Občanská válka v Sýrii - diskuze

Arabsko-Izraelské války, Perský záliv...
Zamčeno
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Franz Trubka »

Britsky parlament poctem hlasu 285 ku 272 odmitl ucast VB ve valecnych akcich proti Syrii.
Vladu PM Camerona to ale nezavazuje k nicemu, tezko se vsak postavi proti parlamentu.
Pro nej osobne to je velka politicka prohra. Snad opravdu zvitezi zdravy rozum...
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Zipoun »

t.hajek píše:jojo, chybička se vloudila v originále to byl Hamas

opravuji
Hamas je kapitola sama pro sebe...dle některých názorů a já je sdílím, je Hamas výtvor Izraele pro jediný cíl - rozdělit palestince ( hamas vs. Fatah - Gaza vs. Západní břeh) a tím zabránit vznku palestinského státu...je možné, že o tom Hamas (běžní členové) ani sám neví. Ostatně muslimští bratři jsou momentálně s Izrelem spojenci (když ne spojenci tak po sobě nejdou - viz podpora Mursího al kajdě v Sýrii) - nepřítelem jsou momentálně šiíté.
zenith0009
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 578
Registrován: 6/9/2012, 22:33

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od zenith0009 »

Saburo píše:Samozřejmě bych mohl vzpomenout i jeden stát severně od Sýrie a hlavně jistou menšinu v něm žijící. Doma jsou často označovámi jako teroristé, ale když řádí vně hranic jsou to "přátelé" viz sever Iráku - bojovali přeci proti Sadámovy. A nyní jsou na anti Asadovské straně, tudíž jsou podporováni. Bude další autonomní oblast bez kontroly? ...
Tak pokud mas na mysli Kurdy, tak ty nejsou rozhodne na anti- asadovske strane. Vzdycky se snazili byt vicemene neutralni. A nyni na severu Syrie probiha otevreny konflikt mezi Kurdy a jabhat al nusra, islamskym statem iraku a syrie a fsa. Kurdove uz vytlacili opozici z nekolika uzemi a obsadili hranicni prechody s Tureckem. Islamiste se dopousteji vrazdeni v kurdskych vesnicich a unaseji civilisty. To take zpusobilo velkou kurdskou uprchlickou vlnu, mirici do severniho iraku. A take to velmi znepokojuje Turecko, ktere predstava kurdskeho statu na svych hranicich rozhodne netesi...

nejake info treba tu...
http://en.wikipedia.org/wiki/2013_Syria ... t_conflict
Obrázek
zenith0009
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 578
Registrován: 6/9/2012, 22:33

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od zenith0009 »

kdyz se tu resilo, kdo podporuje Hamas apod.
Jak publikoval deník The Financial Times, situace na současném Blízkém východě není tak komplikovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát...

Írán podporuje syrského prezidenta Assada. Státy Perského zálivu jsou proti Assadovi.
Assad je proti Muslimskému bratrstvu. Muslimské bratrstvo a Barack Obama jsou proti generálu Sisímu (současnému vojenskému de facto vládci Egypta). Avšak státy Perského zálivu podporují Sisího! To tedy znamená, že jsou proti Muslimskému bratrstvu!
Írán podporuje Hamás, ale Hamás podporuje Muslimské bratrstvo!
Obama podporuje Muslimské bratrstvo, nicméně Hamás je ostře protiamerický!
Státy Perského zálivu jsou pro-americké. Ale Turecko je se státy Perského zálivu proti Assadovi; avšak Turecko podporuje Muslimské bratrstvo proti generálu Sisímu. A generála Sisího podporují státy Perského zálivu!
Vítejte na Blízkém východě a přejeme vám hezký den.

P.S. O některých spojenectvích by bylo možné polemizovat, ale jako celek kraťoučký text velmi dobře vystihuje současnou situaci.
http://blizky-vychod.blogspot.cz/2013/0 ... izkym.html
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Lord »

Franz Trubka píše:Vladu PM Camerona to ale nezavazuje k nicemu, tezko se vsak postavi proti parlamentu. Pro nej osobne to je velka politicka prohra. Snad opravdu zvitezi zdravy rozum...
Ale kdeže Franzi, jen u toho Britové tentokrát nebudou. Zatím to vypadá, jakoby se zásahem chtěl ochránit hlavně Izrael, tedy jeho bezpečnost do budoucna, nebo v čem Židy vidí jakési své ohrožení, aby si už nemuseli vyzvedávat plynové masky. Tedy z čeho mají strach hlavně oni. USA tedy bude bombardovat údajná místa, kde se vyráběly, jsou uskladněny, nebo mají údajnou souvislost s chemickými zbraněmi.
Takové bombardování je ovšem nebezpečné, protože můžou uniknout látky do okolí a způsobit ještě větší masakr než se stal. Koho z toho pak budou obviňovat? Nejspíš to bude v rámci kolaterálních škod.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Zipoun »

Lord píše: Ale kdeže Franzi, jen u toho Britové tentokrát nebudou. Zatím to vypadá, jakoby se zásahem chtěl ochránit hlavně Izrael, tedy jeho bezpečnost do budoucna, nebo v čem Židy vidí jakési své ohrožení, aby si už nemuseli vyzvedávat plynové masky. Tedy z čeho mají strach hlavně oni. USA tedy bude bombardovat údajná místa, kde se vyráběly, jsou uskladněny, nebo mají údajnou souvislost s chemickými zbraněmi.
Takové bombardování je ovšem nebezpečné, protože můžou uniknout látky do okolí a způsobit ještě větší masakr než se stal. Koho z toho pak budou obviňovat? Nejspíš to bude v rámci kolaterálních škod.
Já jsem někde četl, že ty místa spojená s chem. zbraněmi a velením armády (potenciální cíle US Army), jsou nyní obsazeny zajatci syrské armády (samozřejmě nedobrovolně, jak už to u zajatců bývá)...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Lord »

Zipoun píše:Já jsem někde četl, že ty místa spojená s chem. zbraněmi a velením armády (potenciální cíle US Army), jsou nyní obsazeny zajatci syrské armády (samozřejmě nedobrovolně, jak už to u zajatců bývá)...
Ke všemu ještě, živé štíty. Válka je svinstvo. Asadův režim už prokázal, že je dostatečně pevný, ale i odolný vůči bolesti. Kdo ví, kam ty zbraně dali? Pokud je budou bombardovat, tak povstalcům ukážou potenciální místa, aby se ti pak v chaosu, mohli tuplem něčeho zmocnit.
USA jsou ochotné jít do toho i bez Británie, zatím je podporuje Turecko a Francie. Jsem zvědavý, zda se do akce zapojí případně ještě izraelské letectvo, mohlo by. Za chvíli tady máme 1. září, výročí vypuknutí druhé světové války. Tak kdy bude útok, zejtra, nebo až v pondělí? Obama má opozici i doma u kongresmanů. Po zkušenostech se prostě lepší do ničeho nezapojovat. Navíc dopad akce sníží částečně fakt, že Asadův režim útok očekává. Jak už jsem napsal podle mě je už pozdě na nějaký zásadnější zvrat, nebo by se do toho amíci museli pořádně opřít. Toho jsou samozřejmě schopni, ale vyžadovalo by to další peníze na válku, do toho už zmiňovaný dluhový strop.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Zipoun
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 177
Registrován: 28/12/2011, 06:22

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Zipoun »

Souhlasím, válka je svinstvo...jenže z pohledu napadeného státu dává smysl tam ty zajetce umístit...nebo tam mají jako lidské štíty stát velitelé asadovy armády? Snad si nemyslíte, že je to jen nějaká hra? Třeba je to kachna, já nevím.

Amerika by se podle mě měla dát na cestu izolocismu (kromě států NATO) a nikde vojensky nezasahovat bes souhlasu rady bezpečnosti OSN, tak jak to bylo nastaveno po WWII. Nikdo o její zásahy nestojí - kromě jednoho nejmenovaného státu na BV.:-)
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Lord »

Zipoun píše:Amerika by se podle mě měla dát na cestu izolocismu (kromě států NATO) a nikde vojensky nezasahovat bes souhlasu rady bezpečnosti OSN, tak jak to bylo nastaveno po WWII. Nikdo o její zásahy nestojí - kromě jednoho nejmenovaného státu na BV.
Skutečností je, že tuto rádoby akci kritizují i sami američtí důstojníci. Fakt se můžeme domnívat, jaký roztodivný tlaky za tím jsou. Tahle akce může do dějin vejít jako jedno velký fiasko. Navíc ve svý hlouposti může rozpoutat nějakou kaši. Ale uvidíme.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od skelet »

Lord píše:
Franz Trubka píše:Vladu PM Camerona to ale nezavazuje k nicemu, tezko se vsak postavi proti parlamentu. Pro nej osobne to je velka politicka prohra. Snad opravdu zvitezi zdravy rozum...
Ale kdeže Franzi, jen u toho Britové tentokrát nebudou. Zatím to vypadá, jakoby se zásahem chtěl ochránit hlavně Izrael, tedy jeho bezpečnost do budoucna, nebo v čem Židy vidí jakési své ohrožení, aby si už nemuseli vyzvedávat plynové masky. Tedy z čeho mají strach hlavně oni. USA tedy bude bombardovat údajná místa, kde se vyráběly, jsou uskladněny, nebo mají údajnou souvislost s chemickými zbraněmi.
Takové bombardování je ovšem nebezpečné, protože můžou uniknout látky do okolí a způsobit ještě větší masakr než se stal. Koho z toho pak budou obviňovat? Nejspíš to bude v rámci kolaterálních škod.
A Izrael měl někdy problémy s napadáním syrských cílů? Takže ochranu Izraele bych zatím nehledal. Nálety se budou dít jen na přání "opozice" a SA.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Lord »

Jaký všechny cíle se budou napadat právě uvidíme. Podle mě mezitím budou i místa "podezřelá či spojená s chemickými zbraněmi" dle zadání Mosadu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Novio*
svobodník
svobodník
Příspěvky: 36
Registrován: 13/4/2008, 13:47
Bydliště: Vsetín - CZ

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Novio* »

Myslím že celkem dobré video o situaci v Sýrii, sice trochu tendenční z jedné strany, ale dle mého mínění popisuje situaci lépe, než naše slavné média. (české titulky)

VAROVÁNÍ: NÁSILNÉ A KRVAVÉ...
http://www.youtube.com/watch?v=5D2V-4RHdWA

Jinak se mi líbil projev George Gallowaye v britském parlamentu, pěkně popsal situaci a uzemnil Camerona. (bohužel jen EN titulky, ale nic složitého a kdo alespoň trochu vládne en jazykem, neměl by mít problém)

http://www.youtube.com/watch?v=AgxzpQrqSkg

Varování doplnil kopapaka
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od kenavf »

Lord píše:Jaký všechny cíle se budou napadat právě uvidíme. Podle mě mezitím budou i místa "podezřelá či spojená s chemickými zbraněmi" dle zadání Mosadu.
Aj keď logika ide často stranou.Ale napadať miesta umiestnenia chemických zbraní nemá logiku,pretože útokom ich nedokážem na 100% zlikvidovať a uniknú do prostredia,prípadne pod kontrolu nedefinovateľných skupín.Takto sú aspoň niekým strážené.Cielom útokov budú riadiace a obranné centrá(hlavne PVO) a potom prípadne uskupenia vojsk, ak túto časť nenechajú na rebelov
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Pátrač »

Jsem překvapený že polemizujete s mojí poslední větou. Značí to, že s tím ostatním souhlasíte? Tedy že nejde o Syřany a Sýrii ale o to dostat Rusko ze Středomoří?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Lord »

Pátrač píše:Jsem překvapený, že polemizujete s mojí poslední větou. Značí to, že s tím ostatním souhlasíte? Tedy že nejde o Syřany a Sýrii ale o to dostat Rusko ze Středomoří?
Pátrači, s tímto já a ostatní snad nepolemizují. Je to mocenský boj. Ano, jde mimo jiné i o to dostat Rusy ze Středomoří, či Blízkého východu, zlikvidovat osu Sýrie-Irán-Rusko.
Já jen psal, že „důkazy o chemickém útoku“ jsou pochybné“, o tom ještě dále. Sýrie prostě odsírá boj mocností, kteří spolu přímo válčit nebudou, ale budou zprostředkovaně přes ostatní státy. Je to v podstatě tak trochu pokračování Studené války. V Afghánistánu bojovali Rusáci sami, zde se perou muslimové mezi sebou, což je „výhodnější“. Podobnou kaši zažili Amíci v Iráku. Nezdá se, že by si to chtěli zopakovat, tak budou vytvářet, kde je to možné „nárazníková pásma“.
Novio píše:Myslím, že celkem dobré video o situaci v Sýrii, sice trochu tendenční z jedné strany, ale dle mého mínění popisuje situaci lépe, než naše slavné média. (české titulky)
VAROVÁNÍ: NÁSILNÉ A KRVAVÉ...
http://www.youtube.com/watch?v=5D2V-4RHdWA
Novio – otřesné kruté záběry a pojednání. Řezání hlav, střílení civilistů, vyhazování budov do luftu, teror ze zahraničí. Trošku jiný pohled a za poslední rok to dosti pokročilo k tomu, co média eufemisticky označují jako „sektářské násilí“. Nevzdělaných chudých blbů, kterým šejkové nasypou, a ještě si myslí, že zvěrstva dělají ve jménu Alláha je ještě dost.
kenavf píše:Ale napadať miesta umiestnenia chemických zbraní nemá logiku, pretože útokom ich nedokážem na 100% zlikvidovať a uniknú do prostredia, prípadne pod kontrolu nedefinovateľných skupín. Takto sú aspoň niekým strážené. Cielom útokov budú riadiace a obranné centrá (hlavne PVO) a potom prípadne uskupenia vojsk, ak túto časť nenechajú na rebelov.
Ano, nejdříve budou chtít vyházet tomahawky, kterým prochází "záruční lhůta" :D PVO a velitelství, to je prostě takový klasický postup. Až protivzdušnou obranu vyřadí, tak by si mohli dělat, stejně co chtěli. Damašek je ještě zachovalý, tak ho třeba pomasí. Ohledně chemických zbraní máš pravdu, už jsem taky psal, že v tom případě by mohlo dojít k uvolnění chemikálií do ovzduší a k masakru, bohužel můžou něco zasáhnout „nechtěně“.
Pokud chtějí ukázat jen „naštvanost“, něco podobného jako útok kovboje Reagana na Libyi v roce 1986 jako odvetu za disko-klub „La Belle“, tzv. operace El Dorado Canyon.
Tehdy jako hlavní cíle nakonec vybrali tripolské vrchní vojenské velitelství a kasárna. Další útoky směřovaly na vojenské cíle v Benghází. Tehdy se podařilo na čas vyřadit radarový systém.

ObrázekObrázek

Přesto Kaddáfí toto vydával za „své vítězství či akt vzdoru“ a nechal postavit v areálu kasáren Bab al-Azizia v Tripolisu svérázný památník velké „zlaté“ ruky drtící americkou stíhačku. Zjišťoval jsem si, zda měli amíci ztráty a skutečně jeden stroj F-111F sejmuly kanony protivzdušné obrany.

Operace se tehdy zúčastnilo na sto amerických letadel. Páteří akce byly stroje F-111F, speciální letouny pro radioelektronický boj EF-111A Raven, tankovací letadla, základny byly daleko. Poměrně koordinovaná a složitá akce, dnes to mají o něco jednodušší. Z americké strany je akce hodnocená jako úspěšná, neboť se podařilo bez větších ztrát proniknout PVO a zničit zamýšlené cíle.
Muammar Kaddáfí sice s terorismem úplně nepřestal, ale prý ho trošku zklidnili. Co jsem zjišťoval tak své činy, měl on zase jako odvetu za ty americké, o některých se pochybuje dodnes, ale to už by byla jiná kapitola.

Smysl a význam amerického bombardování v Sýrii by mohl být zdánlivě podobný. Obama vokáže, že něco udělal, i když o akci jsou pochybnosti. Tak kdyby nic neudělal, tak by ho zase kritizovali jiní, ukáže svaly. Možná armáda získá i nějaké zkušenosti, zbrojovky kontrakty. Pokud to nebude moc hrotit, tak OK. Podle proklamací Johna Kerryho má být útok rychlý. Ono i za dva, tři dny dokážou nadělat dost škody.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan sice tlačí na delší akci, možné je všechno, ale o tom jsem už psal. Tento člověk hraje podivnou hru, kdy podporuje syrskou opozici podle svého uvážení. Dovolil jim vybudovat si na turecké půdě podpůrná centra, ale přitom nad nimi nechce ztratit kontrolu a dobře ví, že válka nejde za dané situace vyhrát.
Co tak sledují politiky, Kerry a spol. tak snad čerpají zprávy, resp. „jasné důkazy“ o syrském chemickém útoku z DEBKAfile. Podle nich dal příkaz Asadův bratr z jakési hory v Damašku, kde jsou zbraně ukryty. Dokumenty se opírají o zprávy získané zpravodajskými zdroji i ze satelitů. K tomu jsem uváděl, že podobné konstrukce byly o ZHN v Iráku, a že prostě toto nemusí být dostatečně průkazné.

http://www.debka.com/ už v minulosti jsem si ověřil, že to je částečně nespolehlivý zdroj informací. Někdy to skoro vypadá, že hlavní přínos světu je šířit fámy a spekulace stoupenců židovského státu. Na druhou stranu mají občas něco zajímavého, ale chce to umět číst mezi řádky. Je vidět, že agenti Mosadu vypustí i zprávy o objektech či skupinách, které můžou existovat, ale konstrukce jsou občas pochybné. Vím, že inteligentní analýza je obtížná, ale je vhodné přitom zahrnout všechny zúčastněné strany. Přesto pro zvídavé čtenáře doporučuji jako zajímavý zdroj informací o arabském světě. Bohužel ty nejlepší články mají jen placené, a není to nejlevnější.

Lze se dozvědět, že rebelové v Aleppu mají už jen omezené zdroje. Pád Qusayru a Hizballáh odřízl jejich dodávky zbraní z Libanonu. Dodávky přes Jordánsko se nedostanou dál než do jižní Sýrie a je téměř nemožné dostat je na sever. Asad oznámil, že porazit teroristy potrvá už jen měsíce a do toho má přijít „humanitární bombardování“.

Oslava bin Ládina v Sýrii… zpívají „Ta jejich Dvojčata, padla jak podťatá, ... refrén: Náš vůdce je Usáma bin Ládin, Američanům nejhorší noční můrou,... říkají mi terorista, pro mě je to pocta čistá,... Alláh je cílem naším…“



Tuto sebranku Západ a USA podporují. Zatímco v Aghánistánu se znažili teroristy vymýtit, jinde je zase vytvářejí. Tohle je trošku jiná hra, než se nám snaží namluvit.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Dzin »

Franz Trubka píše:Snad opravdu zvitezi zdravy rozum...
Taky doufám, už by měli proti Asadovi rázně zakročit a ne tu frašku, co předvádějí. :(
Novio* píše:Myslím že celkem dobré video o situaci v Sýrii, sice trochu tendenční z jedné strany, ale dle mého mínění popisuje situaci lépe, než naše slavné média. (české titulky)
Moc ne, reálně je to dost zaujaté video, které ti neumožňuje udělat si obrázek o tom, jak to tam opravdu je.
Pátrač píše:Mám vážnou obavu, že syrská armáda tyto zbraně opravdu použila. Průšvih je v tom, že se zdá, že je nepoužila na rozkaz vrchního velení ale na základě rozhodnutí nějakého místního velitele. To sice vrchní velení nezbavuje odpovědnosti, ale neměl by to být důvod k útoku.
Ale zde vůbec nejde o nějaké chemické zbraně a jejich použití. To Američanům bylo, je a bude naprosto fuk. Jde o důvod k útoku a tento by tak nějak stačil. Tento útok pokud ho syrská PVO nebude schopna odrazit, povede ke kolapsu syrského vládního boje. Asád padne. A to je to co USA potřebují. Jakákoliv nová vláda bude považovat Rusko za příčinu dlouhého odporu vládních vojáků a starého režimu a všechny smlouvy s Ruskem půjdou do háje.

Tím Rusko bude muset vyklidit používaný syrský přístav pro své středomořské síly a zůstane uzavřeno na vnitřním Černém moři. Jeho vliv středomoří bude ve své podstatě minulostí a to je hlavní důvod proč USA, VB a Francie provedou co provedou. Nějaké mrtvé dětI, jinde a jindy nikomu z citovaných států nevadí. Ale jde-li o takovou geopolitckou změnu, je to dobrá záminka.

Pro mě je poměrně zajímavé a uklidňující, že všechny scénaře zatím ukazují, že vždy to bude ku prospěchu Státu Izrael.
Trochu to ale opomíjí fakt, že do této situace se Asad dostal sám tím, že nebyl ochoten nazačátku udělat změny, které udělal nakonci. Nikdo ho nenutil zasáhnout tvrdě proti demonstrantům. Jednoznačně podcenil jejich vůli k odporu. A když se konečně rozhoupal k návrhu změn, bylo to pozdě a málo. Následně se ocitl ve schyzofrení situaci, dky se snažil bojovat proti rebelům, ale nemohl si dovolit nasadit plnou sílu kvůli světovému (evropskému) veřejnému mínění. Proto ji stále stupňuje a defakto "hledá", co mu ještě projde.

Nemyslím si, že by pád Asada, jak se rýsuje, byl ku prospěchu Izraele. Asad byl naopak poměrně stabilní, kdy se snažil Izrael neprovokovat vážnějšími akcemi a omezil se "jen" na podporu protiizraelských bojových skupin.

A co se týká Ruska, není to primárně krize vyvolaná Američany (či kýmkoliv jiným) proti Rusům. Ti mají prostě smůlu, že mají těsné kontakty na Asada a jeho režim.
Příspěvky spojil Lord.
Jo Dzine, máš štěstí, že mě Lord o pár minutek předběhl - já bych ještě přihodil poslední varování... kopapaka

Díky, je na vás spolehnutí chlapi! :-)
Naposledy upravil(a) Dzin dne 31/8/2013, 17:44, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Lord »

Dzine, už ti to psal Kopapaka, že máš příspěvky spojovat a ne to sekat na 3x! Je to nešvar. Spojil jsem to za tebe.
Dzin píše:Trochu to ale opomíjí fakt, že do této situace se Asad dostal sám tím, že nebyl ochoten na začátku udělat změny, které udělal na konci. Nikdo ho nenutil zasáhnout tvrdě proti demonstrantům. Jednoznačně podcenil jejich vůli k odporu. A když se konečně rozhoupal k návrhu změn, bylo to pozdě a málo. Následně se ocitl ve schizofrenní situaci, snažil se bojovat proti rebelům, ale nemohl si dovolit nasadit plnou sílu kvůli světovému (evropskému) veřejnému mínění. Proto ji stále stupňuje a defakto "hledá", co mu ještě projde.
Dzine, a de facto teror stupňuje i opozice. Do jisté míry ztrácí porážkami morálku. Asad byl ochoten k ústupkům, ale nejdříve žádali jeho odstoupení, což bylo nepřijatelné zase pro režim. S kým potom budou jednat? Celá syrská společnost je založena na jakýchsi klanových vazbách, takže to není asi tak jednoduché. Asadův klan se dostal kdysi k moci, protože stávající klany už byly zkorumpované, nutno dodat, že se snažil dát syrské společnosti jakési zdání jednotnosti. Ale všechno se časem přejí.
Nechci zpochybňovat vůli sunnitů a jejich politické ambice. Ostatně o tom se je možné běžně v médiích dočíst. Rusko mělo tradiční vztahy se Sýrií už v minulosti, no tak v tom prostě jen nějak pokračuje, v tom souhlas.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11565
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Dzin »

Jistě, podle pravidel eskalace konfliktu. Navíc, přeci jen arabové víceméně stále uznávají vedení válet tak, jak jsme je vyznávali my v minulosti, byť i u nich dochází ke změnám, jak se zvětšuje vzdělanost a bohatství národa.

Právě, byl ochoten k ústupkům, ale pozdě a k malým. Když nabízel něco, už opozice chtěla daleko víc. Prostě si to moc dobře neuměl vyhodnotit. Kdyby to, co nabízel později nabídl hned na začátku, možná nemuselo dojít k občanské válce. Otázkou ale také je, jak moc myslel svoji nabídku vážně, resp. zda nepředpokládal, že to co nabízí, rebelové odmítnout a tím si vytvoří legendu "mírotvorce".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od kopapaka »

Dzin: taky to mohlo být právě naopak...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Intervence v Sýrii

Příspěvek od Lord »

Opozice živená v nárocích podporou ze zahraničí. Intervencí bude pokropena jako živou vodou. Jak to vidím já, občanskou válku je třeba dobojovat, teroristy porazit, aby nedělali bordel, a potom je možný jednat. Po zkušenostech se může vytvořit jakýsi nový model. Někteří by ovšem uvítali rozdělení Sýrie na kurdskou, sunnitskou a šíitskou část, to by ovšem vyvolalo jen další vlnu etnických čistek.
Kurdové by se chtěli spojit s těmi v Iráku, Turecku by se tohle nemuselo vůbec líbit. I když já osobně považuji Kurdy za relativně „umírněné“, a svůj vlastní stát by si dokázali možná i dobře spravovat. Ekonomicky mají ropu v Iráku a určitou autonomii. Jejich postavení v Sýrii je ale také poměrně samostatné. Dojde nakonec k překreslení hranic?
Kurdové do bojů v Sýrii nevstupovali až do nedávné doby, kdy v jejich regionu začala působit skupina An-Nusra. Jde o organizaci radikálních muslimů, kteří se hlásí k Al-Kajdá. Bohužel islamistická An-Nusra svými otřesnými činy a radikalismem výrazně oslabila pozici opozice.

Asadova jarní a letní ofenziva byla úspěšná a vytlačila opozici z řady důležitých míst, například z města Homs, ale i jižních provincií.

Otázka je co s Aleppem? Mimo jiné je zde historická citadela. Právě zde se na začátku syrských nepokojů scházely největší davy lidí nespokojených s režimem prezidenta Asada.
Operace „Severní bouře“ měla strategicky rozhodnout. Zkrátka nastává důležitý zlom v občanské válce.

Pokaždé, a stalo se to i v Libyi, když začal rebelům docházet dech, Západ přispěchal s bombardováním. Když byla armáda roztažená a měla dlouhé zásobovací trasy. Horami prochází jediná solidní silnice, která spojuje Aleppo s centrálními částmi země. Vládní vojska nyní dosti závisejí na zásobování ze vzduchu, počítám, že městská letiště budou jedním s cílů amerického bombardování.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Zamčeno

Zpět na „Blízký a střední východ“