Boj o Kavkaz - IV Část Konečná linie

Krym - Sevastopol - Kavkaz

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Boj o Kavkaz - IV Část Konečná linie

Příspěvek od michan »

Boj o Kavkaz – IV. Část Konečná linie

Zde bych začal něčím co na východní frontě snad ani nemělo obdobu i když na severu u Murmanska také nebyla souvislá fronta.
U východní části „ Skupiny armád A,“ kde operovala 1. tanková armáda, byla mezera mezi Stalingradskou frontou jižně od Stalingradu a řekou Terek, kde operovala u Mozdoku 3. tanková divize, jako součást 1. tankové armády. Tato mezera byla 300 km dlouhá a měla tvar trychtýře otevřeného směru ke Kaspickému moři.

Obrázek


Němci bok pokrývali 16. pd, která zde byla formou opěrných bodů rozmístěna. Velitelství 16. pd bylo u Elisty tedy asi 300 km od Astrachaně.
Rusové byly na severu až za Volhou a za řekou Terek na jihu. Mezitím vším bylo území nikoho. Němci prováděli jen průzkumné cesty, aby zjistili zda se jim sověti nechystají vpadnout z boku do fronty na Kavkaze.
Jedna z těchto hlídek se dostane až k Volze tj. 25 km od Astrachaně, který stojí v deltě Kaspického moře a byl konečným bodem plánu „ Barbarossa “ linie „ A – A.“ Hlídka je zahnána těžkou dělostřelbou pryč, ale po celou dobu tažení na Kavkaz odtud nikdy žádný útok nepřišel. Zarážející je, že zde probíhala železnice Baku – Astrachaň po, které proudily dodávky z Ameriky a nafta z Baku a Němci ji přerušili hlídkou jen jednou a to jen kvůli tomu, aby se dozvěděli, že jim nic z jihovýchodu nehrozí.
Koncem srpna tak může 1. tanková armáda generálplukovníka von Kleista provést ještě jednu ofenzivu. 25. srpna 1942 obsadí Mozdok a provede násilný přechod přes řeku Terek. Řeka Terek pramení na Kavkaze, odkud padá do údolí velkou silou a proudem, v místě přepravy je široká 250 m. přesto se zde povede 394. mechanizovanému pluku vytvořit 30. srpna 1942 předmostí, které udrží bez těžkých zbraní pět dní, proti třem ruským divizím.
1 a 2. září u Mozdoku překročí Terek 111. pd a zaujme obranu. Ale ani zde již nestačí síly na
ofenzívu.
Tak jako na západě u Černého moře se zde na východě zastavila bitva na Tereku.
Zde stojí za povšimnutí ještě jedna historka.
V obraně na Tereku bojovala i švadrona rytmistra Zagorodného. Tato švadrona vznikla, když ještě v létě němci zajali 18000 nepřátelských vojáků, byli mezi nimi i donští a kubáňští kozáci. Ti byli němcům velmi nakloněni, protože za Stalina byli perzekuováni a přišli o všechna práva. Němci je zformovali, posadili na koně a poslali do týla se zajatci. Moc nevěřili, že vše dobře dopadne, avšak dopadlo. Zagorodný zajatce odvedl a vrátil se s hlášením, že zajatce předal. Švadrona byla zařazena do obrany na Tereku a vedla si zdatně. Zagorodný byl ke svým kozákům tvrdý, hned první den nachytal dva kozáky jak usnuli ve stráži, okamžitě je zastřelil a už se to neopakovalo. Zástupcem Zagorodného byl Koban, když byl Koban nemocný švadronu shromáždila jeho žena, která i chodila do stráží. Poté co 40. ts překročil hranice Rumunska, v roce 1944, byla švadrona převelena do Francie. Její konec byl během invaze 6. června 1944, kdy jí letadla spojenců u Saint – Lo zcela rozbila. Ještě za života obdržel rytmistr Zagorodný železný kříž I. stupně.
7. září probíhá v hlavním stanu porada na té vyplyne, že Jodl provede inspekci u Lista. Jodl se ztotožní s Listem, že na celé frontě na Kavkaze chybí síly na pokračování ofenzivy. Hitler s Jodlem nesouhlasí a trvá na pokračování ofenzivy na Kavkazské frontě.
Nechtěl se za žádnou cenu vzdát cílů letního polního tažení na východě.
Provede personální změny, odvolá z velení „ Skupiny armád A “ maršála Lista a náčelníka generálního štábu Haldera. Chtěl odvolat i Kleista a Jodla, ale na ty už si moc zvykl.
Nařídil reorganizace vojsk u Tereku. 52. armádní sbor posílil o 40. tankový sbor a od 3. tankového sboru odebral 13. tankovou divizi a přesunul jí k Tereku.
13. td se skutečně podařilo Terek překonat 20. září. 3 tankový sbor pak celý zaútočil ve směru Ordžonikidze, které leží na cestě do Tbilisi. Ze západního Kavkazu byla přeložena mechanizovaná divize SS „ Viking “ a té se podařil průlom ke gruzínské vojenské silnici, ležící na cestě k Tbilisi. Divizi SS „ Nordland “ a divizi „ Viking “ se ještě podaří zablokovat v severní části naftové oblasti u Grozného na dvou místech gruzínskou vojenskou silnici dobýt. Ofenzíva se zase zastaví.
Čtyři týdny, do 25. října, shromažďuje 3. tankový sbor všechny potřebné zálohy ( lidi, pohonné hmoty atd.). 26. října nastoupí k ofenzivě na západním Tereku s cílem prolomit obranu a postupovat na jihovýchod. Zničí uskupení čtyř ruských divizí zajme 7000 vojáků.
Rumunští horští myslivci uzavřou horská údolí, která vedou na jih.
13.a 23. td udeří na jihovýchod a prudkým útokem obsadí 1. listopadu Alagir a osetijskou vojenskou silnici po obou stranách města.
13. td se 5. listopadu 1942 dostane pět kilometrů od Ordžonikidze.
Rusové provedou útoky do boku 13. a 23. td a odříznou jim týlové cesty. Přes odpor Hitlera se 13. a 23. td za pomoci SS divize Viking stáhne a v noci z 11. na 12. prosince získá dotyk s 1. tankovou armádou, v rozhořčených bojích odrazí sověty.
Zlom počasí v polovině listopadu ukončí všechny pokusy o obnovení operací.
Na pravém křídle, u 17. armády, horští myslivci již předtím vyklidili zasněžené průsmyky, protože se k nim nemohlo dostat zásobování.
Pěší a lehké divize se zakopaly.
Útok na přístavy na Černém moři, ropná pole u Baku, Tbilisi a Batumi ztroskotal na dosah od těchto cílů.
Celá fronta stála na místě.
Na otázku proč německé jednotky neuspěly, historici odpovídají:
1) Taktika ústupů sovětských vojsk byla výborná.
2) Rusům v této době dorazí velké množství zásob z Ameriky.
3) Zásobovací trasy Němců byly dlouhé.
4) Na Kavkaze chybělo sedm divizí.

Obrázek
taman43.

Obrázek
Mozdok_Dec42.

Použité podklady pro celou Východní frontu:

Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem.
Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky.
G. K: Žukov – Vzpomínky a úvahy 2.
Paul Adair – Hitlerova největší porážka.
Paul Carell – Operace Barbarossa a Spálená země.
Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky.
Dějiny Velké vlastenecké války.
Memoáry – maršál Vasilevskij
Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina.
Christhoper Andrew, Vasilij Mitrochin – Neznámé špionážní operace KGB.
Mé poznámky a mapy.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta - operace na jihu“