Od Stalingradu po Kursk - VI. Část Boj o Malou zemi

Zlomové bitvy mezi Stalingradem a Kurskem

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Od Stalingradu po Kursk - VI. Část Boj o Malou zemi

Příspěvek od michan »

Od Stalingradu po Kursk – VI. Část – Boj o Malou zemi

17. armádě, která vytvořila obranu na Tamaňském poloostrově mezi Krasnodarem a Novorossijskem, hrozilo ještě jedno velké nebezpečí. Napadení z míst odkud to nejméně očekávaly, od moře.
24. ledna 1943 se v Kremlu konala tajuplná porada. Díky dokumentům, vojensko – vědeckým studiím a vzpomínkám sovětských důstojníků, je možné dramatickou poradu v podzemním bunkru Kremlu rekonstruovat. Konference se v největším utajení účastnili velitelé Kavkazských frontů a Černomořského loďstva.
Stalin se ujal slova, ze začátku pochválil za blížící se pád Stalingradu, ale pak s velkým hněvem pokáral ( pojebal ) všechny přítomné, včetně členů generálního štábu, za nevyužití situace na severu a jihu u Rostova.
Potom se trochu uklidnil a nastínil situaci.
Co chce Hitler, stáhnout z Kavkazu skupinu armád „ A „ za Don, 17. armádu chce zjevně koncentrovat na asijské pevnině v předmostí na Tamaňském poloostrově, aby pak zaútočil za příznivých podmínek proti Baku. Potom nastínil operaci, musíme jednat rychle a zabránit Němcům, aby zabrali Tamaňský poloostrov.

Obrázek


Následoval rozkaz: 46. a 18. armáda zaútočí ve směru na Krasnodar, obsadí přechody přes řeku Kubáň a bude postupovat západně směrem na Tamaň. 47. armáda zaútočí čelně na obranná postavení u Novorossijska a prolomí je. Novorossijsk dobudeme kombinovanou pozemní a námořní operací. 47. armáda prolomí obranu severně od Novorossijska. Prorazí obranu a u Volcích Vorot se spojí s 47. armádou. Generálům to vyrazilo dech, námořní výsadek, s tím neměl v Rudé armádě nikdo žádné zkušenosti a všichni si vzpomněli jak dopadli Spojenci před 5 měsíci u Dieppe, katastrofa. Jenže všichni věděli, že si to Stalin nedá vymluvit, neboť 400 000 německých vojáků, 110000 koní, 31000 hippomobilních, 26500 motorizovaných vozidel jakož i 2085 děl by stálo za to. Je to dvakrát větší síla než má 6. armáda u Stalingradu.

Obrázek


Námořní výsadky byly dva, jeden hlavní a jeden klamný. Hlavní probíhal v Ozerejské zátoce přibližně 20 km vzdušnou čarou jihozápadně od Novorossijska v 1 hod. v noci z 3. na 4. února 1943. Klamný probíhal v zátoce několik set metrů od předměstí Novorossijska u obce Stanička od 2 hodin v noci z 3. na 4. února 1943, tedy ve stejné době jen o hodinu později.
Nejprve hlavní výsadek: Ozerejskou zátoku tvoří půlkruhová zátoka široká 2000 m se sutí a řídkými křovinami a v předu písečná pláž. Vpravo i vlevo příkré, lesem porostlé svahy, které poskytnou útočiště a úkryt. Od 1 hod. do 2 hod bombardují lodě, dělostřelecká postavení na břehu, ale zasahují většinou jen klamná postavení. Ve 2 hod. dá viceadmirál Okťabrskij přeložit palbu do vnitrozemí. Výsadková plavidla s vojsky a prámy s americkými tanky Grant, Stuart a Lee míří k břehu. Palba z břehu něco zničí, ale nejhorší je, že tanky jsou vyloděny daleko od břehu a nemají výfuky s nástavci a tak se utopí. Jen několika tankům se podaří dostat se na břeh, k podpoře výsadku. Výsadek vytvoří předmostí a předá zprávu s požadavkem poslat hlavní síly. Neštěstí je, že hlavní německá dělostřelecká postavení nejsou rozbitá, byly zničeny klamné cíle. Sto parníků a kutrů druhé vlny čeká na povel zahájit vylodění. Vylodění však nepřichází. Proč?

Obrázek


Sovětské publikace již vydaly svá tajemství a tak se dozvídáme, že zpoždění nezpůsobila nedbalost, nýbrž úmysl. Námořní velení chtělo prosadit vůči velení pozemního vojska svoji vůli a provést vylodění za rozednění. Uplynulo půl hodiny od doby, kdy mělo být výsadkové vojsko druhé vlny vysazeno. Válečné loďstvo poslalo druhou vlnu a odplulo, aby nebylo zasaženo za světla německým letectvem. Čela invazních sil byla zasažena dělostřelectvem a rozbita, ostatní se vrátily na moře. Sovětské roty, které se vylodily v první vlně bojovaly celý den statečně na předmostí. Do večera 4. února bylo po všem, německá vojska se probojovala zpět k plážím, které vypadaly jako vrakoviště. Napočítaly 620 mrtvých, bylo zničeno 31 amerických tanků, zajato bylo 594 sovětských vojáků. Ostatní z 1500 vyloděných vojáků se patrně dostaly do zázemí. Hlavní úder z moře ztroskotal.
Klamný úder vedl major Z. L. Kunikov, důstojník námořní pěchoty, povoláním inženýr. Když se oddíl majora Kunikova přiblížil na 15 až 20 minut k mysu Myšako, zahájilo sovětské dělostřelectvo z východní strany zátoky pod Novorossijskem, kde probíhala ruská fronta, palbu na německou obranu a na pobřežní baterie. Pod touto palbou proniklo 250 mužů majora Kunikova na pláž u obce Stanička. Námořní pevnost Norossijsk obsadila 73. pd ve městě byly pěší, ženijní a protitankové jednotky i štáb 186. mechan. pluku a dvě vysoká velitelská místa námořnictva se svými štáby: 16. a 18. přístavní komandatura. U západního mola stála baterie 105 mm houfnic. Jádro obrany tvořil bojový oddíl 164. mot. protiletadlového oddílu. Vlastní bojové zajištění měly na starosti jednotky 10. rumunské divize.300 m nad vjezdem do zátoky na jedné holé výšině stála dvě 88 mm protiletadlová děla. Přímo před očima těchto sil se vylodila jednotka majora Kunikova. Ze strany němců nepadl jediný výstřel. Když se před postavením rumunských vojsk, demoralizovaných ruskou dělostřelbou objeví sovětští vojáci, Rumuni utečou. Při soudu s obsluhou 88 mm kanonů se prokáže, že Kunikov se vylodil v mrtvém úhlu děl, takže ho ani obsluha neviděla, a žádný útok nebyl hlášen. Jedno dělo obsluha vyhodila do povětří, druhé obsadí muži z Kunikovova oddílu a vedou z něj palbu na protiútočící německé vojáky. Druhá invazní jednotka přistane bez problémů to je dalších 600 mužů. Druhá vlna pronikne do Staničky, kde obsadí dominantní školu a ostatní budovy. Byly odraženy všechny protiútoky Němců a obsazena 450 m vysoká hora Myšako. Všechny útoky přes den 4. února 1943 byly sovětskými vojsky odraženy. Němci začali připravovat generální útok, tato příprava a stahování jednotek jim trvalo 3 dny do 7. února. Sověti čekali jen 12 hodin. Pod ochranou těžkých děl z druhé strany zátoky ve vzdálenosti 1500 – 2000 m v noci ze 4. na 5. února 1943 přemístili na předmostí pluk výsadkářů. Během dalších dvou nocí vylodily ty svazky, které měly být vysazeny v Ozerejské zátoce tedy 225. a 82. brigáda námořní pěchoty s těžkými protitankovými zbraněmi. Předmostí čtyři kilometry široké a tři kilometry hluboké bylo doslova přecpáno vojáky a technikou.
Ráno 7. února začal pečlivě provedený útok, ten byl rozbit, druhý den probíhal další útok, znovu rozbit. Nakonec byl proveden protiútok sovětskou armádou, ten rozšířil předmostí na 5 km šířky a 6 km hloubky. Bitva o Malou zemi trvala sedm měsíců. Rusové zde měli nakonec 78500 mužů a 600 děl. Všechno bylo přes moře převezeno a přes moře zásobováno. Proniknout do volného prostoru se jim v únoru a dalších šest měsíců nepodařilo. Úder do týlu 17. armády se nikdy nepodařil. K 10. březnu se situace 17. armády stabilizovala. Major Kunikov padl a obec Stanička byla přejmenována na „Kunikovka“. Bojoval zde i Leonid Brežněv jako komisař pozdější dlouholetý generální tajemník ÚV KSS a jeden z hlavních aktérů a hrobařů jara 1968 v Československé republice.
V oficiálních dějinách „Velké vlastenecké války“ svazek 3, strana 114 stojí jeho výrok, když se probral ze zranění ( jeho kurt najel na minu ) „Sovětského člověka je snad možno zabít, ale nikdy se nenechá porazit“. Sověti „Malou zemi“ využívaly propagandisticky. Kdo bojoval v „Malé zemi“ a měl to ve vojenské knížce byl automaticky přijat do Strany Lenina a Stalina. Co se dělo v prostoru Kurska a Bělgorodu a Charkova v těchto měsících si povíme ve stati VII. Část 3. Bitva o Charkov 1 a VIII. Část 3. Bitva o Charkov 2

Obrázek
Novorosijsk_Kavkaz

Obrázek
Novorossijsk - Feb 04-15. 1943.

Obrázek
taman P 43.
Naposledy upravil(a) michan dne 13/5/2007, 10:37, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Zkoušel jsem vepsat pár CZ titulků do té mapy Novorosijsk_Kavkaz. Bohužel to prakticky zdvojnásobilo Kb velikost te mapy. Proto jsem přihodil do Michanova příspevku zmenšenou verzi.
Kdo by měl zájem o mapu celé Severo-Kavkazské oblasti(i s těmi popisky), může si jí stahnout odsud:

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Takže jestli dobře chápu, 17 armáda nakonec skončila na Kerčském poloostrově.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, 7 měsíců tam dost hloupě civěla, když mohla být využita jinde. Hitlerovi chyběly jednotky všude a proto se o něm říkalo, že nastoupila paranoia.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Od Stalingradu po Kursk“