Druhá bitva u Guadalcanalu

Od Pearl Harbouru po Tokijskou zátoku

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Druhá bitva u Guadalcanalu

Příspěvek od Nelson »

Po bitvě z 13.11.upravil Jamamoto operační plán a nařídil admirálu Kondovi dělostřelecky napadnout Hendersonovo letiště na Guadalcanalu. Kondo měl dipozici svaz složený z bitevní lodě Kirišima a těžkých křižníků Atago a Takao s doprovodem.

Také Halsey byl nucen improvizovat. Enterprise nechal v relativním bezpečí a admirála Leeho poslal do průlivu mezi Guadalcanal a Tulagi. Jeho TF 64 tvořily moderní bitevní lodě Washington a South Dakota se čtyřmi torpédoborci. Svaz však mohl do oblasti dorazit až příští noc. V noci ze 13. na14. 11. ostrov z moře nebránil nikdo.

Tu noc připluly ke břehu Guadalcanalu těžké křižníky Suzuja a Maja a vypálily téměř tisíc granátů. Většina zásahů však šla naprázdno do džungle, americké ztráty byly minimální.
Ráno na japonské svazy v blízkosti ostrova zaútočily letouny z Cactusu (Guadalcanal) a z Enterprise. Křižník Kinugasa byl v 09.30 zasažen pumou která zdemolovala příď lodě. Na křižník Maja se zřítil sestřelený letoun a způsobil poměrně vážné škody na jeho palubě. V 10.45 několik blízkých zásahů na čas ochromilo křižníky Čókaj a Isuzu. Výbuch vedle Kinugasy prorazil trup a v 11.22 se loď potopila. Také konvoj admirála Tanaky byl napaden a ztratil 6 lodí.

TF 64 byl zpozorován ve 14.55. Pilot letounu jej však popsal jako 2 křižníky nového typu a 4 torpédoborce. Kondo v domění, že má palebnou převahu nařídil noční ostřelování Hendersonu. Se svým plánem seznámil kapitány podřízených lodí a předal jim i mylnou informaci o křižnících.
Také admirál Lee se připravoval na boj. Trápilo jej jen to, že jeho lodě nikdy neoperovaly společně. Torpédoborce byly každý z jiné divize a byly mu přiděleny hlavně proto, že měly dostatek paliva. Na rozdíl od předchozích bitev měl však na vlajkové lodi nainstalován nejmodernější radar s perfektně vyškolenou obsluhou. Navíc i Lee dokázal jako jeden z mála vysokých důstojníků sám vyhodnotit situaci na obrazovce radaru. Ze své formace vytvořil kýlovou řadu s torpédoborci vpředu. Od 21.10 do 21.48 křžoval severně od Savo a pak zamířil k jihu.

Admirál Kondo rozdělil v 22.00 své lodě do tří skupin. První tvořilo 5 torpédoborců kontraadmirála Kimury, druhou lehký křižník a 3 torpédoborce kontraadmirála Hašimota a Kirišimu, Atago, Takao a 2 torpédoborce nechal pod svým velením. Ve 22.00 zpozorovaly hlídky na Hašimotových lodích TF 64. Hašimoto se rozhodl, že se na nové americké křižníky podívá a obeplul od východu ostrov Savo aby jim vpadnil do zad. Také ostatní dva japonské svazy se začaly stahovat k americkým lodím.

Admirál Lee provedl ve 22.52 obrat k západu. V té době Japonce již zjistil radar Washingtonu a kolem 23.12 začaly bitevní lodě zaměřovat svá děla. Ve 23.17 zahájily palbu na vzdálenost téměř 17 kilometrů, a 5 minut ostřelovaly Hašimotovu skupinu. Ten stále nevěděl, že proti němu stojí dvě moderní bitevní lodě, přesto se pod ochranou kouřové clony stáhl.

Mezitím se americké torpédoborce dostaly do boje s Kimurovou skupinou. Japonský křižník Nagara rozstřílel Preston, ten se ve 23.36 potopil. Také Gwin dostal dva vážné zásahy. Walke se potopil po zásahu torpédem a následném výbuchu muničních skladů a Benhamu utrhlo další torpédo část přídě. Kimurovy lodě nebyly zasaženy vůbec, jen samostatně operující torpédoborec Ajanami ochromila palba Washingtonu. Gwin a Benham dostaly příkaz ustoupit.

Od 23.30 do 23.36 byla South Dakota postižena výpadkem proudu a radary přestaly dodávat údaje nutné pro vedení boje. Ve 23.40 na ní zášlehy od děl zapálily vlastní hydroplány na katapultech, další salva je však smetla do moře.

Admirál Kondo nabral ve 23.54 kurz na Henderson a nařídil připravit se na bombardování letiště. Domníval se, že Hašimoto a Kimura mu již vyčistily cestu. Ve 23.58 se dostal do blízkosti South Dakoty a stále si myslel, že jde o křižník. Americká loď byla oslepena dalším výpadkem proudu. Teprve po jejím osvětlení Atagem pochopit Kondo co má proti sobě.

South Dakota byla během 4 minut zasažena 27 granáty všech ráží. Pomohlo jí jen to, že japonské lodě měly připravenu tříštivou munici vhodnou pro ostřelování pevniny. Několik vypálených torpéd vybuchlo předčasně a lodi neublížily. Japonci si však nevšimli druhé bitevní lodě.

Washington se zahájením palby dlouho čekal. South Dakota totiž vybočila z formace a dostala se do mrtvého úhlu jeho radaru. Lee měl strach, aby nezačal ostřelovat právě ji. Po vyjasnění situace se po pečlivé příravě zapojil do boje. Devíti děly 406mm a 4 děly 127mm napadl Kirišimu, 4 děla 127mm pálila na Atago,další 2 osvětlovala bojiště. Během krátké doby zasáhlo Kirišimu 9 granátů 406mm a přes 40 střel 127mm a proměnilo ji ve vrak.

V té době se poškozená South Dakota stáhla k jihu. Japonci se domnívali, že ji potopili. V 00.20 se odpoutal i Washington a podařilo se mu vyhnout se více než desítce torpéd.
Japonské torpédoborce nedokázaly bitevní loď plující maximální rychlostí sledovat. V 00.32 odvolal Kondo bombardování letiště a začal řešit co s Kirišimou. Ta měla zablokované kormidlo a pohybovala se v kruhu. Protože nebyl čas na její odtažení byla v 03.25 opuštěna a potopena stejně jako o hodinu dříve Ajanami.
Poslední ztrátou byl torpédoborec Benham (15. listopadu).

Poslední dějství nastalo ráno 15.11. Admirál Tanaka dostal od Konda rozkaz najet v noci s transportními loďmi na břeh a s torpédoborci se měl vrátit na Shortland. Nákladní lodě hned ráno objevili Američané a torpédoborec Meade je zapálil. Letectvo mezitím zničilo většinu vyloženého materiálu. Japonci zachránili jen 260 beden munice, trochu potravin a asi 2000 vojáků bez výzbroje a výstroje.

Dvě bitvy v průběhu dvou dní znamenaly předěl Guadalcanalské operace. Obě strany utrpěly těžké ztráty a Japonci konečně pochopili, že nejsou schopni ostrov dobýt. Trvalo však další dva měsíce než se odhodlali pozemní síly stáhnout

Obrázek
Bitevní loď Washington
Obrázek
Bitevní loď Sout Dakota
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jseš talent, který popíše podsatu těchto konfliktů. Já jen dodám, pozemní boje, které z Japonci na ostrově probíhaly byly neobyčejně kruté. Pro americkou námořní pěchotu se staly legendou. O Guadalcanalu byly složeny i písně. Pro americké velení to byla poučka, co je čeká při pozdějších "Skocích z ostrova na ostrov ", obsazování ostrovů v Tichomoří.
Boje se vyznačovaly, bodákovými útoky, bojem muže proti muži a výhodou amerických vojáků v automatických zbraních. Američané zde i zkoušeli vyloďovací operace s pomocí lodní dělostřelecké podpory.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Námořní válka v Pacifiku“