Masakr u Bocage

Od Normandie po kapitulaci Německa

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Masakr u Bocage

Příspěvek od Lord »

Týden po vylodění západních spojenců v Normandii, u vesnice Bocage byl skryt v malém lesíku Tiger pod velením tankového esa Michaela Wittmanna. Tank Tiger tam zaútočil na překvapenou britskou kolonu. Wittmann čekal, dokud se čelní vozidlo nepřiblíží na vzdálenost 100 m a pak zničil první a poslední vozidlo, tak, aby ztížil únik ostatním. Během hektického boje zničila Wittmannova skupina 25 nepřátelských tanků a dalších 28 vozidel (14 obrněných a 14 protileteckých) 4. pluku „ostrostřelců“ britské 22. obrněné divize „pouštních krys“ předtím, než se mohla stáhnout před valící se pohromou. Zatímco 3 tanky Tiger a PzKpfw IV podporovaly tento útok střelbou z kopce 8 dalších tanků z 1. roty se přesunulo do vesnice Bocage, aby zde zničily další britskou tankovou skupinu. V ulicích vesnice byly boje tak urputné, že pás Wittmannova tanku byl roztržen protitankovým projektilem a posádka musela tank opustit. Ztráty německého 501. praporu těžkých tanků činily 6 Tigerů, ale po celý následující týden byli Britové velmi opatrní při postupu a tak Wittmannův útok zastavil britský postup na Caen.

http://www.desertrats.org.btinternet.co ... bocage.htm
Obrázek
zničená britská kolona
Obrázek
zničený obrněný transporter
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

ve vesnici Bocage po boji ...
Obrázek
zničený Sherman
Obrázek
finito
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

jen malá připomínka. puštní krysy byli 7. obrněná divize. A u Villers-Bocage byla takto zle pocuchána 22. obrněná brigáda
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

22. obrněná brigáda bojovala se 7.tankovou divizí při operaci Cruasader a v dalších operacích v Africe a tak se jí dá říkat pouštní krysy. Jinak se všeobecně v britských historických pramenech, říká jednotkám, které bojovaly pod 8. armádou v Africe, to jsou pouštní krysy. Oficiálně byla 7.tanková divize skutečně nazývána " Pouštní krysy ".
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

A stejně tomu bylo i u Bocage, tam také byla 22. obrněná brigáda součástí britské 7. tankové divize. Mezi zničenou technikou byly tanky typu Sherman Firefly, Cromwell IV, Stuart a dále mnoho half-tracků, Bren Carrierů a protitankových děl.

Wittmannova skupina zničila celkem 4x Sherman Firefly, 20x Cromwell, 3x Stuart, 3x M4 Sherman OP, 14x half-track, 16x Bren Carrier a 2x 6 pdr (šestiliberní) protitankové dělo.

Obrázek
3 tanky Tiger podporovaly útok palbou z kopce
Obrázek
zničené šestiliberní protitankové dělo
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dal jsem si tu práci a přerušil jsem přípavu Afriky 1940 - 43 Rommela, abych zde podpořil borce který umí, ale hlavně, tato akce je součástí výuky vyšších důstojníků na vojenských vysokých školách, při oboru taktika. Řeknu konkrétně, při vyhnání iráckých vojsk z Kuvajtu 1990 nachytaly vrtulníky " Apache " iráckou tankovou divizi při ustupu z Kuvajtu na takzvané " Silnici smrti ". Rozstřílely první tank a poslední tank, aby zamezily otáčení, přepojily se na radiové hlášení tankistů, daly jim 7 minut na opuštění tanků, po sedmi minutách zničily všech dalších 229 tanků. Dále Wittman byl mistr světa v ničení tanků. Jen na východní frontě si připsal se svým SHD přes 300 zničených tanků všeho druhu.
Prozkoumal jsem i vznik názvu " Pouštní krysy ". Tento název skutečně vznikl sice pro 7.tankovou divizi, ale posuďme toto. V roce 1941 vždy v 19,00 německý rozhlas, známý " Lord Haf Haf", v anglickém jazyce vysílal propagandistické hlášení,které začínalo slovy:" Vylezte ze svých děr vy pouštní krysy ať vás " liška pouště " sežere " a pak následovala další hlášení. V českém jazyce existuje i kniha " Tobrúcké krysy ", bohužel momentálně ji nemohu najít. I 11. českosloveský prapor se tam nazývá " pouštní krysy ", dále slavné Australské jednotky i polské jednotky. Všeobecně v literatuře, jak mě ujistil i můj poradce Roman Zelenka platí to co jsem napsal v předchozím příspěvku, jednotky 8. armády si říkaly " Pouštní krysy".
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Lekce z moderní války, bez vzdušného krytí neměli Iráčané žádnou šanci. Zajímavé, že Saddám si myslel, že když on má tak velkou armádu a tolik tanků, že to může být rovnocenný boj. Tanky ovšem shořeli jak papír. Hromadný ústup tankové divize, navíc snad ještě ve dne musel skončit masakrem, tohle mají amíci pod kontrolou, kde se na bojišti co děje.

Ukázka jak Arabáči "uklízejí" zničenou techniku, odtáhnou jí do pouště, pro ně to nemá ani hodnotu šrotu.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To nic nemění na použité taktice rozstřílení prvního a posledního tanku, nikdy nevíš co tě čeká vedle silnice, to taky jen tak mimochodem. Zapadneš, nezapadneš, ale když nad Tebou bude několik vrtulníků Apache a vyzvou tě v mateřtině: "opusťte tank nebo budete rozstříleni i s tanky, jako ten první a poslední". Nevím, tito se zachovali správně a utekli.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

michan: Jen taková malá připomínka. Wittman nárokoval zničení 138 tanků a samohybek (narazil jsem ještě na údaj 141, ale ten bude asi kachna). Nazvat ho Mistrem světa v ničení tanků není také zcela přesné. Na zničení zmiňovaného počtu potřeboval asi čtyři roky. Třeba nejlepší sovětský tankista, Dimitrij Fedorovič Lavriněnko, má na svém kontě 52 tanků a samohybek a to za dobu asi 6 měsíců.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jasný já narazil skutečně na číslo přes 300, ale jestli mu při různých počtech války dali do toho i auťáky, tak za to si netroufám ručit. O tom Lavriněnkovi jsem slyšel též a byly to podobné počty,které píšeš. Každopádně tak jak se udělovaly rytířské kříže s brilianty, měl tam vysoké počty. Různé prameny, různé počty. Všimni si, že píši všeho druhu, je možné, že mu tam dali lecos, ale eso to bylo! Omlouvám se musel jsem zde udělat opravu. Withman byl skutečně zabit. Nevím proč jsem se spletl s Rudelem.
Naposledy upravil(a) michan dne 10/4/2006, 19:27, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Taky jsem narazil na popis přepadu u obce Krasnogvardějsk, kde 4 tanky KV-1 zničili 38 tanků Pz III a IV. Nadporučík Kolobanov (velitel této čety) zničil 22 tanků, další stroje 8+4+4. Přepad byl proveden na cestě vedoucí močálovitým terénem který neumožňoval vyjetí mimo cestu. Na tanku Kolobanova bylo po ukončení boje nalezeno 152 zásahů!

Tato akce se měla odehrát koncem srpna 1941.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Určitě šlo i o psychologický efekt, ale především o naprostu převahu USA ve vzduchu a terén bez rekognoskace je riziko. Kam bys dojel bez letecké podpory. Dříve nebo později by tě rakety dostihly. Tak velké nadšení asi Iráčané neměli, aby se pokoušeli o únik.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Děkuji za soukromou zprávu od Tere - LI o Wittmanovi. Měl jsem zrovna zkratkovité myšlení a zaměnil jsem ho za Rudela. Wittman skutečně zahynul v srpnu 1944. Rudel byl zajat spojenci.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Petr Tolar
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 12/5/2007, 16:34
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr Tolar »

michan píše:Prozkoumal jsem i vznik názvu " Pouštní krysy ". Tento název skutečně vznikl sice pro 7.tankovou divizi, ale posuďme toto. V roce 1941 vždy v 19,00 německý rozhlas, známý " Lord Haf Haf", v anglickém jazyce vysílal propagandistické hlášení,které začínalo slovy:" Vylezte ze svých děr vy pouštní krysy ať vás " liška pouště " sežere " a pak následovala další hlášení.

Jen bych rád opravil :wink: , že lord Haw Haw, jak byl přezdíván, byl ve skutečnosti zrádný brit spolupracující s nacisty William Joyce. Nešlo tedy o anglicky hovořícího Němce. Skončil oběšen ve Wandsworthské věznici.

V knize Dvacet tisíc zlodějů od Erika Lamberta je pro doplnění atmosféry pár jeho vysílání, např.:
"Dobré ráno, krysy! A jakpak se dnes ráno daří mým soběstačným zajatcům? A jakpak se daří vašemu letectvu? Aha, já zapomněl. Vždyť vy žádné nemáte, co? Nevadí, my vám dnes ráno nějaké aeroplány pošleme..."
a kdž jim slíbil "nějaké aeroplány", obvykle přišel nálet. :twisted:
Uživatelský avatar
uther_dul
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 27/11/2010, 13:01

Re: Masakr u Bocage

Příspěvek od uther_dul »

Toto není zrovna dobrý příklad. Šlo o jednotky které se v souladu s dohodou o příměří stahovaly zpět do Iráku a kdyby nebyly USA členem RB s právem veta tak je tato akce dnes na seznamu válečných zločinů viz.

Omlouvám se, pokusím se o překlad: Útočná akce pro kterou se Dálnice 80 stala kontroverzním bodem je některými komentátory označována za nepřiměřené užití síly. Irácké síly se stahovaly z Kuvajtu (opouštěly zemi v souladu s rezolucí OSN 660 z 2. srpna 1990) a kolona prý obsahovala jak kuvajtské rukojmí, tak některé civilní uprchlíky včetně žen a dětí (většinou členy rodin proiracké Organizace pro osvobození Palestiny vysídlené z Kuvajtu počátkem května). Aktivisté a bývalý žalobce USA generál Ramsey Clark označil tyto utoky za porušení Ženevské konvence, článku 3, který zakazuje zabíjení vojáků kteří jsou "mimo boj". Také vzniklo obvinění dle kterého americká bojová vozidla zahájila palbu na velkou skupinu více než 350 odzbrojených iráckých vojáků kteří se vzdali na kontrolním stanovišti US armády poté co unikli devastaci na dálnici 8 z 27. února. Tyto obvinění byla publikována Seymourem Hershem.
Jde o citaci z http://en.wikipedia.org/wiki/Highway_of_Death

PS: Šlo tedy o rozstřílení ustupujících dezorganizovaných jednotek namíchaných s civilisty, nikoli o protiútok a zastavení utočné operace jako u Bocage...

Lord: Jelikož byla sjednaná náprava, předchozí balast jsem vymazal. Text naformátoval. Ovšem doplňovat diakritiku, už by bylo moc.

Edit: Má štábní kultura je na pokárání, uznávám.
Odpovědět

Zpět na „Pozemní boje 1944 - 1945“