Radarové systémy

letecké operace na západní frontě

Moderátoři: Pátrač, Tempik

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Četl jsem zde všechny příspěvky znovu od začátku a ty různé vtipy a hloupé poznámky, ale i z mé strany nevhodné, pominu a půjdu se vyjádřit k tomu, k čemu bych se vyjádřit měl. Vše co jsem zde ze začátku zkratkovitě a heslovitě v příspěvcích uváděl je z mé hlavy, nic jsem z žádného webu ani literatury nečerpal. Vystudoval jsem dva semestry školy důstojníků v záloze obor velitelský radiotechnického vojska v Liptovském Mikuláši a složil i pozdější důstojnické zkoušky. To píši z důvodů, aby bylo patrno, že nemám elektrotechnické vzdělání, ale velitelské. Jsou zde rozporovány tři věci u ostatních si kritik nevšiml, že jsem je tak neřekl a nebo jsem je v jiném příspěvku opravil. Literatura k mým tvrzením je " Tajné akce 2. světové války" a skripta oné školy.
Nyní ty tři věci, je to Angličané a RL 1940, Akce Commandos, a Magnetron.
Angličané RL měli již před rokem 1940, vydali se však jinou cestou než ostatní státy včetně Německa, jejich RL vyslal m-vlnu a ta se vrátila na obdelníkový osciloskop, kde ukázala vlnu, když vlna narazila na překážku letadlo kopec a podobně na osciloskopu se objevila přerušovaná vlna. Němci měli Magnetron a ten vše převáděl do kruhových souřadnic, tedy na kruhovou obrazovku, osciloskop byl tehdy používaný obrat. Angličané převod vrácené vlny nebo energie chytali na zařízení, název neznám nejsem elektrotechnik, které bylo poruchové a nevěděli si rady jaký materiál mají použít.
To je ta druhá rozporovaná otázka, vím že Commandos tyto současti ( nás učili Magnetron ) a materiál získala na Němci okupovaném území Evropy a na základě toho vytvořili Briti RL s kruhovým osciloskopem, kam mohla být potom zavedena pavučina kilometrové sítě na určování vzdáleností a výpočet rychlosti letadel. Dále, teprve tehdy se na obrazovce zobrazoval cíl dle velikosti jako bod ( velikost bodu potom rozlišila i bombardér od stihače ). Jen si již nepamatuji, kde přesně ta akce Commandos proběhla, ale byla jen pár měsíců před " Bitvou o Británii"
K Magnetronu, jako třetímu rozporu přispěji jen tolik nejsem elektrotechnik, ale Magnetron byl jak v P -12 poválečné RL metrové pásmo, to je dálkový RL, tak P-35 cm - pásmo přehledový RL Tedy všechny RL měli Magnetron. A co jsem narazil na historickou literaturu a přečetl jsem jí hodně, včetně hodnocení, dálkových střeleckých RL na obou stranách v různých období ww2 ( myslím tím období 1940 - 45 ) mám ten dojem,že kritik a v budoucnu se to pokusím dokázat, že Němcům moc křivdí.
ObrázekObrázekObrázek
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

michan píše:K Magnetronu, jako třetímu rozporu přispěji jen tolik nejsem elektrotechnik, ale Magnetron byl jak v P -12 poválečné RL metrové pásmo, to je dálkový RL, tak P-35 cm - pásmo přehledový RL Tedy všechny RL měli Magnetron.

A co jsem narazil na historickou literaturu a přečetl jsem jí hodně, včetně hodnocení, dálkových střeleckých RL na obou stranách v různých období ww2 ( myslím tím období 1940 - 45 ) mám ten dojem,že kritik a v budoucnu se to pokusím dokázat, že Němcům moc křivdí.
Z faktu, že všechny (Tobě známé) poválečné radary měly magnetron ale nevyplývá, že jej měly (či „nutně mít musely“) i ty předválečné, že ne?

K druhé části: Patrně by bylo lépe orientovat se na dobovou literaturu technickou, než na dnešní literaturu historickou.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ještě jednou nejsem, elektrotechnik, ty ano? Pokud ano odpověz a vysvětli a já argumenty přijmu, pokud ne tak máme oba smůlu. Bude to mozek proti extravaganci a opačně a nebo opačně. Magnetron je nejdůležitější součást RL a vyvrať to!
ObrázekObrázekObrázek
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

michan píše:Magnetron je nejdůležitější součást RL a vyvrať to!
?

A jak mám něco vyvrátit někomu, kdo disponuje v daném oboru jen minimálními, popř. žádnými znalostmi?

Stejně dobře můžu přijít s tvrzením, že zapalovací svíčka je nejdůležitější součástí spalovacího motoru… Nicméně,

1.) motor mi nepoběží, pokud „tam“ nebudu mít i válce, písty (resp. celý klikový mechanismus), karter, hlavy válců, čerpadlo oleje…

2.) I v tom případě, pokud půjde o motor vznětový, ten spalovací motor poběží — a to tam žádná zapalovací svíčka nebude…

Prosím, neber to jako zlehčování. Jen netuším, jak Ti jinak vyložit (srozumitelně), že jsi na zcela neskutečném omylu…
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

Radar píše:Algernone, ty nejsi zrovna příkladem argumentace. Zatím jsi zde také žádnou myšlenku nerozvedl. Takže si zameť před vlastním prahem a jdi nám příkladem " příteli " a předveď nám tedy že fronťáci ví jen jedno (...) nevím cos tím myslel. Doufám, že nedospějeme k poznání že sice víte jen jedno (...), ale o to větší.
Místo těch třech teček si tam doplň „terminus technicus“ ze svého vlastního příspěvku, na který já pouze reagoval.

P.S. Tímto tuto „debatu“ s Radarem považuji za ukončenou, neb žádný z jeho příspěvků adresovaných mně (a, vcelku logicky, následně ani mých) se netýká diskutovaného tématu.

P.P.S.
Pegeucko píše:Algernon
Bravo,motor si popsal pro deti z 1, třidy -teď ten radar.

Jo a celkem by mě zajímal tvůj osobní názor,co by moderátoři na Frontě udělali s "osobností" , která by se tam chovala,jako ty tady
Pro „Pegeucko“: Aby jsi s tím neměl problém, hodlám reagovat pouze na věcné příspěvky k tématu „Bitva o Británii“, potažmo „Radar — v Bitvě o Británii“…
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pánové děkuji počkejte prosím na argumentaci, jak jste předtím uvedli oboje k Bitvě o Britanii patří a zaslouží si to i autor celého tématu a děkuji Vám všem za povýšení, pokusím se nezklamat.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Algernon
Jediný problém si zatím ty . Tlachal,co se rád poslouchá a kromě mraků prázných slov žádná argumentace. Výmluvy na technickou úroveň posluchačů zaberou možná na té základce,tady toho musíš předvést víc.

Takže začni nebo skonči.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tak asi bude nutné zasáhnout i když se to asi nebude někomu líbit.

Nějak to začíná ubírat směrem mimo stanovené téma, proto to asi odkloním do sekce Hospoda a tam si může každý kafrat co mu klávesnice dovolí. A je mi úplně jedno ke které skupině se ta která osoba hlásí.

Takže konec s osobními úroky!!! A bez ironie prosím Algernona aby si nebral Palbu jako cíl útoků. S jeho znalostmi to nemá zapotřebí a jen si tak vytváří na Palbě špatnou image.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Už jsem u Tebe, tak co ty vůbec víš o radiolokaci, její historii a řekni ,vysokofrekvenční energie se vysílá v paprsku, nebo impulsu, nebo kuželu, nebo v přímce, pověz kocourku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Peguecko, michan (...): no tak takhle se také debata nevede. Pokud vám vadí styl Algyho, tak co teď může on říct na váš?

Ach jo...záporná reklama taky reklama?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

michan píše:Pánové děkuji počkejte prosím na argumentaci, jak jste předtím uvedli oboje k Bitvě o Britanii patří a zaslouží si to i autor celého tématu a děkuji Vám všem za povýšení, pokusím se nezklamat.
A jak si onu argumentaci představuješ?

Na poněkud obecnou formulaci „Magnetron je nejdůležitější součást RL a vyvrať to!“ jsem ti odpověděl příspěvkem pojatým na stejné úrovni.

1.) Magnetron je součástí VF zdroje radaru — tj. nemá nic co do činění se způsobem zobrazení na katodové trubici (k tomu je potřeba zařízení poněkud složitější, než je jedna jediná elektronka). Tzv. dutinový magnetron generuje vysokofrekvenční kmity, které radar vysílá.

2.) Existují i jiné zdroje. Jedním z nich (používaným v radarové technice) byla elektronka zvaná „klystron“ (podotýkám, že tento termín původně neměl nic co do činění s komiksy o Supermanovi — a termín klystron, coby označení speciálního typu elektronky, je podstatně starší, tj. původnější).

3.) Zdroj, který používá klystronu, není s to generovat tzv. „centimetrové vlny“. Jeho využitelnost končí (zhruba) s vlnovou délkou 30 cm („zhruba“ značí, že záleželo na uživateli, zda-li ještě považoval dosažitelnou účinnost za přijatelnou).

„Problém“ klystronu totiž spočívá v tom, že s rostoucím kmitočtem (čili s klesající vlnovou délkou) výrazně klesá jeho účinnost (řádově z desítek % na jednotky až desetiny %). Takže zatímco zdroj pro vlnovou délku 0,5 metru s klystronem dával výkon řádově tisíců až desítek tisíců wattů, tak nejvýkonnější tehdy existující „centimetrový“ VF generátor v r. 1940 (postavený v USA) dával výkon „celých“ deset wattů.

A řešením VF generátoru „centimetrových vln“ byl právě dutinový magnetron.

Mimochodem, gen. Wolfgang Martini krátce před tím, než se Němcům dostal do rukou britský dutinový magnetron (což se stalo 3. února 1943) zastavil německý projekt vývoje VF zdroje o výkonu 1 kW, který by pracoval na vlnové délce 1 cm…
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Tedy sorry Džamo, ale nezdá se ti, že vedeš svou kritiku poněkud jednostranně?
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Já ji hlavně vůbec nezačal. A když už, tak se ji spíš snažím zrovnovážnit. Tohle je hlavně ostuda Palby, takové reakce. Chcete plácat po ramenou jen proto, že jsem taky Palbák? Tak to nečekejte. Pokud požadujete slušnost, tak ji musíte také nabídnout. A u Algyho příspěvků je sice jistá jedovatost, ale to je také vše. Zato u některých jiných bohužel...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Tak a teď se pokus vše co jsi zde napsal a stahnul z různých webů v tom jsi určitě lepší než já, co si určitě pamatuješ a pojď budeme pokračovat v tématu Hospoda protože o tom víš s prominutím prd.
ObrázekObrázekObrázek
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

Tj., jak je uvedeno výše, dutinový magnetron se „vyskytoval“ pouze u radarů, které pracovaly na vysokých kmitočtech (pásma S, X). U ostatních typů se vystačilo u VF zdroje s klystronem — tj., obdobně jako u „některých pístových motorů (Diesel)“, se ani u radaru ten magnetron „vyskytovat“ nemusí…

Potom je ovšem otázkou, jak odpovědět na dotazy typu „Magnetron je nejdůležitější součást RL a vyvrať to!“.
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

michan píše:Tak a teď se pokus vše co jsi zde napsal a stahnul z různých webů v tom jsi určitě lepší než já, co si určitě pamatuješ a pojď budeme pokračovat v tématu Hospoda protože o tom víš s prominutím prd.
Pokud o tématu „hospoda“ vím prd, potom je patrně zbytečné abych se přesoval (nikoli „pokračoval“, sic!, neb jsem tam nikdy nebyl) do tématu „hospoda“…

Fajn… Tj., patrně, nikdy asi neexistoval žádný německý generál Wolfgang Martini? A patrně nikdy nebyl magnetron používán jako VF zdroj..?

Takže teď mi to, že dutinový magnetron je VF zdroj, vyvrať — také čekám na argumentaci, kterou doložíš svá tvrzení výše.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Takže nový prostor pro tuto diskusi je tady:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1225
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

No tak tedy ještě jednou , zaujal tě klystron, kde jsi tyto informace, komiksem ovlivněné prosím tě vůbec načerpal, že je chceš použít, že se ptám neblbni to je skutečně rok 1934-36, to vedlo k onomu ve vlnách se valícím oscilátoru, to už jsme měli. Jestli fakt o tom něco co píši máš informace dej je, dám také dobré informace
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jo ještě vysokofrekvenční zdroj i bez generála existoval v námi popisované době - odhadněme před ním 15-30 let děkuji a už sena to vyprdni a jdi do hospody.
ObrázekObrázekObrázek
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

michan píše:No tak tedy ještě jednou , zaujal tě klystron, kde jsi tyto informace, komiksem ovlivněné prosím tě vůbec načerpal, že je chceš použít, že se ptám neblbni to je skutečně rok 1934-36, to vedlo k onomu ve vlnách se valícím oscilátoru, to už jsme měli. Jestli fakt o tom něco co píši máš informace dej je, dám také dobré informace
Musím podotknout, že tučně zvýrazněnou část je poněkud nesnadné pochopit…

Nikoli, nezaujal mne ani klystron, a tím méně (jen okrajově) zmíněný komiks… Jen jsem uvedl na pravou míru informaci o „nepostradatelnosti magnetronu“.

Nemluvím o letech „1934-1936“, nýbrže (minimálně) o období do r. 1945… Pokud sháníš zdroje, potom zkus knihovnu… Čili ona mnou výše zmíněná dobová technická literatura.

O elektronce „klystron“ (znovu opakuji — coby název elektronky je toto starší, a tudíž i původnější než „využití“ tohoto termínu v komiksech) se můžeš, kupř., dočíst v knize „Základy radiotechniky“, díl I., „Elektronky“ (autorem je Ing Dr Josef Stránský, prof. ČVUT). Vydáno v nakl. Melantrich v Praze, ediční řada „Vysokoškolské rukověti“, roku 1949. Najdeš tam, pochopitelně, i něco o magnetronech — jak cosi o magnetronech obecně, tak i o magnetronu dutinovém.

P.S. Docela bych ocenil také Tvoje zdroje (zmínil jsi, pokud jsem něco nepřehlédl, jen „Tajné akce 2. světové války“ a „skripta důstojníků v záloze, obor velitelský radiotechnického vojska v Liptovském Mikuláši“.)
Odpovědět

Zpět na „Válka ve vzduchu“