Radarové systémy

letecké operace na západní frontě

Moderátoři: Pátrač, Tempik

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Lorde děkuji i mě to skutečně pár věcí ujasnilo, mé údaje nebyli v některých věcech určitě přesné a za ně se omlouvám. Dělal jsem to opravdu dost zpaměti. Je to již 30 let a ta paměť ! Prostě z hlavy se to dá skutečně těžko, ještě jednou děkuji.
ObrázekObrázekObrázek
Algernon
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 8/7/2005, 13:54

Příspěvek od Algernon »

Lord píše:Popsaný typ oscilací v magnetronu poprvé pozoroval a zveřejnil český fyzik profesor A. Žáček, a to už v roce 1924 - literatura - MERGL, L.: Magnetron – jeho vznik a přínos Augusta Žáčka k jeho vývoji (Magnetron tube – contribution of the Czech physicist August Žáček to its development).
Lord píše:Němci používali majákovou triodu vyvinutou v polovině 30. let. Německé radiolokátory pracovaly na počátku války, stejně jako britské, v pásmu metrových vln. Až po ukořistění spojeneckého radiolokátoru němečtí vědci odhalili tajemství dutinového magnetronu.
Vnucuje se vcelku triviální otázka: Proč tedy Němci nevyšli z práce prof. Augusta Žáčka, ale čekali až jim spadne do klína britský dutinový magnetron?
Lord píše:Byl tady spor mezi michanem a Algernonem, každý měl v něčem pravdu … každopádně se pokusím poskytnout objektivní obraz, nemá příliš smyslu hledat tyto informace na internetu, dějiny píší vítězové, a ty také zkreslili tuto oblast.
Tak tohle jsem nějak nepochopil..?
1.) Co „píší“ (potažmo „přepisují“) vítězové?
2.) Kde je (výše?) nějaká zmínka o „hledání na internetu“?
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Vnucuje se vcelku triviální otázka: Proč tedy Němci nevyšli z práce prof. Augusta Žáčka, ale čekali až jim spadne do klína britský dutinový magnetron?

Jak už jsem napsal, možná že Němci vyšli z prací prof. Žáčka, měli i vlastní vývoj, vývojem a výrobou se zabývala jak jsem napsal společnost GEMA. Ta také sestrojila a vyrobila magnetron před válkou, co ovšem bylo problémem? Magnetron byl nestabilní. Pak když jim padnul do rukou spojenecký magnetron – měli stabilní magnetron, mohli vypátrat jak je přesně udělaný, aby byl stabilní, jakým způsobem se vypořádali s technickými problémy, apod. Třebaže magnetron byl laditelný pomocí vnější dutiny, anoda byla chlazená, aby se stabilizoval pracovní kmitočet, jaké jsou použity materiály a jiné.

Co „píší“ (potažmo „přepisují“) vítězové? Kde je (výše?) nějaká zmínka o „hledání na internetu“?

Tak na to mohu jen říci, pokud hledáte na internetu tak najdete tam věci napsané anglicky a můžete se dozvědět něco v tomto smyslu – v roce 1940 vědec John Randall z Birminghamské univerzity vynalezl magnetron – tedy žádná zmínka o předchozím vývoji, prostě to působí dojmem jakoby to vymysleli z čista jasna ozářeni najednou géniem, žádné povídání o předchozích poznatcích, o vývoji v jiných zemích, kde byli v něčem napřed a v jiném zas o něco pozadu, apod. O předválečném bádání se dozvíte jen o britském Watson-Watt systému řetězových stanic … a tak dále.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
DarkTatka
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 22/12/2010, 01:02

Příspěvek od DarkTatka »

Dotaz: O jake presnosti detekce se tu bavime? Bylo mozno zjistit rozmer cile, s jakou presnosti bylo mozno zjistit azimut, vysku a vzdalenost cile? Byl nejaky typ radaru vyrazne presnejsi? Byla nejaka "mrtva zona" napr. v malych vyskach, meli s timto problem britove? (dovedu si predstavit ze nad hladinou oceanu se lepe meri nez nad clenitym terenem).
Odpovědět

Zpět na „Válka ve vzduchu“