Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Tichomoří, Čína, Indočína, Mandžusko

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Kouzelnik »

jarl píše:Řadu zajímavostí o Singapuru pod japonskou okupační správou a obrázků ze zdejšího muzea lze najít v tomto starším článku na fóru Vojna.net : http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=2517
Díky za odkaz. Fotky i info super.

Zaujala mě ta sedlová stříška z vlnitého plechu nad dělem, protože jsem předpokládal že jde o neoriginální dodělávku (=sloupky stříšky by silně omezovaly palebné pole)

Předpokládám, že fotky - dle popisky palpostu 6-palcového děla - zachycují část https://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Siloso.

Z fotodokumentace na webovce místního muzea jsem zapátral:

Zdá se, že některé palposty fakt měly jakousi stříšku http://www.fortsiloso.com/batteries/wwII/bv/bv.htm nebo http://www.fortsiloso.com/batteries/images/04.jpg


nad rámec ne/existence stříšky: zaujala mě rozdílná konstrukce palpostů s ohledem na 360 stupňové palebné pole http://www.fortsiloso.com/batteries/wwI ... rapong.htm a http://www.fortsiloso.com/singaporeguns ... /mkvii.htm
R.I.P.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Koho zaujal příběh japonského stíhače Saburo Sakaie, může si přečíst české vydání jeho pamětí:

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Farky mě když tak opraví, ale podle mých záznamů by se mělo jednat o rituální křest, který američtí piloti absolvovali po prvním bojovém letu:

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Alfik »

Doufám, že ho nekropí benzínem :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od ringlett »

Promiňte, nechci zbytečně rýpat. Ale prokousávám se už drahně let touhle epopejí druhé světové a stále mi vrtá hlavou, zda by nešlo ty texty udělat poněkud srozumitelnější. S příchodem nového autora musím říci, že šlo a že je to super. Hlavně poslední práce o svazu Z a teď začátek Holandské Indie. Najednou se to čte samo, nepotřebuji přemýšlet co autor chtěl vlastně sdělit a přemýšlet proč popis fotek a prameny jsou stejným fontem a velikostí jako samotný text a navíc volně v hlavním textu. Nemohl by i první autor zapracovat na srozumitelnosti textu?

děkuji
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Omlouvám se čtenářům, ale předposlední díl série Dobytí Nizozemské Východní Indie dám na Palbu až zítra. Dnes se domů vrátím pozdě, takže bych u toho musel sedět dlouho do noci a do toho se mi nechce.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Četl jsem Tvůj článek o něco dřív.
Jseš, dej dle svého...
ObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Kouzelnik »

jarl píše:Ještě něco k těm japonským školám. Postupně byly všechny vybaveny portrétem císaře Mucuhita, ale zatímco naši předkové se ve škole mohli na obraz "Starého Procházky" dívat každý den, v Japonsku bylo něco podobného považováno za nepřípustné, takže učitelé a jejich žáci směli císařův portrét vidět pouze při státních svátcích a po zbytek roku byl uzamčen ve zvláštní místnosti. Zatímco výuka probíhala v přízemí, místnost s portrétem byla v prvním patře, jelikož bylo nepřípustné, aby na Syna nebes někdo koukal "svrchu". Dokonce existovalo nařízení, že v případě požáru školy musí ředitel v první řadě zachránit Mucuhitův portrét, což v praxi vedlo k řadě zbytečných úmrtí. Z tohoto pohledu je pochopitelné, že ještě za druhé světové války se velitelé potápějících se válečných lodí snažili zachránit císařův portrét. Pro ně to asi nebyl jenom symbol, ale něco jako náboženská relikvie.
Pozor: vtip!
K podtrženému - tak už víme, kdo je oficiálním bohem v dnešní severní Koreji
Lidovky.cz píše:Severokorejské matce hrozí úřady trestem vězení za to, že z hořícího domu zachránila své dvě děti, ale ne portréty severokorejských lídrů Kim Ir-sena a Kim Čong-ila. Podle médií ženě hrozí roky ve vězení a nucené práce.
zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/severokorej ... ranici_mha
citováno dnes
R.I.P.
Krojc
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 14/10/2013, 21:23

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Krojc »

Ani se mi moc nechce kritizovat, ale aspoň pars pro toto: Cituji:... létání na motorové torpédové lodi Squadron TWO na svém masthead...
Pěkně prosím, takhle opravdu ne! Respektuji objem díla, které se autor - autoři snaží kompletovat z mnoha dostupných pramenů, ale Google neumí odbornou terminologii takřka vůbec překládat. Více než čtyři desetiletí jsem pracoval jako odborný překladatel s cizojazyčnými texty, ale snad právě proto mi to rve oči ;-). Viz
Masthead: dříve a u velkých lodí pozorovací lodní koš a u malých plavidel i velitelský můstek
Létání na motorové torpédové lodi Squadron TWO: plavba na motorovém torpédovém člunu MTB patřícím do 2. eskadry MTB
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Bral jsem to po překladu jako nadsázku - létá, on přímo létá - reklama - náborová nadsázka ale nechť je to tedy opraveno takto -" .... plavbu na motorovém torpédovém člunu MTB patřícím do 2. eskadry MTB na svém velitelském můstku".

Takže je to kolego Krojc opraveno..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

michan píše:"V noci z 11. na 12. března 1942, opustil Filipíny, na rozkaz prezidenta Roosevelta, generál MacArthur se svou rodinou a s sebou vzal i generála George. Velení nad americkými a filipínskými jednotkami nyní převzal generál John Wainwright a generálmajor Edward převzal velení nad bataanskou posádkou. MacArthurova skupina opustila Corregidor na palubě čtyř námořních hlídkových člunů a odplula na Mindanao, odkud na palubách čtyř B-17 odletěla (po mnoha dalších peripetiích) do Austrálie, kam přibyla ještě téhož dne.
Generál MacArthur patří mezi kontroverzní postavy, což platí i o jeho působení na Filipínách. Ponechme stranou vojenskou stránku a podívejme se na jednu zajímavou epizodu, kterou jsem našel v knize Válka v Pacifiku od Dana Van Der Vata. MacArthur dostal 3. ledna 1942 od filipínského prezidenta Quezona darem půl milionu dolarů, přičemž tento dar všechny zainteresované osoby ještě po válce tajili a odhalila jej až v r. 1979 Carol Petillová při psaní své disertační práce. Tak si říkám, jestli se pro toho půl milionu dolarů našlo místo na některém z těch hlídkových člunů, protože dostat z Filipín peníze a jiné cennosti muselo být po japonských úspěších dost obtížné.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Kouzelnik »

jarl píše:
michan píše:"V noci z 11. na 12. března 1942, opustil Filipíny, na rozkaz prezidenta Roosevelta, generál MacArthur se svou rodinou a s sebou vzal i generála George. Velení nad americkými a filipínskými jednotkami nyní převzal generál John Wainwright a generálmajor Edward převzal velení nad bataanskou posádkou. MacArthurova skupina opustila Corregidor na palubě čtyř námořních hlídkových člunů a odplula na Mindanao, odkud na palubách čtyř B-17 odletěla (po mnoha dalších peripetiích) do Austrálie, kam přibyla ještě téhož dne.
Generál MacArthur patří mezi kontroverzní postavy, což platí i o jeho působení na Filipínách. Ponechme stranou vojenskou stránku a podívejme se na jednu zajímavou epizodu, kterou jsem našel v knize Válka v Pacifiku od Dana Van Der Vata. MacArthur dostal 3. ledna 1942 od filipínského prezidenta Quezona darem půl milionu dolarů, přičemž tento dar všechny zainteresované osoby ještě po válce tajili a odhalila jej až v r. 1979 Carol Petillová při psaní své disertační práce. Tak si říkám, jestli se pro toho půl milionu dolarů našlo místo na některém z těch hlídkových člunů, protože dostat z Filipín peníze a jiné cennosti muselo být po japonských úspěších dost obtížné.
a) Po pročtení https://www.pbs.org/wgbh/americanexperi ... t-payment/ mám pocit, že ty peníze skončily u americké vlády.
Mj. protože už v té době platila antikorupční legislativa https://en.wikipedia.org/wiki/Securitie ... ct_of_1934, pravdou je že ve srovnání s pozdějšími protikorupčními zákony v USA šlo o primitivní úroveň prevence/represe ohledně korupce a rovněž je faktem že ani propracovanější zákony nezabránili všem korupčním situacím... souvislost s penězi zmiňovanými od @Jarl je IMHO ve vazbě na dluhopisy/akcie ve vazbě na Filipínský stát) - ale faktem je že jsem nenašel explicitní potvrzení této mé hypotézy. Druhým faktem je, že prý přijetí peněz na bankovní účet (=vysoké částky) prý bance odsouhlasila americká vláda (zmiňován je FDR, ale těžko říct, jestli měl v tomto hektickém období vůbec mentální/časovou kapacitu to nějak promýšlet) viz článek datovaný rokem 1980 (reaguje na výzkum výše uvedené paní historičky) https://news.google.com/newspapers?nid= ... 03,1835463


b) Nicméně v článku na webu PBS je použit výraz "wired" v souvislosti částkou... tj. jsi si @Jarl fakt jistý, že šlo o převoz peněz v hotovosti z obležených Filipín?


c) Akorát bych doplnil kontext, že filipínský prezident (obhájil ve volbách 1941) už od dvacátých let měl diagnostikovánu tuberkulózu, tj. IMHO v zimě 1942 možná předpokládal, že nebude schopen reprezentovat exilového vůdce, tak jak exilového vůdce představoval pan ex-prezident Edvard Beneš nebo paní královna Vilemína v rámci holandského exilu
R.I.P.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Kouzelnik píše: Nicméně v článku na webu PBS je použit výraz "wired" v souvislosti částkou... tj. jsi si @Jarl fakt jistý, že šlo o převoz peněz v hotovosti z obležených Filipín?
O tom jak MacArthur tu částku dostal z Filipín (pokud ji odtud vůbec dostal) nevím zhola nic. Vycházím jenom z těch pár řádků, které této záležitosti věnoval Van Der Vat ve své knize. Ale je to podle mě zajímavé téma a proto jsem je tu otevřel.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Kouzelnik »

Tak teď tomu nerozumím... přece Ty, @jarl jsi otevřel debatu o logistických záležitostech (=zhruba asi: "jak @MacArthur z obležení unikl se spoustou potištěných papírků")... no, a já s odkazem na uvedený článek na veřejnoprávní PBS.org zapochyboval jestli si sebou odvezl jeden jediný potištěný papírek z té půlmilionové částky, bo třebas byla záležitost řešena bezhotovostně - proto jsem zdůraznil že v odkazovaném článku na PBS, ve spojení s platbou, je použit výraz "wired".

Prostě z Tvého předchozího komentu já osobně nepoznám, jestli to o hotovostní platbě jsi se dočetl, nebo jestli předpokládáš, že platba byla v hotovosti (a třebas máš pro svůj předpoklad nějaký důvod, nevím).

Chápej, kdybych měl knížku, ze které jsi citoval a kdybych věděl ze které části jsi citoval, tak bych se podíval, jak autor popisuje formu platby = hotovost/bezhotovost... nebo třebas nepíše nic.

Měj se.
R.I.P.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Formu platby nepopisuje nijak. Prostě jenom konstatuje, že od filipínského prezidenta dostal darem půl milionu dolarů.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Kouzelnik »

@jarl... díky za upřesnění. Prvně jsem Tě pochopil trochu jinak. Měj se.
R.I.P.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Jarl
Podle tohoto článku to vypadá, že MacArthur se sebou nic nevezl a jednalo se o bankovní převod na generálovo konto.

Jinak ještě o tomto článek ve Washington Post.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Takže to vypadá, že jsem funkčnost bankovních služeb na Filipínách po obsazení Manily Japonci podcenil a MacArthur ty peníze opravdu dostal na konto. Nemůžu si pomoct, ale o to je ten dar podivnější. Pokud by mu filipínský prezident před okupací země tuto částku věnoval s vědomím, že by se těch peněz stejně zmocnili Japonci, dávalo by to nějaký smysl, ale takhle? Nedivím se, že o této transakci zainteresované osoby i po válce mlčely, protože tohle by se před veřejností obhajovalo dost obtížně.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Kouzelnik »

Z toho co jsem četl, tak nevyplývá, že šlo o bankovní převod z banky provozující bankovní platby Filipínách.

ad obhajovat před veřejností... já to pokládám za OK, pokud to MacArthur přiznal americké vládě (jako státní zaměstnanec). Což velmi pravděpodobně udělal. Z pohledu filipínců - proto jsem psal, že šlo o politika zvoleného ve volbách ... "občané mají zpravidla takovou vládu jakou si zvolili"
R.I.P.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Podle toho, co je tam napsáno to měla být platba jako gesto vděčnosti pro generála a jeho štáb za poradenské služby Filipínám poskytnuté. Kromě 500 000 pro MacArthura to bylo ještě 75 000 pro gen. Sutherlanda (náčelník štábu), 45 000 pro gen. Marshalla (zástupce nš, ne ten Marshall) a 20 000 pro por. Huffa (asistent MacArthura), celkem 640 000 dolarů.

Jedno z možných vysvětlení je, že si tím Filipínský prezident kupoval evakuaci, protože dle článku ve Washington Post MacArthur nejprve nechtěl z bezpečnostních důvodů prezidenta evakuovat a potom, co byl převod uskutečněn změnil názor pro evakuaci. Navíc měl snad den předem dostat MacArthur 1 280 000 filipínských peset jako zálohu, kterou po provedení platby vrátil zpět do filipínské státní pokladny.

MacArthur a ostatní jmenovaní měli dar nahlásit a Roosevelt i gen. Marshall (tentokráte ten) o tom měli vědět, ale nijak nezasahovali.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Dálný Východ“