Stránka 1 z 58

Občanská válka v Sýrii - diskuze

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 18:56
od Guderian
Jak se díváte na chemické útoky v Sýrii? Zdá se mi naprosto iracionální a nesmyslné, že by armáda použila chemické zbraně vůči civilistům - jaký z toho útoku může být vojenský nebo jakýkoliv jiný zisk? A proč by proboha Assad použil takovýmto způsobem chemické zbraně? Copak nemá ponětí o tom, o čem se po světě mluví? Že pokud se v Sýrii použijí chem. zbraně, tak se začne uvažovat o zásahu? Co si o tom má člověk myslet...

P.S. A ne nechci tím hned tvrdit, že za tím stojí Američani/židi/CIA/whatever než mi to někdo předhodí. :razz:

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 19:07
od zenith0009
Tak ono neni jasne, kdo chemicke zbrane pouzil. Ackoli nekteri se v tom smyslu vyjadruji..

Napr. na prvnim obrazku jsou improvizovane rakety pouzivane rebely, na druhem udajna "chemicka raketa" pouzita nedavno v Damasku. Konstrukce je dost podobna. Samo i armada mohla zkonstruovat takove rakety, aby vypadaly jako improvizovane...

Obrázek

Obrázek

1. video - rebelove odpaluji rakety
2. video - misto chemickeho utoku a raketa

http://www.liveleak.com/view?i=a54_1377522365
http://www.liveleak.com/view?i=124_1377308617

Jinak chemicky utok dopadl na casti damasku, o ktere se urputne bojuje.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 19:30
od Mirek58
Jednoduchá úvaha.
1/Pokud chemický útok bude připsáný Assadovi, bude následovat útok ze západu
2/Pokud bude chemie připsaná povstalcům, nic se nestane, bude to připsáno "osamocené skupince" nad kterou nikdo nemá moc a za její činy zodpovědnost.
Co z toho vychází?

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 19:44
od Sujky
ono aj pouzitie chemickych zbrani na CIVILISTOV moze mat rozne interpretacie...takze otazka kto co spravil sa moze zmenit na kto koho dokaze presvedcit o com...vid posledne konflikty 21.stor

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 19:49
od jmodrak
Guderian píše:Jak se díváte na chemické útoky v Sýrii?


podobne ako na "irackú slobodu" a jej ZHN. Ako sa hovorí "zdochýňajúci kôň najviac kope". Ten Sýrsky aj ten " made in USA".

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 20:46
od arten
Aktuálne pozície US CVN a LHD:
http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2013/08/Naval%20update_1.jpg

Zaujímavé, myslel som že ich býva na hliadke viac...

Sýrie: chemické zbraně?

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 20:56
od Lord
Předem předesílám, že Asad si zase nestojí tak pevně v kramflecích, na druhou stranu si byl schopen jistě domyslet, co by obnášelo použití chemických zbraní :idea:

Jakl: Chemický útok v Sýrii je odporné vrtění psem. A co takhle podívat se, komu posloužil? Vojensky nikomu. A propagandisticky? Syrské vládě určitě ne. Jen se dobře dívejme, kdo bere tuhle tragédii jako dar z nebe, jako záminku k prosazení svých plánů. Syrští povstalci tvrdí, že dostali po zprávách o chemickém útoku syrských vládních sil zásilku čtyř set tun zbraní. Navíc USA zvažují údery na Syrskou armádu.
Zdroj: novinky.cz

Obrázek

Photoshop a fake, když není vyrobíme působivou scénu pro noviny :twisted:

Nevím, co z toho vzejde. Každopádně vím, že k válkám je většinou potřeba vytvořit nějakou záminku a tím je odůvodnit před veřejností. Taky vím, že Syrská armáda nemusela používat plyn, protože se jí dařilo vytlačovat povstalce z území, které chce strategicky udržet i bez toho. Na jaře dobyla čtvrť Cháldíja v Homsu a v propojení Damašku s pobřežím už bránily pouze „teroristy zamořené“ vesnice Jabrúd, Talbíse a Rastan.
Dále sleduji Wertyz report, chlapci umí. Více a více faktů začíná naznačovat, že chemické zbraně u Damašku použili mezinárodní teroristé. Krom toho, že Rusko vlastní záběry ze satelitů, které to dokazují, syrská státní televize odvysílala zprávu, že na předměstí Damašku Jobar, kde měl údajný útok odehrát, byly nalezeny chemikálie.
Zdroj: wertyzreport.com

Jak bude případný „odvetný“ útok proveden?
Uvažuje se o střelách Tomahawk, ve skladech jsou zase trošku zásoby, které je třeba vyházet a dát Raytheonu další zakázky. Prostě se bude jednat o útoky na skutečné či domnělé syrské armádní sklady, případně infrastrukturu a velení. Samozřejmě je otázka, zda má takový útok smysl, maximálně může oslabit armádu a pokropit povstalce živou vodou, a tím dál živit tento konflikt. No a dál se uvidí, jenže právě v tom je určité riziko. Nicméně v Libyi jím stačilo také nejdříve vytvořit patovou situaci a dále pomáhat rebelům. Zda podobný scénář pomůže i v Sýrii a jak se k tomu postaví Rusko či Írán, je zatím otázka. Celá akce by se také mohla šeredně prodražit. Sýrie má lepší protivzdušnou obranu i armádu než kdysi Libye. Zde už by musel zřejmě následovat americký (spojenecký) výsadek do země. To by už dokázalo jasně zvrátit situaci.

ObrázekObrázek

Situace v březnu 2013 a vedle situace 22. srpna 2013. Severovýchod je asi ztracen, zde kraluje Al-Kajdá. Ale severozápad, resp. západ a jihozápad drží zatím pevně Alavité. Na jihovýchodě je poušť.
Na severozápadě rebelové zatlačení dál od pobřežní provincie Latakia, bašta prezidenta Bašára al-Asada a jeho rodné Alawite etnické skupiny. Povstalecké síly se krátce zachytily jen v několika vesnicích v horách, ale nakonec ustoupili zpět do své základny v Salma.
Mezitím probíhaly boje již v napadené provincie Daraa v jihozápadní Sýrii. Nejvíce pozoruhodné bylo, že rebelové zaútočili na hlavní město Nawa v červenci, ovšem syrská armáda ho získala zpět.
V zemi na „protějším rohu mapy“, daleko - severovýchodní provincie Hasakah, kurdské milice nakonec získaly úplnou kontrolu nad Serekani (arabské jméno: Ras al-Ayn) spolu s náboženskými extremistickými silami, které bojovaly o město od loňského roku.
Tři největší syrská města - číslo jedna metropole Aleppo ještě hořce rozdělena mezi vládu, povstalce a kurdské skupiny. Syrská armáda vyvinula další snahu v Homsu, a nyní kontroluje většinu klíčových pozic ve městě.

Obrázek

Centrální Damašek zůstává mimo dosah pro rebely, divoké bitvy jsou však nadále vedeny o některá předměstí. Zde spekulace o použití chemických zbraní tou nebo onou skupinou...

Odhaduje se, že povstalecké skupiny „ovládají“ asi 60 % země, ale sotva 40% populace, převahu mají ve venkovských oblastech, ale velká města drží pevně Asad.
Opozice zůstává zmatená jako nikdy předtím, není schopna na národní úrovni vytvořit prozatímní vládu v oblastech kontrolovaných povstalci. Náboženští extrémisté by rádi vytvořili "islámský stát v Iráku a Sýrii. Tyto skupiny jsou poměrně silné v mnoha oblastech Sýrie, hlavně na severovýchodě.
Zdroj: http://www.polgeonow.com/

Obrázek

Jednoduše řečeno je zde infiltrace bojovníků z Iráku, Turecka a zároveň má syrská armáda své základny daleko. Toto rozložení vyvolává obavy ohledně toho, jaké frakce uvnitř syrské protivládní koalice můžou být vítězné.
NATO se snaží zřejmě tajně ve spolupráci s Tureckem, Jordánskem a za pomoci izraelských zpravodajských zdrojů hrát zákulisní hru. Situaci, ale nemají stejně příliš pod kontrolou, krom dodávek „těžkých“ protitankových a PVO zbraní, apod., zatím.
Zdroj: http://frontpagemag.com/

Zdroje:
http://wartard.blogspot.cz/2012/08/syri ... esert.html
Pro zajímavost, náhodou jsem našel: http://leva-net.webnode.cz/products/ame ... h-400-let/
Obrovský seznam operací americké armády http://www.usinfo.ru/operacii.htm

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 21:03
od Mirek58
Mne zajímá, kdo vlastně stojí v pozadí za řežbou v Sýrii.
Na první pohled vahhabité, to jest Saudi, ale jejich špička nedávno podpořila eg. armádu.
Tak bud jde o vnitřní boj mezi vahhabity, navenek se projevující děním v Egyptě, Sýrii, Lybii.
Nebo varianta druhá, kdy dobře krmení "revolucionáři" začali ohrožovat své chlebodárce ( Saudové trůn nemají jistý) a ti se obrátili vlídnou tváří k eg. armádě.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 21:05
od Lord
Saudové to jistě podporují na severovýchodě Sýrie přes Irák a finančně, na severozápadě se angažuje Turecko, na jihozápadě Izrael a Jordánsko.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 22:03
od josefg
Jen malé upozornění, První světová byla pro většinu lidí blesk z čistého nebe. Kdo má dnes záruky, že zásah v Syrii nedopadne stejně? Nikdo.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 22:20
od Lord
Pro ovčany možná, velmoci se na ní leč chystaly, a zde je Sýrie také mezi mnoha mlýnskými kameny a vlivy. Tragédie je, že kdyby náhodou vyhráli rebelové, tak zase budou utlačovat ty druhé, nemá to řešení. Tedy vojensky, a politicky zatím nechtějí.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 22:45
od Sujky
tak prirovnavat situaciu spred ww1 s dnesnou Syriou je trochu mimo, teda viac ako trochu...je tam stret zaujmov ale taketo konflikty sa udiali od konca ww2 uz mnoho. A ani vlastne nejde o to ale myslis si kvoli Syrii nastane priama konfrontacia USA vs. Rusko ?

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 22:59
od Lord
Nevím, co si myslí Josef, ale k přímé konfrontaci asi nedojde, i když po sto letech by mohlo :???:
Nicméně Lavrov možná zbytečně odkryl karty, když řekl, že třetí světová válka kvůli tomu nevypukne, ale Rusko možná pomůže jinak, resp. něco v tom smyslu. S-300 ?
Rusko by každopádně ztratilo svého posledního spojence na Středním, resp. Blízkém východě, včetně námořní základny Tartus, asi 220 km severozápadně od Damašku.
Co udělá Írán? Kromě siláckých řečí asi nic, max. přes Libanon. Horší kdyby se stalo něco nepředvídatelného, to nelze nikdy úplně vyloučit.

Large convoys of mujahideen heading to Syria...


Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 26/8/2013, 23:03
od jmodrak
Sujky píše:tak prirovnavat situaciu spred ww1 s dnesnou Syriou je trochu mimo, teda viac ako trochu...je tam stret zaujmov ale taketo konflikty sa udiali od konca ww2 uz mnoho. A ani vlastne nejde o to ale myslis si kvoli Syrii nastane priama konfrontacia USA vs. Rusko ?


No, mimo to až tak nie je. Kým bol bipolárny svet, alebo 90 roky s hegemóniou USA to až tak by "horúce" nebolo. Dnes je situácia iná a USA a NATO už niesu silou, ktorá môže robiť čo chce. Podobný "humunitárny zásah" napr. Iránu by svet do vojny priviedol. Záleží od "nasratosti " spojencov Assada a hlúposti ( nekonečnej) USA a spol.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 27/8/2013, 00:11
od Franz Trubka
Asi mas pravdu, v televizi a na internretu se zacina opet valecna retorika a priprava naroda na dalsi valku.
Samozrejme spravne podporena mrtvymi detmi a dalsimi obetmi barbarskeho Assada. Cely svet ma pochybnosti, jenom ministr ZV John Kerry to vi jiste, pridava se Anglie a Francie si uz take prilozila. Nekdy me napada, kdo ze to vlastne chce znicit svet? Musulmani nebo nase ctostna, zapadoevropska a americka kultura?
Je to hnus fialovej,snad to skonci jen u tech vyhruzek...

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 27/8/2013, 01:23
od Sujky
v bipolarnom svete to az take horuce nebolo ? tak to je novinka pre mna :)
Iran je kapitola sama osebe, ani tam by to neplatilo ale vsetko ma svoju cenu.
ziadna nasratost neexistuje, jedine co mozu pocitovat su obavy a ohrozenie. Nekonecna hlupost USA ??
ako ja mam rad apokalypticke filmy a podla takychto predstav sme tento rok mali zazit uz niekolko megavojen - SK vs. USA, Japonsko vs Cina, Rusko vs. USA, Iran atd...vzdy tu boli taketo reci takze take it easy.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 27/8/2013, 01:38
od Sujky
Američana už nepochybujú, že v Sýrii útočili plynom. Čaká sa na Obamu

http://www.sme.sk/c/6913484/americana-u ... z2d7pwI4aq

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 27/8/2013, 02:02
od Franz Trubka
Sujky, pokud myslis bipolarnim svetem obdobi studene valky, tak ta doba mela proti dnesku jednu vyhodu. Byla citelna, protivnici jasne definovani a ta "red line" s kterou se ted tak operuje byla jasna.
Ale je zbytecne michat to,co je za nami se soucastnou situaci.
Pokud nejaka zapadni koalice zautoci, velmi pravdepodobne vyhraje. Co bude s Syrii po valce ve ,je ve hvezdach,
Urcite to ale povede k ochlazeni styku mezi Nato a Ruskem a Cinou.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 27/8/2013, 07:26
od kenavf
Franz Trubka píše:Cely svet ma pochybnosti, jenom ministr ZV John Kerry to vi jiste, pridava se Anglie a Francie si uz take prilozila. ...
Len mi to tak pripomenulo rétoriku pri útoku na Irák,kde vtedy nebol hlavný argument vývoj jadrových zbraní(nechceli vpustiť pozorovateľov OSN) ale argumentovalo sa hlavne chemickými zbraňami a pojazdnými továrňami na ich výrobu.No spojenci v Iraku nenašli ani "peroxid vodíka" a chemické zbrane teprva nie.A neukázali ani fotku tých ťahačov s pojazdnou technologiou na chemické zbrane.Nenašli skrátka vôbec nič.Ku cti im slúžilo aspoň to, že tam nič nepodstrčili.Teraz o Sýrii sa dá pochybovať, či to nie je naaranžované,pretože to nedáva logiku, aby Assad vytváral také precedensy proti sebe.

Re: Stalo se dnešního dne ...

PříspěvekNapsal: 27/8/2013, 08:57
od Guderian
Tak třetí světová z toho určitě podle mě nebude, nevěřím, že by se do sebe vojensky pustily jaderné velmoci. Kdo by tohle riskoval? A kdo by z toho co měl? Nevím kdo to kdysi řekl, ale v jaderné válce by nebylo vítězů. Jinak se spíš divím, že Rusové nijak výrazně nepodporují Assada (aspoň o tom nevím). Pokud vím, tak Sýrie je jejich jediná námořní základna ve Středozemním moři...? Nebo předpokládají vítězství rebelů a Assada nepodporují z toho důvodu, že raději plánují dohodu s rebely?