednoho filmu úplně jasně a zřetelně ukazovalo německé tankové jednotky v okolí Arnhemu.

Ale opět!
Ani velitel 1. vzdušně-výsadkového sboru generál Browning, kterému major Urquhart snímky ukázal, si nijak s jasně viditelnými tanky hlavu nelámal. Prohlídku doprovodil slovy na téma, že ty tanky na fotografiích jsou s největší pravděpodobností makety, nebo cvičné tanky, a že nejsou stejně bojeschopné. Celkově ani ostatní štábní důstojníci nesouhlasili s Urquhartovou opatrností a pesimismem, o které si mysleli, že je to hysterie z přepracování.
Pak se dokonce stalo, že zpráva o německých tancích u Arnhemu, vydaná SHAEF pod č. 26 - Zpravodajský souhrn SHAEF č. 26 ze dne 16. září - byla zkomolena.

Ve zprávě se uvádělo, že: "9. td SS a snad i 10. se podle obdržených zpráv stahují do oblasti Arnhemu v Nizozemí, kde patrně obdrží nové tanky ze skladu hlášeného v oblasti Kleve".

Celé téhle, takhle podané zpravodajské informaci, odmítl uvěřit nejen Mongomery, ale zavrhl ji i štáb britské 2. A, který bohužel, jak jsme si předtím řekli, měl zprávy o německých tankových jednotkách u Arnhemu, již při přípravě "Operace COMET", tedy zpravodajských informacích zjištěných do 10. září, kdy měla odvolaná parašutistická operace ("Jedenapůl divize") začít.
A tak o 5 dní později, tedy 15. září 1944, již i zpravodajští důstojníci britské 2. A, včetně Dempseyho, hodnotili situaci v oblasti "Operace MARKET GARDEN" zcela jinak. I britská 2. A, její zpravodajci, 2 dny před začátkem dospěli k názoru, že jsou Němci demoralizovaní, slabí a určitě se zhroutí až je zasáhne - Nejgrandióznější vzdušně-výsadková operace všech dob. Navíc se stalo, že zpravodajští důstojníci 2. A při hodnocení leteckého fotoprůzkumu žádnou větší přítomnost tankových jednotek v oblasti nezaznamenali, neboť je tam nemohli rozeznat!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 13.

Příspěvek od michan »

XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 15.

Jedním z těch, který mohl zásadně změnit pohled na tanky, objevené a hlášené německé tankové jednotky u Arnhemu, byl podplukovník Anthony Tasker, zpravodajský důstojník spojenecké 1. vzdušně výsadkové armády generála Breretona. Jenomže i on odmítl uvěřit, že v okolí Arnhemu se "nějaké" německé tankové síly nacházejí, - dle zápisu armády i on - "dospěl k závěru, že přímý důkaz o existenci německých tanků u Arnhemu neexistuje..!!!"
A tak se stalo, že všichni zpravodajci na všech stupních, a po nich velící důstojníci Operace MARKET GARDEN na všech stupních, přijali jako jednoznačné tvrzení britské 21. Skupiny armád polního maršála Montgomeryho, její Zpravodajské sekce ( Zpravodajská sekce 21. Skupiny armád byla hlavním a zásadním zdrojem informací všech ostatních Zpravodajských sekcí - na všech podřízených úrovních) - "německé tanky se v okolí Arnhemu nenácházejí". Zvítězil tehdy opět - nekritický, euforický a příliš optimistický názor oné doby a atmosféry ve štábech Spojenců - do Vánoc bude konec války!

Britská 21. Skupina armád dokonce vydala písemně - "Odhad situace" ( kterou však vypracoval štáb 1. vzdušně-výsadková armáda generála Breretona) - v které se psalo, že britští výsadkáři u Arnhemu narazí na:

" špatně organizovaného nepřítele různé úrovně. Neočekává se možnost koncentrace mobilních záloh silnějších než brigáda ( 3 000 vojáků ) s hrstkou tanků a děl...!!!"


(podkladem pro uvedené historické skutečnosti a pro citace, jsou zde informace z - John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě, dále pak Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM, Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944 a další historické materiály uvedené na konci článku - v Použité podklady).

Ještě něco o britském 30. as (XXX. as) generálporučíka Briana Horrockse, který se také do 16. září 1944 připravoval na "Operaci MARKET GARDEN", kde měl zásadním způsobem provádět ono GARDEN - pozemní útok přes Eindhoven, Nijmegen, Arnhem a řeku Rýn do severního Německa s otočkou poté na jih.
Nejprve si řekněme jeho složení, ale protože se v textu budou vyskytovat i další divize z dalších sborů, začněme složením celé britské 2. A.
( mapa postavení britské 2. A s postaveními jednotlivých sborů 2. A - zleva 12. as, uprostřed 30. as a vpravo 8. as -

Obrázek

před spuštěním Operace MARKET GARDEN - To pro připomenutí).

Britská 2. A se tehdy skládala z:

a) 30. as (XXX.as), který se skládal:
- Gardové obrněné divize.
- 43. (Wessex) pěší divize.
- Nizozemské brigády princezny Ireny.
- 50. (Northumbrian) pěší divize (která byla od 18. září u 8. as).
- 8. obrněné brigády (držela koridor).

b) 8. as (VIII.as) se skládal:
- 11. obrněné divize.
- 3. pěší divize (přisunována od dolní Seiny).
- Belgická 1. brigáda.
- 50. pěší divize (která byla, jak již bylo řečeno, 18. září přisunuta od 30. as).

c) 12. as (XII. as) se skládal:
- 7. obrněná divize.
- 15. (Scottish) pěší divize.
- 53. (Welsh) pěší divize.

A 1. vzdušně-výsadkovou armádu generála Breretona, ze které byl pro "Operaci MARKET GARDEN" - pro operaci MARKET - utvořen britsko-americký 1. vzdušně-výsadkový sbor, v již řečeném složení, viz. Č 9:
(1. vzdušně-výsadkový sbor / "Třiapůl divize"/, použitý pro operaci MARKET - vzdušně-výsadkovou část "Operace MARKET GARDEN" - se skládal z:

- Britské 1. vzdušně-výsadkové divize + Sosabowského 1. polské parašutistické brigády.
- Americké 82. vzdušně-výsadkové divize.
- Americké 101. vzdušně-výsadkové divize.)


Protože při historickém popisu budu dávat jen odkazy, řekněme si složení Gardové obrněné divize( z 30. as), která prováděla nejvíce bojových činností v "Operaci MARKET GARDEN". Byly to její tanky, její tankové jednotky, které měly dle plánu útočit přes Arnhem až za Dolní Rýn - do severního Německa.
Historické prameny, uvedené na konci článků, a Tim Saunders v knize NIJMEGEN říkají, že v září 1944 byla Gardová obrněná divize (Guards Armoured Division) vyčleněna z dosavadní britské oficiální organizace obrněných jednotek - ORBAT. Zároveň Britové vytvořili zvláštní skupiny obrněnců a pěchoty v síle pluku, které pak měly bojovat společně. Jednalo se o skloubení dvou druhů zbraní v jeden harmonický celek, který byl v britské armádě neobvyklý. Tohle neobvyklé složení přineslo - na jedné straně výhody - na druhé straně se našli kritici, kteří sice neměli solidní důkazy, ale tvrdili, že spojení je příčinou těžkopádnosti v přesunu a i v boji! Jednalo se o impozantní síly.

Gardová obrněná divize (Guards Armoured Division):

Velitelství gardové obrněné divize.
Spojovací pluk gardové obrněné divize.

5. gardová obrněná brigáda (skupina Hot).
1. (motorizovaný) prapor, granátnické gardy.
2. (obrněný) prapor, granátnické gardy.
1. (obrněný) prapor, Coldstreamské gardy.
5. prapor, Coldstreamské gardy.
55. polní pluk královského dělostřelectva.
14. polní rota královských ženistů.

32. gardová obrněná brigáda (skupina Cold).
2. (obrněný) prapor, Irské gardy.
3. prapor, Irské gardy.
1. prapor, Welšské gardy.
2. (obrněný průzkumný) prapor, Welšské gardy.
153. polní pluk (Leicestershire Yeomanry) královského dělostřelectva.
615. polní rota královských ženistů.

Jednotky gardové obrněné divize.
21. protitankový pluk královského dělostřelectva.
Ženijní pluk.
Rota polního shromaždiště.
11. mostní prapor královských ženistů.
Divizní poštovní jednotka.
1. samostatná kulometná rota, Královských northumerlandských fyzilírů.
Prapor královského armádního sboru služeb (RASC).
Rota dopravy cisteren.
Královský armádní zdravotnický sbor (RAMC).
19. lehká polní ambulance.
128.polní ambulance a sekce polní hygieny.
Zásobovací polní park gardové obrněné divize, rota zásobovací správy a lázeňská mobilní jednotka.
Královští ženisté – elektrikáři a mechanici – dílny 5. gardové obrněné brigády, dílny 32. gardové obrněné brigády.
Rota vojenské policie gardové obrněné divize.
Polní bezpečnostní oddíl zpravodajského sboru.

8. samostatná obrněná brigáda.
4./7. pluk královské dragounské gardy.
13,./18. pluk královských husarů.
Nottinghamshirský pluk Yeomanry (Sherwoodských rangerů).
12. prapor králova královského střeleckého sboru.
147. polní pluk (Essex Yeomanry) královského dělostřelectva.
(Samohybná - SHD) protitanková baterie královského dělostřelectva.
Spojovací rota 8. obrněné brigády.
Dílny (mechanici a elektrikáři) 8. obrněné brigády.
Zásobovací polní park 8. obrněné brigády.
552. rota královského armádního sboru služeb (RASC).
168. lehká polní ambulance(města Londýna).
265. předsunutá dopravní obrněná rota.

Královská nizozemská brigáda princezny Ireny.

Jednotky 21. Skupiny armád
(30. as - XXX. as - od Skupiny armád královského dělostřelectva).
64. střední pluk královského dělostřelectva (děla ráže 3,5 palce).
419. baterie těžkého dělostřelectva (děla ráže 155 mm).

(Informace pro složení jednotek byly použity z: Tim Saunders - NIJMEGEN a také z Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944).


Použité podklady:

Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Boje o Itálii 1943 až 1945 – Dominick Graham a Shelford Bidwell.
Hitlerovy horské jednotky – James Lucas.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1176,
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1179
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1193
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Miloš Hubáček - INVAZE.
Válka v Normandii. Ode Dne D k St. Lo,
německýma očima - Vince Milano a Bruce Conner.
Charles Kirkpatrick - Spory o druhou frontu.
Stephen Badsey - Příprava operace Overlord.
Detlef Vogel - Německá obrana.
Edward Marolda - Operace Neptune.
Steven J. Zaloga - Den D 1944 Pláž OMAHA.
Roger Cirillo, Stephen Badsey - Den D.
Charles Kirkpatrick - Soustřeďování sil.
Alfred Price - Vzdušné boje.
Nigel de Lee - Boje v Ńormandii.
Nigel de Lee - Průlom.
Bernard Nalty - Invaze do jižní Francie.
Roger Cirillo - Pronásledování k Sieně.
John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě.
Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM.
Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944.
Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden (americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize).
Donald R. Burgett - CESTA DO ARNHEMU - Křičící orel v Holandsku.
Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek.
A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. ( The Forgotten Battle)
Jaroslav Hrbek – Tobruk 1941.
Janusz Ledwoch – Afrikakorps.
Paul Carell – Lišky Pouště.
Janusz Piekalkiewicz – Rommel – Tajná válka v Africe.
Dwight David Eisenhower – INVAZE DO EVROPY.
Harry C. Butcher – TŘI ROKY s EISENHOWEREM.
Jiří Brož – STŘEDOMOŘÍ V OHNI DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY.
D – DAY OPERACE OVERLORD, dle nakladatelství Salamander
Den D 1944 Pláž Omaha, - Steven J. Zaloga, Howard Gerrard.
Books Ltd, Londýn.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.
Z webu http://www.Palba.cz je použito jako podklad a upoutávka:
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 u Francie zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=143
a zde jednotlivé sekce:
a) Pozemní a cizinecká legie – (články od Kačermiroslav, Sa 58 a Bruno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=160
b) Letectvo – ( články YAMATO, Kačermiroslav a Fatale):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=161
c) Námořnictvo – (ovládal Norad – Nelson):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=162
d) Opevnění a bunkry – (od Bruna a Lorda):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=48
Aby pak důležitou smlouvu o porážce Francie z 22. června 1940 dodal Kačermiroslav v sekci
e) Ostatní:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3463
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 pak nalezneme - Británie viz zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=139
kde jsou pak jednotlivé sekce, a v nich potom musíš otevřít - Pozemní vojsko:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=154
tam teprve otevřeš Obrněná technika – (především YAMATO, TonyHazard a Easy_Company) zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=241
aby pak ještě následovaly odkazy od Sa 58:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3351
a Thór:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2936
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2892
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2821
Royal Navy (především Norad – Nelson a také trochu Mikhassel. Dralno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=153
Letectvo:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=99
pak má své podsekce:
Stíhací letouny – (xradar, YAMATO, Tempík, Reisen):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=216
Bombardovací a bitevní letouny – (Haness, YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=217
Ostatní letouny – (Kačermiroslav):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=218
Různé – (od Haness, Ikala, Lord a YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=220
A starší neaktualizovaný článek od Fatale:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1180
O Německé obrněné technice je možné se na Palbě dozvědět na tomto odkaze v subkapitolách zde http://www.palba.cz/viewforum.php?f=138
Tanky a stíhače tanků:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
od Sa 58, YAMATO, TonyHazard.
Samohybná děla http://www.palba.cz/viewforum.php?f=117 také od Sa 58 a YAMATO.
Mnoho dalších věcí, jako jsou OA – Obrněné Automobily - na tomto odkaze http://www.palba.cz/viewforum.php?f=17 také od Sa 58.
Z letecké techniky jsou to především v subkapitole Luftwaffe
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
u Stíhacích letadel http://www.palba.cz/viewforum.php?f=112
monografie Hans S a YAMATO, stejně jako u Bombardovacích a bitevních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=113
a u Ostatních http://www.palba.cz/viewforum.php?f=192
je to pak Tunac, Haness, Hans S a YAMATO.
Vybavení letounů http://www.palba.cz/viewforum.php?f=193je od Ikala, Eda a Sa 58.
O Itálii jsou pak jednotlivé subkapitoly zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=142


Případné doplnění a diskuzi prosím směřujte na tento odkaz:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=58&start=20
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“