Útok na rafinerie v Ploješti - neúspěšná operace Tidal Wave

Obsazení Balkánu, Sicilie, Itálie...

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Útok na rafinerie v Ploješti - neúspěšná operace Tidal Wave

Příspěvek od Haness »

V květnu 1942 se plukovník Harry A. Halverson vydal s 23 úplně novými B-24 Liberatory na dlouhý let z Floridy který měl skončit v číně.Jako HALPRO (Halverson project – Halversnův projekt),letěla tato skupina bombardovat Tokio jako jakési pokračování Doolitlova náletu – prvního na Tokio za WW 2.Nicméně jakmile bombardéry dosáhly Egypta dostaly posádky rozkaz zůstat na tamním letišti a připravit se na bombardování rafinerie v Ploješti – Rumunsko.Tato mise, první Americký útok za WW 2 na cíle v Evropě byla přísně tajná a později byla zastíněna následujícím – velice neúspěšným náletem.

Rafinerie v Ploješti byla v té době klíčovou pro nacistické válečnictví a dodávalo Německu drtivé procento jeho ropy, udává se že kdyby byla zničen ihned při prvním, nebo druhém útoku mělo by to pro nacisty velice vážné následky.

Letadla vzlétla 12. června mezi 22.30 a 23.00 hodinami a nad cíl se dostala ráno dalšího dne.10 bombardérů trefilo rafinerii Astra v Ploješti, jeden B-24 zaútočil na přístav v Constantě a 2 zbývající bombardéry zaútočily na náhradní cíle.3 bombardéry skončily v Turecku a zbytek přistál na základnách ve spřáteleném Iráku. Škody které bombardéry způsobily byly malé ale mise jako taková byla ohodnocena jako úspěšná.

Operace Tidal Wave byla plánována jako útok na rafinerii v Ploješti za použití maximální možná síly = počtu bombardérů.První kdo přišel s nápadem bombardovat Ploješť težkými bombardéry letícími v malé výšce byl plukovník Jacob E. Smart, člen dozorčí rady letectva v tomto sektoru.Bylo to velice prudká, někteří cítili že je to až sebevražedný plán, ale dostal se až na generální štáb, ke generálu Arnoldovi a prezidentu. Plánování bylo pečlivé, byly provedeny také 2 cvičné mise v plné rozsahu proti replice Ploješti vytvořené v poušti.Ploješť se nacházela severně od těžce bráněné Bukureště, tento aspekt nedovoloval jakékoliv skupině letadel se dostat k Ploješti nerušeně a bez prozrazení.Tohle byl klíčový důvod operace Tidal Wave – ta volala po precizním navádění a striktním rádiovém klidu.

Na náletu se podílely hlavně letky 9. letecké armády a další byly 3 letky z 8. letecké armády. 376th BG a 8th BG B-24 byly z 9. l.armády a 93rd BG, 44th BG a 389th BG byly z 8. letecké armády.

Starost o bombardování z nízkých výšek ve 3 vlnách nad sebou pokračoval a krátce před datem mise 1. srpnem 1943 velitelé 5. skupiny a hlava 9. bombardovacího velitelství, generálmajor Uzal Ent, napsal dopis veliteli bombardérů generálmajorovi Luisi Breretnovi že má povoleno bombardovat z velkých výšek.Brereton však rozkázal aby byl o uskutečněno bombardování z malých výšek tak jak bylo plánováno.

Útok na Ploješť byl plánován se 154 bombardéry B-24, vzlétlo jich dokonce 177.Byly naloženy čtyřmi 500 librovými bombami které měly zpožďovač roznětky na zádi nastaven na 45 sekund a 4čtyřmi shluky amerických zápalných pum.

Avšak i přes pečlivé plánování se operace špatně vyvíjela už od startu letadel, když jeden B-24 havaroval při startu.Protože ihned od začátku mise letěly bombardéry B-24 v naprostém rádiovém klidu začaly se skupiny letadel poněkud oddělovat a vzdalovat během dlouhého letu přes středozemní moře.Největší pohroma přišla když se nad řeckým ostrovem Korfu zřítil do moře vedoucí bombardér který vezl na své palubě citlivé naváděcí zařízení které zajišťovalo přesnou trasu letu po waypointech. Druhé letadlo ze 376 BG se slétlo dolů podívat po přeživších, jenže poté už nebylo tohle druhé – klíčové letadlo které mělo zastupovat zřícené letadlo v navigaci schopno najít svou skupinu bombardérů a proto se vrátilo zpět na svou základnu!Nicméně se bombardéry rozhodly pokračovat dále k cíli bez speciálního navádění a to v malé výšce a navíc letem který byl bez těchto přístrojů velice obtížný.

Husté mraky uvítaly přilétající bombardéry jakmile se blížily k horám.Jakmile se 2 vedoucí skupiny bombardérů propletly skrz nebo pod mraky 99 th BG, 44 th BG a 389 th BG se různě dostaly přes mraky v různých výškách a trochu se rozdělily. Po čase se tyto 3 skupiny zformovaly a dostaly k výchozímu bodu, byly 29 minut pozadu za 376 th BG a 93 th BG.

Mezitím když se tyto 2 skupiny přibližovaly k prvnímu výchozímu bodu nad Pitesty, před hlavním výchozím bodem ve Floresty, nevěděly 3 skupiny které letěly pozadu zda se vedoucí letadla vrátila nebo ne.Ovšem v polovině cesty k podstatnému výchozímu bodu se 376 th Bg zmýlila a zaměnila vesnici Targoviste za Floresty, to byla chyba na kterou se přišlo až se bombardéry dostaly k hlavněmi flaku se ježící Bukurešti. Právě v tomto bodě generálmajor Uzal Ent porušil rádiový klid a rozkázal 2 skupinám aby se stočily na sever a zaútočily na příležitostné cíle v komplexu rafinerií.Pečlivě připravovaný plán byl definitivně zničen když bombardéry udeřily na špatné rafinerie nebo jiné cíle která vypadaly dobře.Bohužel rozkaz porušit rádiový klid byl hodně špatný,ale bez něj by se letadla asi pořádně nezformovala, ale tím že porušila rádiový klid upozornila jak německé protiletadlové dělostřelectvo, tak německé stíhačky.

Při příletu k cíly bylo několik letadel sestřeleno přímo flakem pro který nebylo těžké zaměřit nízko letící bombardéry. První stíhačky se u bombardérů objevili ve chvíli kdy se obrátily k domovu a zůstaly u nich po dlouhou dobu,letky se jednotlivě střídaly a doplňovaly. Sestřelena stíhačkami byla prlná1/3 ze všech bombardérů.

Při návratu domů pronásledovaly německé stíhačky bombardéry, sestřelily hodně poškozených letadel od dělostřelců.Ze 177 bylo 54 letadel sestřeleno a 53 letadel bylo těžce poškozeno.To byla těžká cena za malé poškození rafinerie která v té době používala jen malé procento svojí kapacity a za krátký čas naplno obnovila svojí výrobu a těžbu ropy.

Nejvyšší americké vyznamenání Medal of Honor bylo uděleno 5 členům US Army kteří se zúčastnili této akce – 3 z toho posmrtně.

Rafinerie v Ploješti a ropná pole byla zničena až postupem dalších let, útoky těžkých bombardérů ze základen v Itálii ale to už byly němci z Rumunska takřka pryč.
Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

V časopise L+K som kedisi čítal že PVO Ploiešti a Constanti tvorila letka Hurricanov a Bf-109E neskôr Bf-109F a IAR-80 a dva oddieli delostrelectva ako to bolo v roku 1942?
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

Hektore jak by se Hurricany dostaly za války do Rumunska??? Pokud vím, Rumunsko Hurricany nenakupovalo. Z bývalých států malé dohody je snad ve výzbroji měla v omezeném počtu jen Jugoslávie...
Veni, vidi, vici...
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Sgt.Pierro - 50 ks Hawker Hurricane Mk.I bylo dislokováno u jednotky Escadrile 53. Velitelství v Dobruji.
Zmiňovány ve stavu jednotky od roku 1940 do roku 1943
U této jednotky na tomto letounu dosáhl titulu eso Lt. Horia Agaci , dne 25.června 1941 sestřelil 3 ruské bombardéry DB-3

Hektor - Jen pro zajímavost rumuni také používaly He 112B
a dokonce vlastnily jeden funkční letu schopný B-24 !! / ukořistěn po nouzovém přistání, opraven a používán /
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Kamufláže rumunských stíhaček s trochou historie http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2 ... e_farr.htm
ObrázekObrázekObrázek
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

čoveče skelete díky za odkaz. jen se zeptám, než začnu článek studovat a louskat do češtiny, Rumunské královské letectvo Hurricany nakupovalo??
Veni, vidi, vici...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Ano, jestli to není ztraceno v mé špatné angličtině. Tak výběrové řízení probíhalo během Bitvy o Anglii.
ObrázekObrázekObrázek
Sgt.Pierro
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 232
Registrován: 21/10/2008, 12:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sgt.Pierro »

reddogu, kdy nakupovalo Rumunsko Hurricany?? To je pro mne naprostá novinka. Stejně jako Heinkely He 112.

skelete to je celkem zvláštní. V roce 1940 už v Rumunsku fungoval conducator Ion Antonescu, který odstavil krále Carola a nechal dosadit mladého kralevice Michala. Orientace na Říši byla v této době (po záboru Bukoviny, Besarábie a Moldávie) více než jasná. Pak je mi záhadou, jak v roce 1940 mohla Anglie sama mající problémy s německými útoky na svá města prodávat stíhačky tak nespolehlivému (navíc v té době již téměř nepřátelskému) partneru, jakým bylo Rumunské království.
Veni, vidi, vici...
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

Šnajdr v knize Barbarossa uvadi 10-13 ks Hurricanu ku 22. cervnu 1941.
To o prodeji Hurricanu cez BoB je nesymsl, Briti potrebovali kezdej letoun na vlastni pude a urcite by je neprodavali. Dodadvky probehli koncem 30. let, Rumuni ziskali take kolem 30 Blenheimu
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Hurricany byli zakoupeny v 1939 a ve stavu jednotky jsou od 1940
Těch 50 ks platí.
Heimdall
Příspěvky: 8
Registrován: 21/8/2009, 19:12

Příspěvek od Heimdall »

Dobrý článek, ale popravdě nechápu používání výrazů jako "nacistické válečnictví" nebo nadužívání výrazu "nacisté" místo "Němci". Možná mi něco ušlo, ale články tohoto typu by snad měly být pokud možno politicky nezabarvené. Uznávám ale, že tohle je nemoc spousty článků a autorů zdaleka ne jenom tady. Na druhou stranu jsem se ale nikdy v žádné publikaci ani článku nesetkal s výrazy "komunistické armády" v případě SSSR, nebo "kapitalističtí vojáci" v případě Spojenců. Proto mi výrazy jako "nacistické armády" a cokoli podobného připadá zbytečné.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Jak odlišíš jednotky Waffen-SS a Wehrmachtu?

I přísahu měli odlišnou:
Waffen-SS:
"Ich schwöre Dir, Adolf Hitler, als Führer und Kanzler des Reiches Treue und Tapferkeit. Ich gelobe Dir und den von Dir bestimmten Vorgesetzten Gehorsam bis in den Tod, so wahr mit Gott helfe."

Wehrmacht:
"Ich schwöre bei Gott diesen heiligen Eid, daß ich dem Führer des Deutschen Reiches und Volkes Adolf Hitler, dem Oberbefehlshaber der Wehrmacht, unbedingten Gehorsam leisten und als tapferer Soldat bereit sein will, jederzeit für diesen Eid mein Leben einzusetzen."

Takže se jedná v podstatě o dvě rozdílné armády jednoho státu.
Wehrmacht byli normální vojáci a mobilizanti, kdežto Waffen-SS byli dobrovolníci.
Tj. jedni byli normální Němci, kteří nemuseli s oficiální politikou souhlasit, druzí byli její aktivní propagátory (nacisté).
Ještě "drobnosti", jako velení, zásobování, výzbroj, uniformy, vlajky a značení.
Oddělovat je v textu od sebe je bez přesné znalosti reálií v daném místě a vývoje situace nemožné, proto je doporučení/prosba (myslím že to vzniklo v SRN) pro autory, že nacisté jsou akce SS či pod vedení NSDAP, Wehrmacht pokud něco prováděli bez nich.
Němci se používá bez rozlišování rolí.

Výraz "nacistické válečnictví" je kontextově správný. Známe pojem jako římské, řecké, husitské válečnictví, zkrátka popisuje jeden z nezbytných prvků nacistického vedení boje.
BTW, čeština je bohatý jazyk, proto je možné, že takovéto pojmy se najdou většinou pouze v původních českých písemnostech a ne v překladech. I když pojem Nazi warfare má kolem 46.000 výskytů a "Nazi Kriegsführung" nebo "NS-Kriegsführung" asi 400...
Heimdall
Příspěvky: 8
Registrován: 21/8/2009, 19:12

Příspěvek od Heimdall »

To je možné. Já nechci polemizovat, jestli je to fakticky správně nebo ne. Mě jenom udivuje, že na druhé straně jsem nikdy nikde neviděl pojem bolševické nebo komunistické válečnictví ani nic podobného. Potom mi právě smysl tohoto rozlišování v případě Němců uniká.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Používaná terminologie občas s logikou nemá co moc společného. Jde o to, že jestli někdo použil termín který se zdál dalším autorům vhodným tak se zažil. Pokud nikdo nepoužil nebo nevytvořil termín jiný, nic na tom není. Prostě když není, není používán.

EDIT: pro vojska západních armád se přece běžně používá termín spojenci či armády spojenců.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 25/8/2009, 14:00, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Čo napríklad pojmy Královské letectvo alebo Královské námorníctvo? Tiež tam bojovali angličania, škóti, welšania, severní íri, kanaďania, austrálčania, juhoafričania, američania, poliaci, česi, slováci, židia a mnohí mnohí iní... ale žiadni králi. Akurat prisahali kralovi.

No a prečítaj si vyššie prísahu WH aj SS, už len to z nich robí to nacistické válečníctví (slovenský ekvivalent ma fakt nenapadá). No a proste naviac im to nejako prischlo. Asi nejaká kapitalistická propaganda, keďže tá komunistická z nich spravila fašistov.
ObrázekObrázek
Heimdall
Příspěvky: 8
Registrován: 21/8/2009, 19:12

Příspěvek od Heimdall »

Pátrač píše:EDIT: pro vojska západních armád se přece běžně používá termín spojenci či armády spojenců.
No ale přece tady se vůbec nehovořilo o Waffen SS a Wehrmachtu. Jen říkám, že pojem nacisté nebo nacistické "něco" je zbytečně používán (nejenom na palbě a nejenom v tomhle článku) pro označení německých ozbrojených sil. Kdežto jiné strany konfliktu se takto politicky nedefinují. Podle mého je mnohem korektnější prostý výraz "Němci", popřípadě vojska Osy nebo něco podobného.

S tím tvým EDITem souhlasím. Právě proto to říkám. Přece Spojenci = Sověti = vojska Osy/Němci. To jsou adekvátní ekvivalenty. A na druhou stranu jsou tady politická označení, tzn. nacistické/fašistické armády = kapitalistické/demokratické armády = komunistické/bolševické armády. To jsou taky ekvivalentní výrazy. Proto je podivné, že v případě Němců se používají stabilně ty politické výrazy a u ostatních neutrální označení.
Není to důvod k nějakému flamu, jen jsem na to chtěl poukázat.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Prosím tě Heimdalle neměň zcela zavedené věci. Nacistické, sovětské, bolševické, fašistické atd., je zcela normální a přehledné vyjádření. Navíc přímo zařazují danou věc do historického kontextu.
Odpovědět

Zpět na „Jižní Evropa a Balkán“