Heinkel He 162 Spatz

Moderátor: Hans S.

Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Pokud jde o překlad pak to není plagiát...
"Ten kdo to překládal si plete budoucí čas a trpný rod." - Tohle mi nic neříká, nikdy sem to nepochopil. Nicméně formulace některých vět je poněkud neobratná, to je fakt.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Je to myslím doslovný přepis z nějaké knihy, už nevím z jaké edice (snad taková ta, kde byla Luftwaffe rozdělena na dva díly, bylo tam i RAF, Japonci, USA..chybělo myslím VVS, v 90. letech ta edice byla velice populární). Narazil jsem na to při hledání informací o jiných letadlech.
Podobně jako airwar.valka.cz, to je zase částečný přepis knih od Marka Murawského.

Určitě najdeš kvalitnější informace.
rominus
desátník
desátník
Příspěvky: 59
Registrován: 7/11/2011, 19:52

Příspěvek od rominus »

Je to myslím doslovný přepis z nějaké knihy, už nevím z jaké edice (snad taková ta, kde byla Luftwaffe rozdělena na dva díly, bylo tam i RAF, Japonci, USA..chybělo myslím VVS, v 90. letech ta edice byla velice populární). Narazil jsem na to při hledání informací o jiných letadlech.
myslíš Jaroslav Schmid: Letadla 1939-45, nakl. Fraus?
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Jo, to je myslím ono (díval jsem se na obálku na Google) :) Mám to někde v PDF, mrknu se, jestli to bylo z toho.

Jen vevím, jestli konkrétně Volksjäger. Třeba na tom Airwaru jsou německá letadla z jiných zdrojů, než další. Každopádně je trochu problém, že se na internetu celkem festovně opisuje. To by mi zase až tolik nevadilo, ale nesmělo by to být včetně chyb, což většinou je :(

Mimochodem, když už jsme v tom off-topicu:

Tohle je ne úplně moc známá, ale naprosto vynikající knížka (taky od nakl. Fraus):

Obrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Hans S. píše:Je to myslím doslovný přepis z nějaké knihy, už nevím z jaké edice (snad taková ta, kde byla Luftwaffe rozdělena na dva díly, bylo tam i RAF, Japonci, USA..chybělo myslím VVS, v 90. letech ta edice byla velice populární). Narazil jsem na to při hledání informací o jiných letadlech.
Podobně jako airwar.valka.cz, to je zase částečný přepis knih od Marka Murawského.

Určitě najdeš kvalitnější informace.
To se tedy překladatel s korektorem moc nevycajchnovali...
Uživatelský avatar
saldy
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 138
Registrován: 12/5/2011, 17:24
Bydliště: Aussig an der Elbe-SUDETENLAND
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od saldy »

Zajímavý je názor anglického testovacího pilota E. Browna, který letoun létal docela často a měl srovnání s ostatními proudovými letouny Luftwaffe, ve své knize podrobně popisuje úskalí ale i klady během letu. Tvrdil, že to byl v zásadě vynikající stroj, který byl ovšem na pilotáž obtížný a chyby nepromíjel, bylo třeba držet se striktně v mantinelech, např. jak sám uvedl, kolem soudobého Meteoru mohl kroužit dokola. Podpořil názor, že předat tyto stroje rychlokvaškám z Hitlerjugend byla absurdní až zločinná představa, ale v rukou zkušených pilotů by to byla hrozivá zbraň.
Co je zajímavé, letoun měl vynikající vlastnosti, pokud jde o hadovitý pohyb, to skýtalo dobrou základnu pro střelbu, v tomto ohledu to byl nejlepší proudový letoun své doby.
Obrázek
"Zabít se dá každý" V. Corleone
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

El Diablo píše:To se tedy překladatel s korektorem moc nevycajchnovali...
:) V tomhle směru největší zvěrstvo bylo napácháno na knize Spitfire - příběh testovacího pilota od Jeffreyho Quilla. Člověk téměř nevěří, že něco takového (myšleno překladatel + korektor) může nějaké nakladatelství platit.
Velmi kvalitní lidi mělo dnes snad již neexistující nakladatelství Mustang. Tam byly poznámky pod čarou i překlady samotné povětšinou velmi korektní. Ale samozřejmě není nad to vzít si knihu v originálu a udělat si "self-made" překlad :)

Saldy: nejen Brown, i němečtí letci se o He 162 vyjadřovali obecně pochvalně. Ono to sice bylo na první pohled poněkud výstřední, ale celkově dobře postavené letadélko. Navíc se u něj podařil Ernstu Heinkelovi něco, co nebylo zrovna výsadou jeho továrny - minimální výrobní náklady a jednoduchost.
Ještě dodám, že s tím letadlem nelétala Hitlerjugend, ale běžní bojoví piloti (pravda, v té době obecně velmi málo zkušení). Za řídila se ale posadilo i pár expertů, nejúspěšnějším pilotem, který bojově létal i s He 162, byl myslím Herbert Ihlefeld, ale to už lovím opravdu z velmi hluboké paměti. Ostatně typ má jen relativně malé množství ostrých bojových vzletů a něco málo sestřelů. Už si to příliš nezabojovalo.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Hans S. píše:Ještě dodám, že s tím letadlem nelétala Hitlerjugend, ale běžní bojoví piloti (pravda, v té době obecně velmi málo zkušení). Za řídila se ale posadilo i pár expertů, nejúspěšnějším pilotem, který bojově létal i s He 162, byl myslím Herbert Ihlefeld, ale to už lovím opravdu z velmi hluboké paměti. Ostatně typ má jen relativně malé množství ostrých bojových vzletů a něco málo sestřelů. Už si to příliš nezabojovalo.
Takže když to shrneme..a když pomineme dílenské zpracování prakticky v nouzových podmínkách války a výběru nekvalifikovaných dodavatelů, tak bylo vyrobeno jedno z nejlepších proudových letadel. K jeho smůle, ale přišlo již příliš pozdě, a tak své kvality a výrobní kvantity již nemohlo na plno využít. Jako levný a přitom účelný prostředek, by byl He 162 velkým přínosem pro Luftwaffe.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Hans: Spitfira mi radši nepřipomínej. Kdybych tu knihu neměl pujčenou v originále, asi by mi definitivně hráblo. Poté co jsem si ji pořídil v češtině, jsem dlouho trpěl nutkavou představou jak nějaké dva idioty (překladatele a lektora) pomalu kastruju tupým nožem. Stejný, ale ještě intenzivnější pocit jsem měl u poměrně drahé a ve francouzském originále krásné knize o jachtingu. Tu překládala nějaká mladá blbka, kterou bych nejradši umlátil ráhnem. A věř mi že bych nemířil na hlavu, ale na jinou část těla, aby to bylo pomalejší. Jen nechápu kde mohl sebrat lektor takovou odvahu nebo spíš drzost, aby se pod něco takového podepsal - proti tomu je i Spitfire slabý odvar - ten text je naprostá nesrozumitelná slátanina, ani translátor by to nepohnojil víc.

Saldy: No Spatz měl v zásadě lepší rozložení hmotnosti, kdežto Met trpěl dlouhým trupem před křídlem a motory dosti daleko od těžiště...
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Re: Bída Luftwaffe aneb He 162 Spatz

Příspěvek od Trismegistos »

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bída Luftwaffe aneb He 162 Spatz

Příspěvek od kacermiroslav »

Přestože se He 162 prakticky nedočkal bojového nasazení, tak pro Němce typicky již běželi další varianty, jak tento stroj dále využít. Například se s ním počítalo do Mistelu 5 (Arado E.377A a He 162).
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od El Diablo »

SPECIÁLNÍ PROJEKTY 2. světové války THE HE 162 'LANGUSTE' KAMMLER'S GAMBLE
WW2 SPECIAL PROJECTS THE HE 162 "LANGUSTE" KAMMLER'S GAMBLE

Ke konci roku 1944 byla z vývoje do výroby za necelých 5 měsíců urychlena jedna pozoruhodná proudová stíhačka, vyrobená ze dřeva a postavená v úžasném rakouském vodním parku. A fungovalo to.

Kromě vyprávění skutečného příběhu této úžasné dřevěné proudové stíhačky, která ovládla několik světů jako první, ve skutečnosti jedno z nejlepších proudových letadel války. Jeden zpomalil pouze vnitřní boj v Říši.

Jedeme do úžasné podzemní továrny, části tam postavených letadel stále zůstaly a našel jsem mnohem víc, než jsem čekal, zdá se, že se tam děje něco tajemnějšího. a to přímo v sousedství generála Kammlera za Vídní, nedaleko Bergkristall a Quarz. Začátek stránky mají četné kryty a bylo nařízeno postavit ji dlouho předtím, než byl vůbec navržen HE162.

Takže se pokusíme odpovědět na spoustu otázek a naštěstí pro nás je majitelkou úžasná Lady, která je stejně zvědavá, co se stalo za války. Ukážu vám všechny válečné fotografie podzemní továrny, které existují. se stavebními lavicemi a letadly jsou stále tam.
Na konci se budu věnovat příběhům dřevěných bojovníků z 2. světové války a nakonec vám ukážu velmi speciální video z kamery, které jsem zjistil, že musíte vidět. Nikdy neklikám na upoutávky, ale když to vidím, vstávají mi vlasy na krku.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Tempik »

To speciální video je ten taran Me-262 natočený pravděpodobně v nějakém leteckém simulátoru?
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Hans S. »

Kde to tam Tempíku je? Nechce se mi to prohledávat úplně celé :)
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Zemakt »

1:24:04
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Tempik »

oprava zemaktova překlepu 1:04:20+-
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Zemakt »

Pardon. Opravdu se jedná o fake?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Hans S. »

Zemakt píše: 2/1/2023, 22:34 Pardon. Opravdu se jedná o fake?
1:04:01 a dále je všechno z PC simu IL-2 Great Battles vydaného v roce 2013 (a dodnes mohutně aktualizovaného). Jen jsou na tom filtry, aby to vypadalo cool. Strávil jsem v tom docela dost dní svého života :).
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Zemakt »

Aha, pěkné, díky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Heinkel He 162 Spatz

Příspěvek od Alfik »

Ta naprosto pravidelná obdélníková pole... :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Stíhací letouny“