Midway - 3, souboj letadlových lodí

Od Pearl Harbouru po Tokijskou zátoku

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Midway - 3, souboj letadlových lodí

Příspěvek od Nelson »

V 7.28, tedy v době kdy byla v plném proudu výměna výzbroje, obdržel Nagumo znepokojivou zprávu. Pilot jednoho z hydroplánů těžkého křižníku Tone hlásil, že zpozoroval 10 pravděpodobně nepřátelských lodí asi 240 mil (444 km) severně od Midwaye. Důstojníků na admirálském můstku Akagi se zmocnila panika, nepřítel se objevil na místě kde ho nikdo nečekal a ani s tím nepočítala žádná varianta plánu. Úderná síla Jamamotovy flotily, čtyři letadlové lodě, byly najednou v dosahu amerických palubních letounů. Navíc na svaz dosud útočily stroje z Midwaye k jejichž odražení musela odstartovat většina stíhaček určená pro druhou vlnu. Pilot průzkumného letounu zatím neohlásil složení amerického svazu a tak existovala jistá naděje, že je tvořen jen křižníky a torpédoborci a tudíž nepředstavuje přímé ohrožení. I tak však Nagumo po krátkém váhání nařídil zastavit výměnu torpéd a protipancéřových pum na letounech kde dosud byly. Zároveň požadoval přesnější informace od průzkumu.

V 8.09 konečně došla doplňující informace podle níž byl americký svaz tvořen pěti křižníky a pěti torpédoborci. Všichni na můstku Akagi si oddechli ale tato pohoda trvala pouhých 11 minut. V 8.20 totiž pilot průzkumného letounu zaslal další doplnění, že americký svaz je doprovázen plavidlem jež se podobá letadlové lodi. Nagumo dostal tuto informaci v 8.30. Naplno již projevil svou nespokojenost s prací pilota hydroplánu který ani po půlhodině kroužení nad nepřítelem nedokázal přesně popsat co vlastně vidí. Svaz se nacházel v kritické chvíli. Pracovní skupiny totiž připravily dosud nepřezbrojené stroje ke startu ale od Midwaye se právě vracely Tomonagovy letouny z nichž mnoho bylo vážně poškozeno. I přes naléhání velitele 2. divize letadlových lodí kontraadmirála Jamagučiho vyslat připravené stroje proti nepříteli se rozhodl přijmout přilétající stroje. V 8.37 rozkázal posádkám uvolnit letové paluby a připravit se na přistání. Po dosednutí posledního stroje přešel celý svaz na kurz 70° tedy směrem k nepříteli. Zároveň jeho lodě opět zaujímaly svou pozici ve formaci.

Enterprise a Hornet i se svým doprovodem také pluly vstříc nepříteli. Yorktown musel udržovat původní směr protože se dosud nevrátily jeho průzkumné stroje. Spruance dostal od Fletchera pokyn napadnout Japonce podle vlastního uvážení. Halseyův štáb který zůstal na Enterprise usoudil, že nejvhodnějším okamžikem bude chvíle kdy se vrátí letadla od Midwaye a budou doplňovat palivo a munici. Okolo 7.00 tedy z obou lodí TF-16 odstartovalo celkem 72 střemhlavých Dauntlessů, 29 torpédových Devastatorů a 20 Wildcatů. Pro urychlení útoku odlétaly jednotlivé skupiny ihned po startu.
V 8.30 dal pokyn ke startu letadel i Fletcher. Z Yorktownu však odtartovalo jen 17 Dauntlessů, 12 Devastatorů a 6 Wildcatů. Admirál si ponechal více než polovinu strojů v záloze, protože neměl přesnější informace o Japoncích a obával se překvapení. Ke vší smůle čtyři Dauntlessy kvůli závadě přišly o pumu.

Pozice Japonců však byla uvedena chybně a tak když Dauntlessy z Hornetu nepřítele nenašly, obrátily k Midwayi v domění že na něj narazí cestou. Byl to však omyl a tak se 21 pilotů vrátilo a 14 jich pro nedostatek paliva přistálo na atolu. Stíhačky Hornetu toto štěstí neměly a zmizely v oceánu. Naopak torpédová peruť této lodě Japonce v 9.20 našla, protože jí však chybělo stíhací krytí byla úplně zničena, o dva dny později našla průzkumná Catalina jediného přeživšího. Stejně dopadly v 9.35 i Devastatory Enterprise, ze 14 strojů se vrátily 4. V 10.15 zaútočila torpédová peruť z Yorktownu a jen dvěma se podařilo uniknout. Američané tak ztratili 35 Devastatorů z celkem 41 vyslaných aniž by dosáhli jediného úspěchu. Obětování torpédových strojů však bylo základem k pozdějšímu úspěchu, všechna Zera stíhací ochrany totiž operovala v malých výškách a navíc spotřebovala většinu munice. Také většina pozorovatelů na palubách japonských lodí sledovala vodní hladinu.

V 10.25 byli Japonci blízko vítězství. Podařilo se jin zničit většinu z téměř sta útočících letadel a jejich lodě neutrpěly ani škrábnutí. Pozice Američanů byla známa a stovka vyzbrojených letadel na palubách čekala na pokyn ke startu.
V tu dobu se však vysoko nad 1. úderným svazem objevily Dauntlessy z Enterprise. 37 letounů pod vedením korvetního kapitána Clarence W. McCluskyho změnilo při pátrání po Japoncích v 9.30 kurz k severu. V 9.55 zahlédli nepřátelský torpédoborec který je v 10.05 přivedl až k Nagumovu svazu. O pouhých 10 minut později se ve výšce 5000 m na scéně objevily i Dauntlessy z Yorktownu vedené korvetním kapitánem Maxwellem F Lesliem.

V 10.25 dal Leslie povel k útoku. Jako cíl svým pilotům určil Kagu a Sorju. I přesto, že byl jedním z těch nešťastníků bez pum, zaútočil jako první (použil svou hlavňovou výzbroj). Druhý letoun však svou 1000 liberní pumu měl, jeho pilot použil velký červený kruh na palubě Sorju (stylizované slunce) jako záměrný bod a v 800 metrech ji uvolnil. Při vybírání střemhlavého letu ještě viděl jak trhá letovou palubu. Mezi 10.25 a 10.28 zasáhly loď tři pumy. První z nich prorazila palubu před můstkem a vybuchla v hangáru. Druhá zasáhla uprostřed plavidla zaparkované letouny a třetí o několik vteřin později letadla na zádi.
Požáry zachvátily celou loď a v 10.50 vydal její velitel rozkaz k jejímu opuštění. Sám zůstal na palubě Sorju a spolu s ní šel v 19.15 ke dnu. Podle amerických pramenů přispěla k potopení Sorju americká ponorka Nautilus která ve 14.59 odpálila proti lodi tři torpéda. Podle očitých svědků na japonské straně však dvě střely cíl minuly a třetímu po nárazu na trup odpadla bojová hlavice a motorová část zůstala na hladině jako plovák.

V téže době napadly z druhé strany McCluskyho Dauntlessy Akagi a Kagu. Kagu zasáhly po 10.26 čtyři pumy. Jedna z nich zničila cisternu s benzínem zaparkovanou vedle můstku a ten zalila ohnivá vlna. Většna mužů zde uhořela. Zbylé zasáhly skupinu vyzbrojených letadel a požár i tady propukl s obrovskou silou. V 19.25 se Kaga po explozi muničních skladů potopila.
Akagi zasáhly jen dvě pumy ale i to stačilo. Jedna z nich pronikla středním výtahem do hangáru kde přivedla k výbuchu ledabyle uložená torpéda. Druhá zapálila letouny připravené ke startu. V 18.00 ji opustila posádka a další den ráno ji potopily japonské torpédoborce.
A tak se během pěti minut změnilo očekávané vítězství v katastrofu. 9 přímých zásahů vyřadilo tři čtvrtiny Nagumova svazu.

Hirju unikla pozornosti tím, že se při předchozích torpédových útocích vzdálila od zbytku skupiny více než 10 mil na sever. Kontraadmirál Jamaguči začal na své vlajkové lodi okamžitě organizovat protiútok. Mezi 10.50 a 11.00 vyslal proti Američanům 18 střemhlavých bombardérů a 6 stíhaček. Ty v 11.40 pronikly clonou Wildcatů a zaútočily na Yorktown. Podařily se jim tři zásahy ale zde byla celá loď připravena na útok a tak byla sice vážně poškozena letová paluba a zničen radar a radiokomunikační centrum, požáry nebyly tak ničivé jako na japonských plavidlech. Ve 13.40 znovu začala pracovat kotelna a strojovny a loď postupně dosáhla rychlosti 20 uzlů. Požáry byly uhašeny a z lodi mohly omezeně operovat stíhačky. Z první vlny se vrátilo jen 5 Valů a 3 Zera, piloti však ohlásili těžké poškození jedné letadlové lodi. Ve 13.20 odstartovala z Hirju druhá skupina, 10 Kate a 6 Zer opět napadlo ve 14.35 Yorktown. Japonci nepředpokládali, že by Američané dokázali tak rychle uhasit požár a zprovoznit letadlovou loď po podle nich zničujícím náletu. K omylu přispěl i fakt, že Spruance poslal Fletcherovi na pomoc dva své křižníky a dva torpédoborce.

Wildcaty i nyní bránily svou loď ze všech sil a podařilo se jim sestřelit 3 Zera a 5 Kate. I tak však zasáhla Yorktown ve 14.43 dvě torpéda. Poškození byla velmi vážná, v jednu chvíli činil náklon plavidla 26° a hrozilo převrácení. Posádka opustila loď, záchranným družstvům se podařil zázrak. Za pomoci dodávek elektřiny z torpédoborce Hamman se podařilo spustit čerpadla a zastavit pronikání vody, od Francouzských fregatních mělčin vyplul oceánský remorkér Navajo aby ji odtáhl do Pearl Harboru.

Japonští piloti po návratu opět oznámili několik zásahů na letadlové lodi. Podle nich šlo o jiné plavidlo než poškodily Valy při prvním náletu a tak Američanům zbývala jen jedna loď. Na 16.40 naplánoval Jamaguči třetí úder který vyřadí i ji.
V té době však již Fletcher a Spruance znali přesnou polohu Hirju.

V 15.30 vyslal Spruance Z Enterprise 24 Dauntlessů (10 z nich patřilo k letecké skupině Yorktownu a na Enterprise parkovaly kvůli vyřazení vlastního plavidla). Velení skupiny bylo svěřeno poručíkovi Wilmeru Galagherovi. O hodinu později opustilo Hornet dalších 16 střemhlavých bombardérů.
První skupina objevila Hirju v 16.45 a těsně po 17.00 ji zasáhly 4 pumy. Situace z dopoledne se opakovala, opět vybuchovala torpéda stále ještě uložená jen tak v hangárech a podpalubí se změnilo v peklo. Oheň se postupně dostal k palivovým nádržím a muničním skladům a poslední japonská loď se potopila 5.6. mezi 8.20 a 8.30.
Letadla Hornetu se k Hirju přiblížila v době kdy loď již hořela od přídě po záď a tak napadla bitevní loď Haruna a křižník Chikuma. Ani jedna puma ale nezasáhla.

O 450 mil zpět plul svaz bitevních lodí admirála Jamamota. Ani dopolední zprávy o objevení amerických lodí nevyvedly vrchního velitele z klidu, očekával že je Nagumo napadne a zničí. V 10.50 však přišla depeše v níž kontraadmirál Hiroaki Abe oznamoval že Akagi Kaga a Sorju hoří. Po probrání se z šoku začal Jamamoto jednat. Ve 12.20 dočasně odklonil invazní svaz, odvolal Kakutu a Takasua od Aleut a přímo Nagumovi poslal svaz dvou bitevních a jedné letadlové lodě a pěti křižníků s doprovodem. Zároveň nařídil Kuritovi aby se svými čtyřmi těžkými křižníky ostřeloval Midway. V 17.30 však došla zpráva o vyřazení Hirju a jedinou šancí bylo přinutit Američany k nočnímu dělostřeleckému souboji. Spruance se však po přistání vlastních letounů začal stahovat na východ. Až kolem půlnoci se vrátil na západní kurz.

Protože v dosahu nebyl nepřítel jehož by bylo možno napadnout odvolal Jamamoto 5.6 ve 2.55 celou operaci MI. Informaci o ukončení operace obdržely i Kuritovy křižníky. Na zpáteční cestě narazily na americkou ponorku Tambor a v nastalém zmatku narazil křižník Mogami do sesterské Mikumy. Obě lodě zaostaly za zbytkem Kuritovy skupiny a v 8.15 byly napadeny první skupinou amerických letounů. V 9.30 objevila křižníky skupina 26 Dauntlessů. Mogami naplno zasáhly dvě pumy a na Mikumě zase střepiny vyřadily část posádky včetně jejího kapitána. Ve 12.45 se nad Japonci objevilo dalších 31 střemhlavých bombardérů a dvakrát zasáhly Mikumu. Kapitán nařídil evakuaci a jedna z posledních amerických pum zasáhla záď torpédoborce Arašio a vybuchla mezi desítkami námořníků z Mikumy. Křižník se pozdě odpoledne potopil.

Mezitím se naplnil osud Yorktownu. Místo původně plánovaných křižníků připadl úkol ostřelovat Midway ponorce I-168. Ta se tedy připlula k ostrovu a zahájila palbu. Mezitím průzkumný letoun objevil poškozenou letadlovou loď a ponorce bylo nařízeno ji zničit. 6.6. v 13.30 se I-168 přiblížila k Yorktownu a odpálila čtyři torpéda. Jedno minulo, jedno doslova roztrhlo torpédoborec Hamman a zbylá dvě zasáhla letadlovou loď. Torpédoborce se sice pokusily ji napadnout ale ponorka unikla. Kapitán letadlové lodě ještě až do noci doufal, že se ji podaří zachránit. Příštího dne v 5.01 se však prudce naklonila na levobok a po několika minutách zmizela pod vodou.
Byla to poslední ztracená loď v této bitvě která znamenala obrat v Pacifiku.
Další díly série:
Midway - 1. část, předehra a plány.
Midway - 2. část, první střetnutí.
Midway - 3, souboj letadlových lodí
Midway - 4, závěr

Obrázek
Yorktown po prvním útoku.
Obrázek
Diorama zachycující zásah japonských lodí
Obrázek
Potápějící se Mikuma
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Zde je pěkné video s modely:

http://dsc.discovery.com/beyond/player. ... =276024138

zásah 3 japonských letadlovek US Dauntlessy. Předtím je bohužel 30-tivteřinová reklama
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Za pozdní objevení Američanů mohla závada na katapultu, myslím křižníku Tone, který pozdržel start asi o 1/2 hodiny a Americké lodě se nacházely v sektoru tohoto letadla. A navíc jim, po příkazu upřesnit počet amerických lidí a jejich třídy, se odmlčela vysílačka.
To, že Japonnské letadlovky neměly skoro již ochranu stíhačů mohli chaotické nálety Američanů, kdy se prováděl nálet podle toho, jak se která letka dostala k Japonskému svazu a japonští stíhači nemohli přistávat.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Odpovědět

Zpět na „Námořní válka v Pacifiku“