SdKfz 161 - Panzerkampfwagen IV - díl 1

Pz I - Pz VI, prototypy, Hetzer a jiné
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Pátrač píše:Mě zaujala jiná věc. Že ve Wehrmachtu bylo počítáno s pěchotním tankem. Rusko je mělo, Francie je měla a Británie také. Že je mělo i Německo jsem nikdy nebral v potaz.

Pokud tento tank byl prioritně určen k podpoře pěchoty tak zdánlivě slabý výkon kanónu není na závadu. Pro ničení dřevozemních staveb, palebných postavení dělostřelectva a kulometů plně vyhověl.

Dovolím si citaci ze mnou uznávané zdroje, kde je vysvětleno použítí role Pz IV.


Teoretické úvahy německých důstojníků o nasazení tanků v moderních válkách vykristalizovaly v polovině třicátých let do požadavku na vývoj dvou základních druhů těchto strojů, které měly tvořit páteř budoucích německých tankových jednotek. Prvním z nich měl být stroj střední hmotnostní kategorie vyzbrojený protitankovým kanonem, který by likvidoval nepřátelskou obrněnou techniku. Druhý těžší tank měl nést dělo větší ráže, kterým by odklízel z cesty kulometná hnízda a bunkry. Představa prvního z těchto strojů se v průběhu následujících let zhmotnila v tanku PzKpfw III. Druhým standardním tankem se potom stal právě tank PzKpfw IV.

Zdroje:
http://www.panzernet.net/panzernet/stra ... ky/pz4.php
ObrázekObrázekObrázek
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Příspěvek od Ekolog »

Rád bych se uvedené terminologie ujal. Je to dost rozsáhlý úkol. Teď to však nejsem schopný časově zvládnout pro nával byrokracie, která panuje v oblasti životního prostředí. Snad za pár let až budu v důchodu. Teda pokud vydržím ... Ještě, že si člověk občas odpočine u prohlížení PALBY.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

lkala: A propo, nemá nějaké materiály ke konstrukci tanků, nebo dynamice pohybu pásových vozidel? Nebo alespoň informace, kde by se to dalo sehnat. Knihovny selhaly.
Mohl bys to, prosím, trochu konkretizovat, co přesně potřebuješ ke konstrukci? U té dynamiky bych ti já moc nepomohl, musel by ti odpovědět někdo uplně jiný. Pak se ale rád taky poučím.

Ekolog: Aby nedocházelo k zavádějícím informacem zasazuji se o používání platné vojenské terminologie a jsem striktně proti používání téměř 100 let starých vojenských termínů, které mají prameny ještě z dob Rakouska - Uherska.
To máš blbé, budeš si asi muset zvykat. Přece nebudu najednou mluvit o obrněných jednotkách nebo dokonce tankových jednotkách československé branné moci, když to byly jednotky útočné vozby. Taky určitě neustále používáš označení PzKpfw IV a ne Tank čtyři. Podobné to máš s nárazovým granátem, což je mimojiné přehlednější název pro psaní než tříštivotrhavý granát. Můžeš se zasadit za co chceš, klidně i za plot nebo i kousek dál za sousedův dům. 8-)
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
lkala
praporčík
praporčík
Příspěvky: 306
Registrován: 26/8/2008, 12:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od lkala »

hydrostar: "Mohl bys to, prosím, trochu konkretizovat, co přesně potřebuješ ke konstrukci? U té dynamiky bych ti já moc nepomohl, musel by ti odpovědět někdo uplně jiný. Pak se ale rád taky poučím."

Zajímala by mě zejména konstrukce zavěšení, pérování a vůbec přenos výkonu. Nemůžu nikde najít žádnou knihu nebo skripta, kde by byly rozebrány jednotlivé způsoby konstrukce podvozků, rozdíly, výhody, nevýhody apod.
Další věc jsou pásy, to taky nemohu nikde najít. Kde by se dala najít odpověď na otázky, kdy je lepší namáhat horní větev pásu v tahu a spodní v tlaku (hnací kolo vzadu), kdy je tomu opačně, jaký to má vliv na životnost apod.
Předpokládám, že pásová vozidla mají také něco jako jízdný odpory (podobně jako kolová), odpor do stoupání, setrvačný, valivý apod. Otázky stabilit (boční, podélná), řiditelnosti apod. Přenos sil na styku pásu s terénem, rozložení tlaku, jestli existuje u pásových vozidel něco, jako adheze apod.

Již jsem se v několika knihovnách po tomto díval, ale zatím nic. Kdybych poradil, bych bych rád.
jarda
četař
četař
Příspěvky: 69
Registrován: 27/1/2009, 20:14

Příspěvek od jarda »

No když si ten Brňák-zkus trochu pogooglit a třeba na té vojenské škole toho bude fakt hodně: http://fvt.unob.cz/article.asp?key=794
lkala
praporčík
praporčík
Příspěvky: 306
Registrován: 26/8/2008, 12:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od lkala »

Skripta z vojenské akademie jsou pro osobu z civilu nedostupná. Do jejich knihovny tě nikdo nepustí a v jiných knihovnách jsou jenom některý, z toho co mě zajímá jsem tam nic nenašel.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No to nebude tak jednoduché. Zkusím nad tím přes víkend trochu popřemýšlat a trošičku to rozvinout. Do kratšího samostatného tématu s porovnáním jednotlivých koncepcí. Sem to už moc nepatří. Ale moc neslibuju.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Odpovědět

Zpět na „Tanky a stíhače tanků“