Potopenie Bismarcka

Námořní operace v Norsku, bitvy v Atlantiku a přilehlých mořích, konvoje do SSSR a Anglie...

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Potopenie Bismarcka

Příspěvek od Polarfox »

Wasp píše:popisu
...Three interesting sub stories within the book are why the KGVs were armed with 14-inch guns, the political turmoil of the naming of the individual ships, and how one almost became a U.S. Navy warship.
Sorry, jsem slepej. Automaticky jsem několikrát přeskočil konec :)

Každopádně už jsem asi doma. Na 95% jeden z mnoha Churchillových divokých hurá nápadů. Post od Electric Joe jde dle mého po správné stopě a zcela se s tím ztotožňuji:
https://www.tapatalk.com/groups/warship ... 1-s10.html

Jako zbytečně přežívající a moc vážně braná churchullovina by to dávalo smysl. Jinak je to nonsens a mohlo se to urodit maximálně v hlavách politiků. Představa, že by někdo z amerických admirálů oželel 8 těžkých křižníků (navíc speciálně těžkých křižníků, okolo kterých se při limitačních konferencích chodilo po špičkách + byly extrémně důležité vůči Japonsku...a co 8, byť jen jeden nebo dva) nebo to dokonce sám navrhnul z pozice US Navy, aniž by ho na místě trefilo, je hoodně složitá :) Výměnou za nekompatibilní a na začátku roku 1941 zcela nepotřebnou BL. Tím bych asi tak tuto záležitost uzavřel.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Wasp
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2463
Registrován: 24/6/2014, 15:46

Re: Potopenie Bismarcka

Příspěvek od Wasp »

Za mě je tam rozdíl ve filozofii konstrukce. Americké námořnictvo stavělo lodě pro své postupy a plány, RN pro své.
Kdyby se tak daly dohledat jiné věci, co mě trápí.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Potopenie Bismarcka

Příspěvek od jarl »

Tak mi to nedalo a zkusil jsem o té údajné výměně něco najít v literatuře o bitevních lodích třídy King George V a uspěl jsem hned na první pokus. Píše o tom ruský publicista Kofman, ale podává to úplně jinak než bylo na Palbě prezentováno. Podle něj se nápad vyměnit ještě nedokončenou bitevní loď Duke of York za osm těžkých křižníků nezrodil v USA, ale v hlavě Churchilla, který tím chtěl vyřešit nedostatečný počet britských křižníků. Churchill se měl v únoru 1941 zeptat prvního námořního lorda na jeho stanovisko ohledně této výměny, načež se dozvěděl, že pro osm těžkých křižníků by Královské námořnictvo nemělo posádky a dalo by se to zrealizovat až na přelomu let 1942 a 1943 a to pouze tehdy, kdyby byly z aktivní služby staženy staré křižníky třídy C a D. Churchill se s tímto dobrozdáním spokojil a už se o věc dál nestaral. Z toho vyplývá, že se jednalo o momentální nápad Churchilla a nikdy se o něm vážně neuvažovalo, takže tvrzení, že nechybělo mnoho, aby se jedna z bitevních lodí této třídy stala součástí Amerického námořnictva, je značně nadsazené.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Potopenie Bismarcka

Příspěvek od Polarfox »

Wasp píše:Za mě je tam rozdíl ve filozofii konstrukce. Americké námořnictvo stavělo lodě pro své postupy a plány, RN pro své.
Kdyby se tak daly dohledat jiné věci, co mě trápí.
Vždy tam byl rozdíl v požadavcích. USA byly malé křižníky takřka k ničemu, pro VB byly preferované. Tyhle odlišnosti se táhly celým meziválečným obdobím a jedna konference (Ženeva, 1927) na tom vyloženě ztroskotala. A představa, že USA pustí takřka polovinu svých drahocenných těžkých křižníků je poněkud mimózní.

A jako třeba? :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Navy
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 18/11/2020, 21:06

Re: Potopenie Bismarcka

Příspěvek od Navy »

jarl píše:Tak mi to nedalo a zkusil jsem o té údajné výměně něco najít v literatuře o bitevních lodích třídy King George V a uspěl jsem hned na první pokus. Píše o tom ruský publicista Kofman, ale podává to úplně jinak než bylo na Palbě prezentováno. Podle něj se nápad vyměnit ještě nedokončenou bitevní loď Duke of York za osm těžkých křižníků nezrodil v USA, ale v hlavě Churchilla, který tím chtěl vyřešit nedostatečný počet britských křižníků. Churchill se měl v únoru 1941 zeptat prvního námořního lorda na jeho stanovisko ohledně této výměny, načež se dozvěděl, že pro osm těžkých křižníků by Královské námořnictvo nemělo posádky a dalo by se to zrealizovat až na přelomu let 1942 a 1943 a to pouze tehdy, kdyby byly z aktivní služby staženy staré křižníky třídy C a D. Churchill se s tímto dobrozdáním spokojil a už se o věc dál nestaral. Z toho vyplývá, že se jednalo o momentální nápad Churchilla a nikdy se o něm vážně neuvažovalo, takže tvrzení, že nechybělo mnoho, aby se jedna z bitevních lodí této třídy stala součástí Amerického námořnictva, je značně nadsazené.
Jarle, dobré info, já se s touto věcí právě poprvé setkal v jedné diskuzi na Nawsweapon, kde přesně už si nepamatuji....tam to právě bylo podané tak že s tím přišly USS, proto jsem i napsal že k tomu třeba bude někdo vidět více...Takže díky že jsi to dohledal i když to nakonec je trochu jinak
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Potopenie Bismarcka

Příspěvek od Polarfox »

Navy píše:Jarle, dobré info, já se s touto věcí právě poprvé setkal v jedné diskuzi na Nawsweapon, kde přesně už si nepamatuji....tam to právě bylo podané tak že s tím přišly USS, proto jsem i napsal že k tomu třeba bude někdo vidět více...Takže díky že jsi to dohledal i když to nakonec je trochu jinak
Odkaz na diskuzi na Navweps fórum máš výše, ostatně je to tam ještě o něco obsáhlejší. Takže není problém to po pár úderech do strejdy Googla najít a možná je lepší nejdříve si něco doověřit (pokud si to dobře nepamatuji), než to začnu šířit jako perličky. Tím spíše, pokud je to na první pohled extrémně podezřelé a blbost. A nebudu psát věci jako:
Navy píše:Důvod proč to Američané chtěli je jasný.
Což opět spíše vzbuzuje podezření, že nevím, která bije.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Válka v Atlantiku“