Operace Malý Saturn

Vše o rozhodující bitvě

Moderátoři: michan, Pátrač

Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Pátrači,nemůžu si pomoci,ale před rokem 1989 zdůvodu nedostupnosti kvalitní historické literatury jsem byl nucen přečíst mnoho pamětí sovětských generálů,ať to byl Štěmenko:Generální štáb za války,nebo již zmíněný Moskalenko: Na jihozápadním směru,Rotmistrov:Léta pod pancířem,Grečko:Přes Karpaty,Bagranjan:Tak začínala válka.A další paměti.Většinu jsem jich ji vlastnil (než cca před 15.lety při stěhování mi je dcera vyhodila),ale kromě čísel nasazených útvaru a datumu počátku různých ofenzív nic víc.Jinak se člověk dovídal jak statečně Rudá armáda ustupovala,a nebo nastupovalá do ofenzívy.Nějaké rozbory neúspěchu z počátku války a nebylo jich málo,mi tam osobně scházely.Scházel mi tam též podrobný rozbor proč daná operace se zdařila a nebo nezdařila..Maximálně zmínka,že před každou operaci proběhla stranická schůze,a že byli přijati noví kandidáti KSSS.Už absolutně scházel rozbor týlové činnosti a tak by se dalo pokračovat dále.
Většina těchto pamětí je charakteristická zvýrazňováním vlastních zásluh,a zkreslováním historických událostí.Také se v nich většinou vyhnuli méně úspěšným obdobím své kariéry.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

To je ale problém pamětí obecně. Nejdená se o historické dílo ve smyslu historické studie. Vždy je třeba počítat s tím, že účastník bude předkládat subjektivní pohled na historické události včetně jejich hodnocení. V těch se potom odráží plně jeho osobnost.
Neřikám, že by byly paměti zbytečné, ale je třeba s nimi takto pracovat.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Re: Operace Malý Saturn

Příspěvek od Pravičák »

Pánové,pokud se nemýlím,tak při oparaci Malý Saturn probíhala i operace Mars,kterou osobně vedl maršál Žukov,kterou ovšem na celé lajně projel a tak se o ni sovětská a ruská histografie moc nezmiňuje.Byla uskutečněná ve dnech 25. listopadu až 20. prosince 1942.Viz kniha David M. Glantz :" Největší Žukovova porážka"Kniha je napsaná velmi čtivě,a jsou tam uvedeny všechny jednotky,které se operace zůčastnily.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Re: Operace Malý Saturn

Příspěvek od Pravičák »

Pánové,velice se omlouvám, za svůj předcházející omyl.Nwboť operace Mars,kterou osobně vedl maršál Žukov, kterou ovšem na celé lajně projel a tak se o ni sovětská a ruská histografie moc nezmiňuje.Byla uskutečněná ve dnech 25. listopadu až 20. prosince 1942 a probíhala souběžně s operací Uran,které velel maršál Vasilevski-jednalo se o bitvu u Stalingradu.Operace Mars měla za úkol zlikvidovat německou armádní skupinu Střed,což se však nepovedlo.Viz kniha David M. Glantz :" Největší Žukovova porážka"Kniha je napsaná velmi čtivě,a jsou tam uvedeny všechny jednotky,které se operace zůčastnily. Takže se všem omlouvám za své pomýlení.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------„Válka je prohraná jen tehdy, když ji vzdáme.“-Erich von Manstein
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Operace Malý Saturn

Příspěvek od Dzin »

To máš dobrý, nějaký zásadně strašný omyl to není. Hlavní je, že víš něco o těchto operacích. Každopádně to není tak propastná mílka, protože obě jsou stále součástí celkové sovětské strategické koncepce té doby, tedy útoku na dvou směrech a následně celkové zničení Wehrmachtu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Stalingrad“