Jom Kippurská válka 1973 – Egyptský útok

Arabsko-Izraelské války, Perský záliv...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Jom Kippurská válka 1973 – Egyptský útok

Příspěvek od Pegeucko »

Jak již bylo zmíněno v předchozích článcích(viz odkaz na konci stati) útok začal 6. října 1973 ve 14:00h.
Před Egypťany stál náročný úkol. Překonat Suezský průplav, na izraelské straně s příkrými obranými valy, zlikvidovat pobřežní obranu, prorazit Bar-Levovu lini a zajistit předmostí pro další útok do vnitrozemí.
Egyptský plán útoku tedy vybavil první útočnou vlnu obrovským množství PT zbraní. V každé pěší!!! divizi tak bylo k dispozici 72 PTŘS Sagger, 90 bezzákluzových děl, 36PT děl a 535 RPG!! . To znamenalo na každý kilometr fronty 90 PT zbraní – tedy opravdu protitanková „zeď“. Navíc byly na egyptské straně vybudované písečné rampy pro egyptské tanky, které odtud mohou na druhém břehu odstřelovat izraelské protějšky.
Tato zeď měla čelit náporu izraelských tankových záloh, než se přes Suez přepraví první tanky. Podle plánu se měly trajekty dostat na druhou stranu 4h po spuštění útoku a první mosty pak začít fungovat po 8h. Útok byl naplánován na14h, takže se počítalo, že pěchota bude čelit protiútokům izr. tanků i za tmy. Proto bylo součástí vybavení infračervené přístroje pro noční vidění a svářečské brýle proti xenonovým pátracím reflektorům.
Aby se v prvních hodinách dostaly na druhý břeh alespoň nějaké tanky, byla vytvořena speciální brigáda s obojživelnými tanky a plovoucími OT, které se přepraví přes Velké hořké jezero. Vše bylo kryto protiletadlovým „deštníkem“ tvořeným PL systémy SAM.

Útok zahájilo v 13.50 letectvo přeletem Suezu.Cca 240 stíhacích bombardérů Mig a Su egyptského letectva zaútočilo na předsunutá letiště, pozice PL raket Hawk, spojovacím a řídícím centrům.
V hodinu H následoval pozemní útok. Více než 2000 děl spustilo palbu a na izraelské pozice se sneslo 3000 tun!!! oceli. Bar-Lévova linie sice vydržela, ale šok byl tak ohromný, že první útočná vlna pěchoty překročila 200m Suezu prakticky bez problémů. To se však již k Suezu hnali izraelské obrněné zálohy. Když se však přiblížily k rampám na pobřeží, dostaly se do zničující palby z ramp na druhém břehu a pěchoty již dorazivší na jejich břeh a pálící Saggery a RPG.
Ztráty se vršily a Izraelci byli pod tímto náporem nuceni ustoupit.
Ve 20.30 začali 31 trajekty přepravovat tanky a v 22.30h se již začali tanky přepravovat po čerstvě zbudovaných mostech. Do 01 h se na předmostí s 5.divizemi nacházelo 800tanků, pro které se v perimetru 3km rychle budovali obrané palposty. I přes to se Izraelcům v noci podařilo 2x prolomit egyptskou linii, dosáhnout pobřeží, odstřelovat mosty a zdržovat přepravu.Oba útoky byly speciálními PT oddíly přinuceny se stáhnout. Cena ale byla obrovská. Ráno 7.října 3. izraelským brigádám chyběly 2/3 tanků.
Stejně tak na tom bylo letectvo. Při sebevražedných útocích na mosty přicházelo díky PL „deštníku“ raket SAM o zatím nevídané množství letounů. A Egypťané se stále valili na východní břeh v obrovském množství.
Hrálo se o čas a Izraelci při různých protiútocích již do 12h 7.10. přišli o většinu tanků a čelili obrovské přesile. V poledne pak na pomoc dorazila záložní obrněná divize gen. Adana a k večeru předvoj divize gen. Ariela Šarona, aby podpořili obránce.
8.10. pak divize gen. Adana zahájila protiútoky, čímž se podařilo dosáhnout omezení plochy obsazeného předmostí Egypťany a částečně stabilizovat situaci. Nadále však čelili útokům egyptského letectva a egyptské rušičky neustále stěžovali spojení na úrovni vedení. Díky tomu se stalo, že se například prapor izraelských tanků dostal do PT léčky a z 26 tanků přišel o 19. U mnoha z nich vybuchla munice, stali se z nich plápolající pochodně a odnesla to celá osádka. Podobná byla i situace na jihu, v Šaronově úseku.
V 16.30 pak Egypťany vyrazili k dalšímu protiútoku z firdanského předmostí, který byl zastaven až pozdě večer. Dvě brigády, hájící tento úsek byly velmi zdecimovány, vyčerpány a stáhly se na západ. Ze 170tanků ráno jich večer zbylo necelých 100.
Tyto neúspěchy pak vedly ke změně taktiky. Bylo zavedeno opatření, střílet na co největší vzdálenost. To se brzy začalo projevovat na ztrátách v Egyptských řadách.
Tato situace ustrnula na několik dní, kdy s Izraelci snažili zredukovat Egyptské síly palbou na velkou vzdálenost a situace tak celkově uvízla na mrtvém bodě. Postup však byl zastaven.

13.října Izraelci zaznamenali na Egyptských předmostích velké přísuny obrněné techniky. To dorazila další štědrá dodávka ze SSSR.
Izraelcům bylo jasné, že chtějí-li zvítězit, musí sami překročit Suez a zahájit protiofenzívu. Vleklé potyčky ani čelní úder si však dovolit nemohli.
O odražení posledního Egyptského útoku a protiofenzívě však až v další části.
Tento článek má návaznost na články umístěné ZDE:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=109

ObrázekObrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Pegeucko dne 22/11/2007, 22:48, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Velice zajímavé, dodám jednu skutečnost pojící se s vyloděním, strmé břehy egypťané překonávali i tak , že připluly lodě které tlakovou vodou vytvářeli do valů průchody a tam připlouvaly vyloďovací plavidla a vykladala techniku materiál a vojska.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Jen doplním pár informací. Za 1)MOSAD přibližně věděl, kdy Egypt zaútočí-byť bylo vyhodnoceno, že se tak nestane bez toho, aby Egyp a Sýrie měly dostatek letadal, což v té době zcela jistě neměly. Protiletadlový deštník SAM byl pak pro Izrael hodně ošklivým překvapením.
2)Krátce před Jom Kippurem bylo známo i datum-právě Jom Kippur, ale špatná hodina. Ta byla určena až na 17:30, útok začal o 3,5 hod. dříve, ale stejně došlo: a)Byly mobilizovány dopředu zálohy Izraele na max. mírový stav (150 000. Původně mělo být jen 100 000, ale vrchní velitel se odvážil neuposlechnout příkazu Goldy Meierové (tehdejší min. předsedkyně Izraele) a mobilizoval jím původně chtěných 150 000.) Tito muži pak byly co nejrychleji nasazeni do bojů na Golanech a Sinaji a výrazně pomohly otupit ostří obou útoků
b) Útok na Jom Kippur se mohl zdát jako skvělý tah (V Izraely ten den nepracuje prakticky nic. Rádii, televizí a ost. médii a spoj. službami počínaje), ale v praxi se naopak obrátli proti útočníkům samým. Při urgentní mobilizaci, která byla potřeba nebylo prakticky nic jednoduššího, než dojít do nejbližší synagogy u bydliště daného vojáka popř. přímo k němu domů. Skutečnost, že všichni byly buď doma (a telefony díky Bohu fungovaly) nebo v synagogách (kde se to mohlo zbírat hromadně) v podstět Izrael zachránila. Mobilizace tak proběhla výrazně rychleji.
3. Pár pikantností. Podél celého suezu bylo rozmístěno 13 pevnůstek, které měly dohlížet na průplav a odrazit příp. invazi do doby, než dorazí posily. Na těchto pevnůsták si v den útoku odbívaly povinnou vojenskou službu převážně čerství přistěhovalci ze SSSR a jiných zemí. Z těchto 13 se do konce války v obklíčení a pod neustálými útoky udržela 1. I tak se ostatní staly legendou. Pevnůstky nesly jména po významných světových metropolích (většinou evropských). Např. z Budapeště si po vyčerpání většiny munice posádka při smělém výpadu prostřílela cestu zpět k Izraelským liniím. Z další, která se držela celý týden vypochodoval před špinavé a unavené egyptské vojáky útvar Izraelců v perfektně čistých uniformách se svazkem Tóry v ruce do zajetí. Egypťané v ní pak několik hodin marně hledaly neexistující těžký kulomet. Absolutně nemohly pochopit, že celý týden se posádka dokázala bránit s pouhými 4-mi lehkými kulomety.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

jen dodám, že za Jom Kippur židi těžce zaplatili - ztratili mnoho vojáků a techniky, pravda nakonec se jim útok podařilo odvrátit a otočit, ale v podstatě bojovali o samotnou svoji existenci. V Egyptě to stejně dodnes považují za vítězství. Chybou arabů bylo, že nereagovali rázně a při prvních potížích místo toho aby zorganizovali rázný protiútok tak se dali na ústup.

Izraelský ministr obrany Moše Dajan, musel rezignovat. Nicméně od Jom Kippuru se už Arabové na nic nezmohli, Egypt později dokonce Izrael uznal jako stát.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

He? byl právě v 73 Moše Dajan vůbec ve vládě? Tím si nejsem tak jist. Ale to budu vědět až zítra. Vím, že ho naopak na jednu válku i posadily do křesla. A jestli to nebyla právě tahle díky jeho jménu v šestidenní válce.

Velké ztráty??? C¨ca 2048 vojáků pro mě nejsou až zas tak velké ztráty. Arabové ztratily mnohem, mnohem víc. A jejich plány počítaly např. s tím, že po prvním dnu bude mít Izrael 10 000 padlých jenom na Sinaji. Takže pro mě jsou Židi machři. A protiútok u hořkých jezer, který, kdyby pokračoval, tak zlikvidoval celou 2 egyptskou armádu (vtip je v tom, že v obou válkách, kdy útočily Arabové, to byly opět Arabové, kdo žádal o mír:-)). Navíc dvěma protiútoky ohrozil hlavní města obou agresorů. To jeho nebylo ohroženo ani v nejmenším. Tak kdo pak tady bojuje o samotnou svoji existenci???

btw:DFodatek. U téhle války šlo jen o to, aby Izraeli vůbec něco udělaly. Zničit ho už opravdu nechtěly-věděly, že to je poněkud nemožné. Jen alespoň malou porážku. Po těchg debaklech z 49, 56 a 67 by se blbě cítil každý.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Nevím proč to řešíte zde,když některé odpovědi jsou TADY:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=831
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ty ztráty samozřejmě posuzuju relativně, arabáčů je hodně, židů málo, pro ně to mohla být relativně větší rána, jinak jednookej ve vládě byl. A to nehledím na to jak židi byli vyplašený ... myslím civily.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Jasně. Protže se poprvé od 56 rozhoukaly sirény protilet. poplachu (jednou) a nachytaly je tak trochu se spuštěnýma kalhotama. Ale Židi jsou zvyklý se rvát. Vyplašený-ano. Vystrašení??? Ne!
Danken
Příspěvky: 7
Registrován: 6/4/2017, 12:03

Re: Jom Kippurská válka 1973 – Egyptský útok

Příspěvek od Danken »

Trochu tohle téma oživím:
jeden protiletecký poplach od roku 1956? Těch bylo.... Jinak ono je nutný počítat s tím (jak bylo psáno výše) že ztráty je nutný brát v potaz i v tom ohledu jak jsou nahradit (jak co se týče lidí tak i techniky)
Odpovědět

Zpět na „Blízký a střední východ“