Poslední plavba Jamata

Od Pearl Harbouru po Tokijskou zátoku

Moderátor: Pátrač

Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Poslední plavba Jamata

Příspěvek od Nelson »

Ve dnech 6. až 7. dubna 1945 proběhla jedna z nejšílenějších akcí japonského námořnictva. Byla jí operace Ten-Iči (deset-jedna), výpad útočného svazu vedeného bitevní lodí Jamato k ostrovu Okinava.

Byla to první větší akce japonského hladinového loďstva od porážky v zálivu Leyte 25.10.1944, po níž se zbytky japonských svazů stáhly do domácích přístavů.

Po napadení Okinavy však velitel obrany ostrova generálporučík Micuru Ušidžima požádal císařský hlavní stan o podporu. Na základě této žádosti rozhodl admirál Soemu Tojoda vypracovat plán kombinovaného útoku 6. letecké armády, námořního letectva a zbylých lodí. Podle tohoto plánu bylo 4. dubna 1945 nařízeno viceadmirálu Seiči Itóovi připravit své lodě k vyplutí. Původním cílem bylo vylákat americké lodě na dolet letounů z japoských ostrovů. Tento záměr však padl po těžkých náletech na letiště na Kjúšú. Plán byl upraven a japonský svaz se nyní měl vyhnou americkým TF doplout k Okinavě potopit spojenecké lodě zbývající po předchozích mohutných úderech kikusui a později s posledními zbytky paliva najet na břeh. Posádky lodí se měly připojit k obráncům ostrova a zahnat americké jednotky do moře. Otázka návratu lodí se vůbec neřešila.

Ito jako velitel 2. loďstva měl k dispozici poměrně dost lodí ale zoufalý nedostatek paliva. Proto se rozhodl vytvořit uskupení ze své vlajkové lodi Jamato, lehkého křižníku Jahagi a osmi torpédoborců. Všechna plavidla byla moderní a nesla na svých palubách silné baterie protiletadlových děl a kulometů. Například jen na Jamatu bylo 24 děl 127mm a 150 děl 25mm. Tyto zbraně byly velmi nutné, protože se nepočítalo s žádným leteckým krytím. Pro tuto akci byly obětovány poslední asi dva a půl tisíce tun mazutu na základně Tokujama.

Svaz podle rozkazu opustil základnu 6. dubna v 15.20. a nabral kurz na úžinu Bungo Suido. Od časného rána ho však sledovaly průzkumné B-29. Úžinou Japonci propluli v 19.50 a téměř okamžitě ve 20.10 byli zjištěni americkými ponorkami Threadfin a Hackleback. Svaz začal kličkovat rychlostí 22 uzlů a neumožnil tak ponorkám zaútočit.

Noc proběhla v relativním klidu a ráno se svaz na čas skryl v dešťových přeháňkách. Doprvodná plavidla vytvořila kolem Jamata kruhovou protiletalovou formaci.

V prostoru východně od Okinavy se pohybovaly tři operační skupiny svazu TF.58. Čtvrtá byla okamžitě odvolána z tankování, ale dorazila až po skončení boje. Navíc byla zformována skupina šesti bitevních lodí, sedmi křižníků a jedenadvaceti torpédoborců pro případ nouze. Ani tyto se však akce nezúčastnily protože admirál Mitscher nehodlal japonské lodě nikomu přenechat.

7.dubna v 08.14 byla japonská skupina zjištěna průzkumným Hellcatem z USS Essex. Japoské lodě zahájily palbu a bitevní loď poprvé použila šrapnely sanšiki-dan ráže 460mm. Tyto hlasité výstřely však pouze naváděly další americké letouny.

Těsně po desáté hodině odstartovala první americká útočná vlna (180 strojů). Krátce nato šly do vzduchu další dvě. Celkem se útoku zúčastnilo 386 letadel všech typů.
Ve 12.35 se k japonskému svazu přiblížila první formace a protože nenarazila na letecké krytí okamžitě přešla do útoku.

Ve 12.41 dostalo Jamato první dva zásahy, těsně za hlavní stožár. O dvě minuty později prorazilo torpédo velký otvor na levoboku. Ve 12.46 dostal první zásah torpédem i pumou křižník Jahagi a se zaplavenou strojovnou se zastavil. Ve 13.00 kdy skončil útok první vlny byl po třinácti pumových a šesti torpédových zásazích Jahagi pouhým vrakem. Jeden z torpédoborců již zmizel pod hladinou.
Mezi 13.37 a 13.44 zasáhlo levobok Jamata dalších pět torpéd. Bylo přerušno komunikační vedení a loď postupně nabrala nabrala třicetistupňový náklon. Kromě toho loď zasáhly čtyři pumy jejichž výbuchy vyřadily mnoho 25mm kanónů. Jedna z nich navíc zdemolovala zadní stanoviště řízeni palby 155mm děl, zničila zadní věž této ráže a v podpalubí vznikl rozsáhlý požár.

Křižník Jahagi se v té době již potopil a Avengery vyslané ho dorazit se připojily k lovu na Jamato. Protože měla loď náklon na levobok zaútočily zprava a jejich čtyři blízké zásahy utrhly mezi 14.07 a 14.17 Jamatu velkou část dna. V té době již byl vydán rozkaz opustit loď která se mezitím zastavila.

Ve 14.23 se Jamato převrátilo na bok a začalo po přídi potápět.Krátce poté došlo k obrovské explozi která loď roztrhla na dva kusy. Mohutný sloup kouře byl vidět až z japonských ostrovů. Zachránilo se pouhých 269 členů posádky.

Výsledkem této nesmyslné akce bylo potopení bitevní lodě, lehkého křižníku, čtyř torpédoborců a smrt asi 3700 japonských námořníků. Veškeré americké ztráty činily „pouze“ 10 letadel a 12 letců.

Související články: Stručný popis japonských lodí třídy JamatoObrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Nelson dne 28/10/2005, 18:52, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

YAMATO pic ...
ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Zkáza Yamata ... je zajímavé, že přesto, že Japonci rekonstruovali tuto třídu a mohutně zesílili protiletadlovou výzbroj nebylo to nic platné ...
ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

no. ono moc nezáleží na tom, kolik má ta loď děl ani jak jsou dobří střelci, ale na tom jak nepřítel útočil. podkud na jamato zaútočilo přes 350 letadel a když každá letka útočila z jiné strany tak došlo asi k roztříštění palby a ta se stala méně účinnou.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Melkor píše:Mě by jenom zajímalo, jak je to možný, vždyť Yamato měla ohromné množství děl ráže 25mm, takře i když střelci nebyli moc přesní, tak množství hlavní to vyvažovalo, takže proč nebyla protiletadlová palba Yamata účinnější?
Ano mohl to být jedině koordinovaný útok stovek letadel (podařilo se sundat jen deset a to se vyplatilo za takovou loď).

Když se podíváš na výzbroj Yamata v roce 1941 vidíš, že i tehdy byla protiletadlová výzbroj relativně na solidní úrovni.

Přesto to nestačilo a provedla se rekontrukce, byly odstraněny dvě postranní věže středního dělostřelectva a místo toho byly přidány další ostrůvky protileteckých trojčat, na boky, dopředu, dozadu, na hlavní věže, jak dokumentuje druhá příloha ...

Jak norad píše ... kromě toho loď zasáhly čtyři pumy jejichž výbuchy vyřadily mnoho 25mm kanónů ...
Obrázek
Yamato_1941.
Obrázek
Yamato_1945.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

detaily Yamato, výzbroj ...
ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Jen by mě zajímalo jak japončíci v těch opancéřovaných kukaních byli schopni vidět letadla a jak rychle se ty kukaně otáčely ??
ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Rundstedt
Příspěvky: 3
Registrován: 2/4/2008, 02:57
Bydliště: Třebusice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rundstedt »

To by mě taky zajímalo,bohužel jsem to nikde nenašel,ale 76mm věže byly nejspíš zaměřovány pomocí optického dálkoměru jako hlavní dělová výzbroj,u 25mm ale těžko říci.Nicméně japonské 25mm kanóny byly pokusem o kopírování kanónů Oerlikon a jejich kvalit ale nedosahovaly,i když kadence zbraně byla 230 ran za minutu což ale bylo slušné např. německý 20mm flak 38 měl pouze 220 ran.Ale jak už bylo psáno když přilétá takové množství letadel najednou a navíc palbu by šlo asi těžko koordinovat tak něco sestřelit je umění.Faktem ovšem je že Japonci nikdy nevyužily potenciál Jamata tam kde to mělo smysl,např. kdyby bylo vysláno spolu s Musaši ke Guadalcanalu místo lodí Hiei a Kirišima,mohl být výsledek bitvy úplně jiný,navíc Američané museli dát i v roce 1945 dohromady 386 strojů a potopili ho až druhou vlnou,v roce 1942 by u Guadalcanalu takovou sílu ani dohromady nedali.
Uživatelský avatar
mmmichalll
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/3/2008, 18:09

Příspěvek od mmmichalll »

Faktem ovšem je že Japonci nikdy nevyužily potenciál Jamata tam kde to mělo smysl,např. kdyby bylo vysláno spolu s Musaši ke Guadalcanalu místo lodí Hiei a Kirišima,mohl být výsledek bitvy úplně jiný,navíc Američané museli dát i v roce 1945 dohromady 386 strojů a potopili ho až druhou vlnou,v roce 1942 by u Guadalcanalu takovou sílu ani dohromady nedali.
Japonci vůbec chybně nasazovli své síly, při útoku a indickou flotilu vedl Nagumo 4 letadlovky, přitom by stačily nakrásně i 3. Tou samou dobou přitom chyběla jedna letadlovka v korálovém moři, kde by rozhodně mohla přispět k vítězství.

Doufám, že se nepletu, kdyžtak upozorněte a já to opravím.
Ministerstvo školství varuje: Čtení škodí hlouposti
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Napriek uctyhodnemu poctu postaveni pl-kanonov + prihliadnuc k faktu ze na yamate sluzili pravdepodobne najlepsi dostupni namornici, je zostrelenie 10 lietadiel vyslovene bieda. Obzvlast ked japonskym delostrelcom stacilo poskodit lietadlo natolko aby nebolo schopne navratu, zatial co americki delostrelci museli spravidla rozostrielat lietadlo tak aby jeho trosky dopadli v dostatocnej vzdialenosti od lode (asi zdaleka nie vsetky japonske lietadla museli byt nevyhnutne kamikadze, ale jeden nikdy nevie...).

Zaujimava by bola uvaha, ake by boli straty americanov v pripade ze by boli vyzbrojeni podobne ucinnymi zbranami ako boli stvohlavnove 40mm/60 Boforsy.
Americania mali rovnaky problem s neucinnymi 28mm kanonmi a tie boli postupne nahradene na vsetkych lodiach prave ucinnejsimi 40 mm stvorcatami.

Yamato ma uctyhodnych 50 postaveni trojhlavnovych 25 mm kanonov, ale pravdepodobne o dost mensich ako su postavenia americkych 40mm stvorciat (velmi nepresne odhadnute podla obrazkov to vychadza priemer postavenia cca 4 m u Yamata vs. 6 m u americkych lodi)
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

mmmichalll píše: Japonci vůbec chybně nasazovli své síly, při útoku a indickou flotilu vedl Nagumo 4 letadlovky, přitom by stačily nakrásně i 3. Tou samou dobou přitom chyběla jedna letadlovka v korálovém moři, kde by rozhodně mohla přispět k vítězství.
Ono to není zase až tak jednoduché. Ty hodnotíš bitvu v Korálovém moři s tím že znáš její výsledek. Zkus si ale vypsat jen informace které mohla zjistit japonská zpravodajská služba a na základě toho zkus odhadnout japonské možnosti. A věř tomu, že bys na jakýkoliv americký úspěch nevsadil ani korunu.
cayman píše: Zaujimava by bola uvaha, ake by boli straty americanov v pripade ze by boli vyzbrojeni podobne ucinnymi zbranami ako boli stvohlavnove 40mm/60 Boforsy.
Americania mali rovnaky problem s neucinnymi 28mm kanonmi a tie boli postupne nahradene na vsetkych lodiach prave ucinnejsimi 40 mm stvorcatami.

Yamato ma uctyhodnych 50 postaveni trojhlavnovych 25 mm kanonov, ale pravdepodobne o dost mensich ako su postavenia americkych 40mm stvorciat (velmi nepresne odhadnute podla obrazkov to vychadza priemer postavenia cca 4 m u Yamata vs. 6 m u americkych lodi)
Ztráty by byly vyšší, ale ne zase o moc. V případě Yamata šlo hlavně zpočátku o poměrně koordinované údery vedené současně z několika směrů a proti nim se brání dost blbě.

Japonci svoji verzi Boforsů skutečně vyvíjeli, v průběhu války se jim ale tento vývoj nepovedlo dovést do konce. Ale ani to by zřejmě moc nezměnilo. Koncem války i Američani došli k závěru, že útočící letoun nestačí jen poškodit, je nutno jej zastavit (čili rozstřílet) a čtyřhlavňový komplet ráže 40 mm je i přes vysokou kadenci na samé hranici použitelnosti. Jako perspektivní se naopak ukázaly nové protiletadlové kanóny 3''/50 (76,2 mm) jejichž dvojhlavňová lafetace měla stejné prostorové nároky jako čtyřčata od Boforsu (počítalo se dokonce s postupnou náhradou na všech lodích). Na rozdíl od nich měl ale třípalcový téměř šestikilový granát nálož čtvrt kila TNT, čili mnohem ničivější účinky při výbuchu. Jediný dobrý zásah dokázal rozložit cíl na prvosoučástky.

Japonci se pokusili menší účinnost granátů (nálož cca. 10 gramů) v cíli vyvážit vysokým počtem hlavní ale jejich 25 mm kanóny měly poměrně malý dostřel, takže výsledný efekt byl dost mizerný.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Rundstedt píše:Faktem ovšem je že Japonci nikdy nevyužily potenciál Jamata tam kde to mělo smysl,např. kdyby bylo vysláno spolu s Musaši ke Guadalcanalu místo lodí Hiei a Kirišima,mohl být výsledek bitvy úplně jiný,navíc Američané museli dát i v roce 1945 dohromady 386 strojů a potopili ho až druhou vlnou,v roce 1942 by u Guadalcanalu takovou sílu ani dohromady nedali.
Vysvětli to Japoncům. V době kdy se mlátili s USMarines na Cactusu teprve objevovali jak chutná porážka a nic je nenutilo nasadit vlajkovou loď Spojeného loďstva, jejich chloubu.

A s tím nasazením u Guadalcanalu? Kdoví jak by to dopadlo, protiletadlová výzbroj lodě ještě nebyla na té výši jako na konci války. Pokud vím, tak ji tvořilo 12 děl ráže 127 mm a 24 (??) kanónů ráže 25 mm. Na takhle velké monstrum dost ubohé, nemyslíš?
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Rundstedt
Příspěvky: 3
Registrován: 2/4/2008, 02:57
Bydliště: Třebusice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rundstedt »

norad píše:Vysvětli to Japoncům. V době kdy se mlátili s USMarines na Cactusu teprve objevovali jak chutná porážka a nic je nenutilo nasadit vlajkovou loď Spojeného loďstva, jejich chloubu. A s tím nasazením u Guadalcanalu? Kdoví jak by to dopadlo, protiletadlová výzbroj lodě ještě nebyla na té výši jako na konci války. Pokud vím, tak ji tvořilo 12 děl ráže 127 mm a 24 (??) kanónů ráže 25 mm. Na takhle velké monstrum dost ubohé, nemyslíš?
To máš pravdu,v té době ještě měla loď ještě boční 127 mm věže, ale Američané mohli nasadit jen letadla z Enterprise, zbytek velkých letadlových lodí kromě ještě Saratogy a Rangera, které ale pokud vím nebyli v oblasti, Hornet šel ke dnu potom co dostal zásah u ostrovů Santa Cruz(je zajímavé že ho americké torpédoborce nebyly schopny dorazit a nakonec ho dorazili až Japonci) a Wasp dostala ponorka a Cactus airforce, které ale mělo dost práce s útoky na vlastní letiště, potopit poškozenou Hiei byl problém a zbytek svazu zmizel, myslím že by nebyli schopni obě lodě dostat, ale je pravda že Japonci šetřili svoje lepší lodě, ale neváhali nasadit Shokaku a Zuikaku a po Midway už je eufórie vítězství zčásti přešla.
Uživatelský avatar
Micuhide Akechi
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 141
Registrován: 11/10/2006, 11:13
Bydliště: Příbram

Příspěvek od Micuhide Akechi »

Lord píše:Jen by mě zajímalo jak japončíci v těch opancéřovaných kukaních byli schopni vidět letadla a jak rychle se ty kukaně otáčely ??
Děla ráže 127 mm se otáčela rychlostí 6 - 7 stupňů za sec, zdvih 12 stupňů za sec. U pětadvacítek je to různé, většinou byla ovládána ručně. Nevím, jak tomu bylo u Jamata, ale některá trojčata byla vybavena motorem. V tom případě se otáčela rychlostí 18 stupňů za sekundu s rychlostí zdvihu 12 stupňů za sekundu.

Kvalita japonských dělostřelců byla zřejmě celkem nízká, v porovnání s americkými. Jejich výcvik byl spíše teoretický, Japonci prostě neměli dostatek zdrojů pro praktické střelby v podobném rozsahu jako Američané.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

To : sa 58 Dovol dotaz. Na prostředním obrázku u těžkého křižníku Suffren nejsou ve věžích děla. To znamená že fotka je z doby rekonstrukce hlavní výzbroje nebo je to v zájmu utajení ? ( I když, to asi tak nebude, na obou dalších lodích je výzbroj zřetelně vidět ) Jinak, rozdíly jednotlivých tříd jsou dost zřetelně vidět.
Naposledy upravil(a) jaromír dolanský dne 31/8/2008, 11:34, celkem upraveno 1 x.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Vlákno bylo rozděleno, flame ohledně bitevních lodí a křižníků je zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2801
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Obrázek
Poslední plavba

Já myslím, že prostě žádná loď nedokáže odolat soustředěnému leteckému útoku, bez odpovídajícího vlastního leteckého krytí. Účinek leteckých útoků, at torpédových nebo pumových, byl již ve dvacátých letech jasně během zkoušek v Americe (na starých obrněncích) prokázán. Ani navyšování protiletadlových zbraní se nedá provádět do nekonečna a to ani v případě tak monstrozního plavidla, jakým lodě typu Yamato byly. Vlastní příčinu relativně snadné ztráty Yamata pak vidím

A) v použití těžkých 460mm děl pro protiletadlovou palbu. Tato děla byla prostě příliš výkonná na to, aby mohl někdo zůstat na palubě. Když seprováděli dělostřelecké zkoušky, tak Japonci zkoušeli v klecích na palubě nechat zvířata. Ta po palbě prostě z klecí zmizela. Proto byla učiněná opatření, která zakazovala přítomnost na palubě běhěm palby z hlavních děl. To v konečném důsledku vedlo k tomu, že obsluhy AA zbraní nebyli včas na svých místech.

B) hlavní příčinu (když pominu chybějící letecké krytí) pak vidím ve vlastní AA výzbroji. I Japonci si toho byli vědomi, protože pouhých 24 kusů 25mm AA děl (1941) postupně zvyšovali až na konečných 162 kusů plus další čtyři 13,2mm kulomety (1945). Nicméně pořád jen zvyšovali počet AA děl ráže, která prostě byla příliš slabá na to, aby dokázala spolehlivě zadržet letadlo útočící na loď. AA dělo 25 mm/60 (1") Type 96 (Model 1936) bylo do služby zavedeno v roce 1936 poté, co mělo kvůli malé kadenci nahradit původně britskou zbraň Vickers 4 cm/62 "HI" (2-pdr). Po vývoji ve spolupráci s fa Hotchkiss z Francie byla v roce 1935 tato zbraň v Yokosuce testována a po drobných změnách v srpnu 1936 zařazená do výzbroje. V té době se mohlo ještě jednat o relativně výkonnou zbraň, i když její handicap od počátku spočíval v zásobníku na pouhých 15 ran. Poté se museli zásobníky ručně měnit, což značně snižovalo kadenci. Tabulkově se měla kadence pohybovat v rozmezí 220-260 ran za minutu (podle sehranosti obsluhy), skutečná kadence v bojových podmínkách, ale byla prakticky poloviční (110-120 ran za minutu). Projektil, který podle typu vážil 0,24 - 0,26 kg, pak neměl ani potřebný ničivý účinek v cíli. Stejně tak ani další parametry neodpovídali AA zbrani potřebné v druhé polovině války. Při elevaci 45 stupňů byl dostřele 6.800 m, při 50 stupních 7.500 m. Výškový dostřel (85°) byl ale tabulkových 5.500 m, ale efektivní jen nějakých 3.000 m. To bylo příliš pozdě na letadlo, které se v plné rychlosti řítí na cíl. Jen pro úplnost dodávám hmotnost jednotlivých kompletů. S jedním dělem vážilo zařízení 785 kg, v dvouhlavňovém provedení 1.100 kg a v tříhlavňovém 1.800 kg. Yamato pak nesla 40 kompletů po třech dělech a 30 po jedné hlavní. Zaměřování na cíl se pak provádělo ve většině případů ručně (jak stranový odměr, tak náměr). Jen některé měli zařízení WArd-Leonard RPC (elevace 12° za sekundu, stranový odměr 18° /s).

Japoncům bylo jasné, že s těmito parametry se na účinek děl nemůžou až tak moc spolehnout a proto se dali do vývoje nového děla 4 cm/60 (1.57") Type 5 (Model 1945). Inspirací se jim stala britská AA děla Bofors, která jim padla v roce 1942 po kapitualci Singapuru do rukou. To ale zůstalo jen u prototypu. To dokázalo střílet v AA verzi kadencí 120 ran za minutu. Při horizontálním náměru cca 140-160 ran / min. Kilový projektil (1,002 kg) pak dokázal zničit jakékoliv letadlo. AA dostřel (90°) pak činil 8.000 m, efektivní cca 3.000 m. Při elevaci 50 stupňů byl dostřel 10.000 m (počáteční rychlost střely 900 m/s).



Obrázek
pancéřování Yamata

Obrázek
Výbuch Yamata v přímém přenosu

Obrázek
Vrak Yamata dnes
ObrázekObrázekObrázek
madrabbit
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 192
Registrován: 9/3/2010, 14:13

Příspěvek od madrabbit »

Ono Jamato si proti letadlům zas tak špatně nevedla. Pancéřování poměrně dobře snášelo zásahy torpéd a škody po pumách také nevedly k bezprostřednímu ohrožení lodě. To, co primárně poslalo ke dnu Jamato a Musaši bylo spojení hlavního a spodního pancéřového pásu - tuším horní 405mm a spodní 210mm.
Spojeny byly svárem a ten při dynamických rázech od výbuchů hlavic praskal a propouštěl vodu. Stačilo v podstatě bušit do trupu a ten se začal dělit a propouštět vodu.
Zajímavé by bylo sledovat, kolik zásahlů by vydržela, nebýt této slabiny. Pro zajímavost, i v komíně byla mříž z asi 400 mm ocelových (pancéřových) prutů pro ochranu pohonu, takže konstrukce na maximum reflektovala letecké nebezpečí.
Bohužel (pro Jamato) svár a nedostatečná PL výzbroj udělaly své.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Budiž....konstruktéři odvedli pořádný kus práce, ale bez leteckého krytí je prostě i sebelepší loď dříve či později odsouzená k záhubě. Holt Yamato by se třeba bránil dalších ještě X hodin, ale nakonec by šel stejně ke dnu. Nehledě na to, že i blízké zásahy ničili podvodní části trupu, ale také střepiny kosili obsluhu AA zbraní. Takže by za pár hodin stejně neměl kdo z čeho střílet (mám na mysli především AA 25mm děla). Byla to skutečně sebevražedná mise. Otázkou je, co by se stalo, kdyby byla do puntíku splněná tak, jak si to Japonci plánovali. Mělo to její najetí na břeh a role "zaparkované" baterie, skutečně takový smysl?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Ono když většinu torpéd pošleš jen do jednoho boku, tak to též udělá své.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Námořní válka v Pacifiku“