Operace LINEBACKER II

Francie a USA proti Ho Či Minovi
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

V některém z těch videí co jsou tu na palbě linkované u S-75 právě zmiňovali konkrétní částku, tak mě to zajímalo - abych věděl, jestli náhodou nestálo rusy víc to vietnamské "střílení pánubohu do oken" než američany ztráty na B-52. Ne že by to cokoli změnilo, jen mě zajímá ta efektivita.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No taky by se tam musely započítat zplůsobené škody, tj. rozrytý Vietnam.

Jinak je zajímavé, že SSA pro prosazení mírových rozhovorů dokázaly nasadit tak razantní prostředky...a pak to v krátké době dovést do takového konce.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

sa58 píše:
RAYTHEON píše:to cover72
Obávám se, že tvé snažení ve věci kusové ceny S-75 je odsouzeno k nezdaru. V centrálně řízené ekonomice je pojem cena natolik rozplizlý, že spíše seženeš tři vlasy děda vševěda než skutečnou cenu, kterou CCCP za tuto raketu zaplatil.

No pro VDR to možná byla speciální "darovací" cena. Ovšem cokoli co šlo z východu k nám se platilo pěkně na dřevo, někde v rozhovoru s plk. Vaškem padla částka za MiG-29... Na tu dobu to byla pálka jak prase...
Ceny vojenské techniky z knihy armádního generála M. Vacka: Na Rovinu :Tanky : T 54-1,5 milionů Kčs, T 72-koupený v SSSR 7 milionů Kčs,po zahájení licenční výroby u nás v ZŤS Martin 14 milionů Kčs !! granát do tanku 1800-2500 Kčs. Protitanková střela 40 000 Kčs. Mig 15-1 milion,Mig 23 -80 milionů, Mig 29 160 milionů Kčs
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Teda, to nás slovenští soudruzi pěkně dřeli, jejich práce byla 2 x dražší než u východního bratra... :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Altaj
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 189
Registrován: 17/1/2008, 13:32

Příspěvek od Altaj »

Ceny vojenské techniky z knihy armádního generála M. Vacka: Na Rovinu :Tanky : T 54-1,5 milionů Kčs, T 72-koupený v SSSR 7 milionů Kčs,po zahájení licenční výroby u nás v ZŤS Martin 14 milionů Kčs !! granát do tanku 1800-2500 Kčs. Protitanková střela 40 000 Kčs. Mig 15-1 milion,Mig 23 -80 milionů, Mig 29 160 milionů Kčs
A aky bol vtedy kurz dolara k ceskoslovenskej korune? Davalo by to obraz cien techniky v porovnani zo zapadom.
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

Tak kurzy si už nepamatuju,ale stejně byli fixně stanovené,nemající reálnou hodnotu. Našel jsem tabulku,kde se píše ,že v r. 1989 byl kurz vůči dolaru 14,3 Kčs, roční rozpočet 155,9 miliard Kčs. Někde jsem četl,že v 80. letech se pohybovaly výdaje na obranu 30-35 miliard korun. Ty údaje o rozpočtu jsem našel zde : http://www.uhul.cz/zelenazprava/1994/1.php
Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

sa58 píše:Teda, to nás slovenští soudruzi pěkně dřeli, jejich práce byla 2 x dražší než u východního bratra... :D
Omyl, ceny sa stanovali v Prahe, martinčania boli radi, keď im po zaplatení subdodávok, z Čiech (Tesla, Meopta), Poľska - motory a prevodovky, a ďalších krajín, materiálu, strojov a výplat zostalo na nejaké tie prémie. Cesta peňazí z armádneho rozpočtu do Martina tiež nebola priama.
A vývoz? Po delení zostali Martinu dlhy za odobraný materiál - pohľadávky u zákazníkov zostali v PZO Omnipol Praha.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tak jsem něco anšel k těm cenám:

B52 Unit Cost: $74 million což by podle ztracených 17ks činilo 1.258miliardy USD.(cena mohla být jiná v roce 1972, to jsem našel na inetu)

SA-2 - rakety v cenách od $32520 po SA-2 Volga-M $40584.
Což by při počtu 2000raket dodaných Vietnamu bylo za SA-2 - 65milionů USD. Což je dobrý poměr, ne?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Altaj
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 189
Registrován: 17/1/2008, 13:32

Příspěvek od Altaj »

Tie ceny B-52 budu nadsadene, to vsak asi nezmeni ten vyrazny nepomer, jedine co by ho mohlo zmenit, keby si nasiel ceny samotnych PL systemov - bez nich by ti tie rakety boli nanic. A tiez ich bolo niekolko znicenych.

A keby aj neboli plati jedno - vzdy je lahsie sa branit ako utocit.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Vzhledem k tomu, že rubl měl sovětskými politiky pevně stanovenou cenu vůči dolaru v určitém poměru, tak mi hledání ceny SA-2 připadá mírně řečeno jako věštění z koule.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Cena vrhače, píšou launcher - byla 800tis.USD, ale to si myslím má být 80tis. neboť pro SA-3 Gau je cena vrhače 103tis.

Jinak raketám SA-2 říkali amíci "létající telefonní sloupy".

Ještě jsem narazil na nasazení F-111 v rámci této operace, ale byly z ní staženy kvůli několika ztraceným kusům, a bylo napsáno kvůli technickým problémům. Nevíte někdo s čím se tohle letadlo potýkalo za problémy?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Velice dobře vše na co se ptáš, popisuje v průběhu celého svého technického článku redboy ( nebojte, určitě se nudit nebudete), viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1420
Na tu dobu nová elektronika a poruchy na ní, poruchy na REB ( radioelektronický boj) a další - přečíst pozorně článek.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Rozkaz generále! Děkuji.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Safra zní ta Tvá odpověď moc hezky, ale nechtěls povojensku říci - Provedu? A pak se jako mnoho divizních ( myslím si, že né všichni), tady na Palbě trochu s tou Palbou více seznámit - co kde leží a co už dnes díky zdejším - Pegeuckovi, Sapíkovi a Lordovi jde poměrně dobře najít - co je zde již všechno napsáno - že stačí jen kliknout na období a událost, kterou hledám a je.
Ještě tak 2005, 2006 a asi počátek 2007 to fakt byl problém si něco na Palbě najít.
Jen Ti hoši co byli Palbou kojený věděli - co kde na Palbě je a kde to je.
Proti tomu je to hledání na Palbě dnes - " Brnkačka".
Tak jen tolik. Jestli přečteš - nebo nepřečteš - vždyť Víš - Tvá věc.
Někdo chce bejt chytrej a někdo chce zůstat - jak mu je...
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vietnam“