Bitva o Stalingrad - I. Úvod

Vše o rozhodující bitvě

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Hitler, ale hlavně gen. štáb neměl ani tušení. Náčelník štábu jak píši v Maskirovce Bagration, generál Zeitzler řekl v listopadu ( 14 dní před začátkem ofenzívy), že Rusové již nemají žádné zálohy, které by stály za zmínku. A že do budoucna nejsou schopni podniknout, žádný rozsáhlejší protiútok. No a za 14 dní se nestačil divit, co se na ně sesypalo.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Spíš jsem myslel, zda Stalin na to místo neupozornil.

Jinak, pokud mě paměť neklame, tak z toho úseku byly staženy divize ke Stalingradu a vyrovnána fronta, (Němci ustoupili bez boje). Navíc o tom, že do těch lesů přes Volhu přepravují Rusové vojáky, nějaký velitel upozorňoval. Neřeknu který, knihu jsem měl půjčenou.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

Chyby sa dejú aj teraz a budú tu stále, ako sme sa presvedčili američania v Iraku obchádzali pri hlavnom postupe útoku mestá a zastavané oblasti kde boli problematické útoky a po dokončení obchvatov a uzatvorenia pristupových ciest ohniská ničili jednotlivo s pomocou koaličných spojencov často britov australanov a pod. Podľa mňa stále je sa čo učiť a študovať taktiku a vedenie boja z čias WWII a použiť na dnešné podmienky, zas tak veľa sa v taktike nezmenilo hoc novinky sú všade ale princíp ostane. Vhodná kombinácia taktiky a použitie zbráni ako mixovaného kokteilu je elixírom víťaza a jeho úspechu v boji. Príklad: pošlem do ulice obrnenú brigádu alebo podvečer pár mariňákov s noktovízormi? odpoveď asi poznáme ale v každej situácii sa to trochu mení.
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Tunac - když si přečteš ten Stalingrad III díl, je tam řečeno, německý letecký průzkum hlásil soustřeďování sovětských jednotek na jihu a severu, Němci však leteckým průzkumem ani zdaleka netušili, jak velké množství vojsk se tam soustřeďuje. Oni nevěřili, že po těch porážkách mohou mít Rusové ještě tolik vojska v záloze. Mysleli si pár pluků a oni to byly celé armády. Hitler zakázal jakýkoliv jiný pohyb. Soustředit se měli všichni na dobytí města. Přímo Hitler řekl: " Od Stalingradu mě nikdo nedostane ". No a dostal!!!
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

To ješte chystal gigantickou operaci proti armáde střed takzvanou operaci mars u rževského výbežku a mela za cíl zlikvidovat armádu střed.Ale ta se totálne nevydařila a tak není moc známá
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Máš pravdu, operace v okolí Rževa jsou zde též popsány 1942 -43 je zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1085
a zde : http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1412 je 1941 - 42
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Protože uteklo mnoho vody od napsání původního Úvodu k bitvě o Stalingrad, a zároveň to byly mé začátky ( ne vždy úplně nejlepší), rozhodl jsem se k některým úpravám a rozšíření, která sem budu postupně vkládat.
Rozšíření je provedeno přímo do článku. Začátek je ZDE:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=910

Děkuji všem za pochopení.
Duch je stejný, je zde jen více historických zkušeností a více popisů bojů.
Stejně tak byl rozšířen celý Úvod k Východní frontě 1941-45 o nové skutečnosti z nově otevřených archivů a historických popisů. Viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1188
ObrázekObrázekObrázek
Lovec
Příspěvky: 1
Registrován: 7/11/2007, 17:50

Taktika

Příspěvek od Lovec »

Kdyby rusové víc taktizovaly před Stalingradem a pozil polovic rezerv tak by to asi nedopadlo tak jak to dobadlo kdyby jim vesel do ad a ze predu by by se branil mislím, že by 6 armadu a takovou divizi Hotha by rozdrtili. mislím, že kdyby stalin přemíšlel víc a neposílal by vojaky bez munice tak by byl úspěšnější. Mislím, že jeden Rusky generál řekl posílame stádo ovcí proti vlkům... bez munice kazdy 3 mněl pušku a kazdý druhy naboje pro svého kamaráda.. a když před ním zemřel musel si vzít jeho puškua útočit dál
Určite znáte ten barák kde Rusové střílely přes díry ve zdi na němce a velel jim Pavlov.
někdy si míslím, že války jsou proto aby se člověk neunudil k smrti.
Vemte si každy člověk dožívajíce veku 50 - 60 let zažije valku ve světe už od počátků věků se valčí a doufejme, že už se to nikdy opakovat nebude.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

OT - pravopis

Příspěvek od Dancer »

Lovec píše:Kdyby rusové víc taktizovaly před Stalingradem a pozil polovic rezerv tak by to asi nedopadlo tak jak to dobadlo kdyby jim vesel do ad a ze predu by by se branil mislím, že by 6 armadu a takovou divizi Hotha by rozdrtili. mislím, že kdyby stalin přemíšlel víc a neposílal by vojaky bez munice tak by byl úspěšnější. Mislím, že jeden Rusky generál řekl posílame stádo ovcí proti vlkům... bez munice kazdy 3 mněl pušku a kazdý druhy naboje pro svého kamaráda.. a když před ním zemřel musel si vzít jeho puškua útočit dál
Určite znáte ten barák kde Rusové střílely přes díry ve zdi na němce a velel jim Pavlov.
někdy si míslím, že války jsou proto aby se člověk neunudil k smrti.
Vemte si každy člověk dožívajíce veku 50 - 60 let zažije valku ve světe už od počátků věků se valčí a doufejme, že už se to nikdy opakovat nebude.
Vím, že je to naprosto mimo téma, ale přečti si prosím po sobě příště svůj příspěvek. Tolik chyb na jednom místě... :roll:
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dancer díky.
U Lovec - tady mě zatím uniká co chtěl i říci.
Snad, že lidi jsou bestie perou se a zabíjejí. U Stalingradu, že k tomu měli i málo zbraní - ta jedna strana.
To chce - "Nekoukat jen na jeden film a nehrát jen jednu hru stále dokola" - U Stalingradu už ty flinty měli a uměli je sakra použít!!!
Možná je třeba říci - ať jsou Rusáci jaký chtějí -" Stalingrad " Klobouk dolů pánové"!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
MMewerik
Příspěvky: 5
Registrován: 5/1/2011, 16:24
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od MMewerik »

Lukas009 píše:Nebejt taktických chyb Německa,tak nevim kde jsme.Němci měli nejlepší armádu,ale zavládla kvantita nad kvalitou.

Chyby udelaly obe strany ale nechtel bych byt pod nadvladou nemecka. Kdyby valku vyhraly Nacisti tak po vyhlazeni Zidu a dalsich jim nezadoucich skupin lidi by prisly na radu dalsi tak zvani NEARIJCI a takovych je vetsina. Fašisti chtěli celi svět a kdo chce moc nema nic. Obdivuji Rusi s jakou namahou,odvahou a hrdinstvim se tomu monstru vzepřely.
Tomáš
Příspěvky: 1
Registrován: 22/7/2014, 15:37

Re: Bitva o Stalingrad - I. Úvod

Příspěvek od Tomáš »

Prostě největší bitva v dějinách, v normandii největší bitva (u Caen) byla pro USA největší bitvou v evropě. Přísloví: CO JE RUSKÉ TO JE OHROMNÉ !
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Bitva o Stalingrad - I. Úvod

Příspěvek od Franz Trubka »

Tedy ,jsem uz trochu intelektualne pomalejsi, ale u poslednich dvou prispevku jsem nepochopil, co tim autori chteli rict...
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Pravičák 1
Příspěvky: 3
Registrován: 27/11/2017, 14:23

Re: Bitva o Stalingrad - I. Úvod

Příspěvek od Pravičák 1 »

Pánové bitva u Stalingradu byla součastí operace Mars:Zde je výpis z výnosu Státního výboru obrany č.2507 z 12.11.1942.Příděly vodky od 25.11 do 31.12.1942.

Karelský front: 346 000 l vodky
Kalinský --- :690 000 l vodky
Leningradský : 533 000l vodky
Severozápadní:407 000 l vodky
Západní front 960 000 l vodky
Brjanský front:414 000 l vodky
Voronězský fr: 381 000l vodky
Stalingradský f:407 000 l vodky
Zakavkaský f: 1 200 000 l těžkého vína.

Zkuste zauvažovat,zda by to přepravili bez západní pomoci.Kde je PHM pro tanky,automobily,letadla,kde je střelivo do všech ráží,přeprava techniky a vojsk,krmení pro koně,potraviny pro mužstvo???
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Bitva o Stalingrad - I. Úvod

Příspěvek od Mirek58 »

Zkuste zauvažovat,zda by to přepravili bez západní pomoci.Kde je PHM pro tanky,automobily,letadla,kde je střelivo do všech ráží,přeprava techniky a vojsk,krmení pro koně,potraviny pro mužstvo???
A co se takhle podívat, kdy dodávky z LL dorazily, než tahle "pálit od boku"?
A já bych si k tomu i zjistil, kolik měli sověti vlastních NA a jak byly tyhle prostředky organizované a jak se využívaly.
ObrázekObrázek
Pravičák 1
Příspěvky: 3
Registrován: 27/11/2017, 14:23

Re: Bitva o Stalingrad - I. Úvod

Příspěvek od Pravičák 1 »

A co se takhle podívat, kdy dodávky z LL dorazily, než tahle "pálit od boku"?
A já bych si k tomu i zjistil, kolik měli sověti vlastních NA a jak byly tyhle prostředky organizované a jak se využívaly.[/quote]

Já jsem nemyslel jen NA,ale ji lokomotivy,nákladní a cisternové vágony,koleje apod. Jejich pozemní technika trpěly značnou poruchovostí, kvůli nezkušenosti posádek a nedostatku náhradních dílů, který se táhl už od mírového období, což mělo na svědomí značné výpadky v zásobování jednotek a na to se vážící další problémy. Sovětské týlové jednotky nebyly konkurenceschopné, rychle manévrovat a postupovat k silám.Tankové divize Rudé armádměly na začátku války sice téměř 2× více tanků než německé, ale o polovinu nákladních automobilů méně. Jednotky nestíhaly zásobovat v boji své postupující tankové oddíly. Příkladem byly boje u Grodna v červnu 1941, kam byl poslán 6. mechanizovaný sbor s asi 1 000 tanky včetně asi 300 kV a T-34, kterému se ani nepodařilo dorazit na bojiště, protože jeho jednotkám došlo palivo. Dodávky západu v letech 1942-1945: Sovětské továrny výborně upotřebily i 16 000 dodaných obráběcích strojů,obnova provozu na poničené železniční síti by byla stěží představitelná bez 1 981 lokomotiv, 11 155 vagónů a 540 000 tun kolejnic.Neboť nebýt těchto dodávek těžko by RA obracela výsledky 2.svět.války.A nebo si myslíte,že zde nezačíná období,kdy začaly dodávky a kdy Rudá armáda začala otáčet válku?
Zkuste počítat 1 T-34 měl nádrže na cca 800 l..nafty,atd
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Bitva o Stalingrad - I. Úvod

Příspěvek od Mirek58 »

Dobře, předválečný stav namátkou
Cisternové žel vozy:
15 000 á 25 t
3 000 á 50t
Válečné ztráty cca 3 000 ks obou typů
Lokomotivy:
29 000
Válečné ztráty cca 9 000 ks
NA :
800 000
Válečné ztráty v úvodním období války ( 1941 cca 200 000 ks, poté do konce bojů dalších 200 000 ks)
Už po vypuknutí bojů probíhala výstavba nové tratě - trať v bažinách- z Kavkazu do Astrachaně, trať na levém břehu Volhy do Stalingradu. Bez dodávek L-L! Za cenu rozebrání žel tratě kolem sev břehu Bajkalu.

Mám pokračovat?

Edit:
Jinak je škoda, že jsi si nepřečetl zde na Palbě obsáhlou debatu k L-L, byla tam konkretní čísla, datumy, zdroje.
Ale to bylo době, než se na Palbu začaly tahat krávoviny typu- Německá námořní základna v Murmansku-.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Stalingrad“