Vietnam 1964-1975 XVII. Č 1..

Francie a USA proti Ho Či Minovi
Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Vietnam 1964-1975 XVII. Č 1..

Příspěvek od michan »

Mapa útoků VLA/LOA – Velikonoční ofenzíva 1972.

Obrázek

Vietnam 1964-1975 XVII. Č 1.

Díl XVII.

Část 1.

Generál Giap dokončil přípravy na velkou ofenzivu počátkem roku 1972. Měsíc po návštěvě prezidenta Nixona v ČLR, která vzbudila pozornost celého světa a v době přípravy prezidentských voleb v USA, spouští VDR ofenzivu.
Dne 30. března 1972 vtrhne 120 000 vojáků VLA, za podpory T – 54 http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=833, T – 59, raketometů 122 mm a děl ráže 152 mm do Jižního Vietnamu.
První útočná vlna proráží demilitarizované pásmo, druhá útočná vlna vtrhne do Centrální vrchoviny a třetí útočná vlna proniká z Kambodže do Saigonu. Viz. mapa.
V době ofenzivy je v Jižním Vietnamu ještě 95 000 amerických vojáků, ale jen 6 000 je jich v bojových jednotkách.
Zpravodajské služby USA i ARVN sice hlásily přesuny a soustřeďování jednotek a materiálu VLA, ale velikost ofenzívy, její dobu a místo odhadly naprosto špatně ( jako vždy).
Jednotky ARVN se na všech třech místech u hranic sice bránily udatně, ale byly naprostou převahou a palebnou silou smeteny.
Na severu vojska VLA velice rychle obsazují 5 severních provincií i s městem Quang Tri. Na Centrální vrchovině dosahují jednotky VLA města Kontum a tím hrozí, že rozdělí Jižní Vietnam na 2 poloviny. Třetí proud vojsk VLA ,na jihu, proniká až na 70 km k hlavnímu městu Saigonu.
Prezident Thieu musí nasadit proti komunistickým jednotkám VLA prakticky všechny bojové jednotky ARVN, aby uhájil města. Zároveň musí jeho jednotky provádět uzávěry určitých údolí, území a směrů. Nasazení takřka celé armády RVN je zároveň signálem pro FNO.
FNO okamžitě přechází do útoku v deltě Mekongu a v lidnaté oblasti okolo Saigonu, čímž získává pod kontrolu mnoho vesnic a základen ARVN.
Při této „Velikonoční ofenzívě 1972“ se do základů otřásá jihovietnamský režim. Hrozí mu naprostý kolaps.
Veřejnost USA má před sebou opět lež prezidenta Nixona, že „Vietnamizace“ bylo jen zbožné přání, což je podobné, jako vyhlašování prezidenta Johnsona před „Ofenzívou Tet“ v roce 1968.
Podobné je však také, že stejně jako Johnson, tak také Nixon za žádných okolností nepřijme vojenskou porážku v roce prezidentských voleb. Také Nixon nechce ponechat Jižní Vietnam svému osudu - ještě ne. Letectvo USA zasahuje ihned.
Ale největší nasazení letectva USA oznamuje prezident Nixon dne 8. května 1972, je to zároveň nejnebezpečnější eskalace války od roku 1965.
Nixon nařídil dne 8. května 1972 zaminování přístavu Haiphong, námořní blokádu Severního Vietnamu, jakož i obnovení letecké ofenzívy proti VDR.
Pod krycím jménem LINEBACKER vzlétají americké bombardéry k nejtěžším náletům na cíle VDR, RVN a Ho Chi Minh Trailu od roku 1965. Jen během měsíce června svrhnou 112 000 tun bomb, mezi nimi jsou poprvé použity i tzv. „chytré bomby“ (smart bombs), které mají hlavice vybavené tel. kamerami a laserovou technikou a na cíl je navádí počítač. Američané nasazují nejmodernější zbraně, a na rozdíl od předchozích náletů dosahuje operace LINEBACKER velkých účinků.
Jednotky VDR jsou nyní mobilní a jsou tak odkázány na doplňování PHM a munice ze severu. Bombardování USA rozbíjí sklady PHM a munice. Tankovým a dělostřeleckým jednotkám dochází dech a velká ofenzíva VLA začíná ztroskotávat. Do začátku léta se jednotkám ARVN, za pomoci letectva USA podaří vytláčet VLA/LOA zpět.
Severovietnamci (VLA) utrpí obrovské ztráty, když na bojišti zanechají 100 000 mrtvých.
Jihovietnamská armáda (ARVN) má za celou ofenzívu „jen“ 25 000 mrtvých.
Ofenzíva s sebou přinese naprosté zničení infrastruktury v některých oblastech RVN a na útěku se nachází ohromné množství civilního obyvatelstva.
Když prezident Nixon připravoval svá rozhodnutí o eskalaci (LINEBACKER a zaminování Haiphongu) války, nedbal na varování svých poradců. Poradci ho varovali před čínskou intervencí a že bude přerušeno uvolňování napětí s Moskvou.
Nixon nedbal, po návštěvě v ČLR a před cestou do Moskvy v květnu 1972, chtěl Nixon ještě jednou předvést svou „teorii šílence“ (madman theory) a svou koncepci „propojení“ (linkage). A vyšlo mu to.
Leonid Brežněv jen lehce protestoval proti poškození sovětského parníku v haiphonském přístavu a koncem května 1972 normálně Nixona přijal v Kremlu se všemi poctami.
I reakce ČLR byla mírná.
Co to vlastně znamenalo?
Peking i Moskva vysílají takto signál, že svého severovietnamského spojence nepodporují bezvýhradně.
I v USA se protesty drží v mezích normálu. Senát USA sice vyjádří své rozhořčení, ale výzkumy veřejného mínění ukazují jasně souhlas s Nixonovou politikou. Jen protiválečné hnutí protestuje. Americká veřejnost má porozumění pro nálety. Nálety jsou jí bližší, než by bylo vysílání pozemních vojsk USA do Indočíny.
Pro VDR je velikonoční ofenzíva naprostý neúspěch.
USA ukázalo, že je připraveno stát při RVN. Ukázalo se také, že SSSR a ČLR nechává soudruhy ve VDR na holičkách, neboť jsou pro ně důležitější vztahy s USA než válka ve Vietnamu.
Ale Giap i vedení VDR zaznamená jednu důležitou věc, která se ukázala na počátku ofenzívy.
ARVN je bez letectva USA neschopná, je jí možno porazit!
Prezident Thieu to pochopí také a ještě víc začne usilovat o to, aby udržel USA v Jižním Vietnamu.
Nixon se moc dlouho z vítězství neraduje, neboť je rok prezidentských voleb a to jsou vždy starosti s vnitřní politikou USA.
Jeho sok, demokratický kandidát na úřad prezidenta George McGovern nebyl velký soupeř. Byl to totiž vyložený odpůrce války a většině Američanů té doby se zdál měkký a příliš liberální. Přesto v kampani nějaký tlak pro Nixona znamenal, Nixon musel také ukázat, že i on stojí o mír. Především však Nixon začal vidět, že Kongres USA se dál připravuje na krácení finančních prostředků na válku ve Vietnamu.
Tato „Velikonoční ofenzíva“ 1972 není jen nový stupeň násilí a ničení, který obě strany vnímají neuspokojivě. Je i něčím, co dává signál, že vše musí jednou skončit. Nixon vnímá vnitropolitický tlak, a vyčerpané VDR si začíná všímat, že se musí v Paříži jednat o míru.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Vietnam 1964-1975 XVII. Č 2.

Díl XVII.

Část 2.

Byla to rozhodnost USA, ale především přesné a účinné bombardování letectva Spojených států všech vojenských cílů v Jižním Vietnamu, na Ho Chi Minh Trailu a ve VDR, která přivedla Severovitnamce znovu k mírovým rozhovorům v Paříži. Při bombardování fronty v jižním Vietnamu byly vymazány v obraně i v útoku celé prapory a pluky VLA z povrchu zemského. Hořely sklady PHM, proviantu a do vzduchu létaly sklady munice. Vše tak těžko shromažďované. Na Ho Chi Minh Trailu se zastavil provoz.
PVOS VDR a PVO na Ho Chi Minh Trailu bylo zničeno, nebo těžce poškozeno. Letectvo USA předvedlo co to znamená nejmodernější letectvo světa, s nejmodernější výzbrojí a municí, co znamená věda ve vojenství ( REB, laser, samonaváděcí hlavice, tepelná čidla a další).
Byly to válečné úspěchy USA a RVN na vojenském poli, dokonalé zničení „ Velikonoční ofenzívy“ VLA, které donutily VDR změnit svůj postoj k mírovým rozhovorům a které je donutily v Paříži vážně jednat o míru.
Nejprve se několikrát na tajných rozhovorech sešel, mimo oficielních pařížských rozhovorů, Henry Kissinger se severovietnamským vyjednavačem Le Duc Thoem. Zprvu byly názory neslučitelné. Le Duc Tho si však nedělal iluze, že po prezidentských volbách, i kdyby je vyhrál demokrat McGovern, budou podmínky lepší. Mimo toho průzkum jasně ukazoval, že vede Nixon, ale především ty vojenské úspěchy na vojenském poli u VDR rozhodovaly. Odsouvání rozhovorů prostě nemělo význam a i Nixon sdílel názor Kissingera, že nyní nastal okamžik k vyjednávání „ čestného míru“.
Kissinger měl na začátku rozhovorů jeden problém, který ho omezoval, mohl sice vyhrožovat stupňováním bombardování, ale nemohl argumentovat „ vzájemným stažením vojsk“ ( USA z Vietnamu a VDR svou VLA/LOA z jižního Vietnamu). To proto, že v Jižním Vietnamu bylo v říjnu 1972 již jen 27 000 amerických vojáků!
A tak se muselo opatrně, podrobně a ve všem komplexně jednat. Stanoviska USA a VDR se přiblížila mezi 26. zářím a 10. říjnem 1972 tak, že je mohl odsouhlasit jak za USA Kissinger, tak za VDR Le Duc Tho.
Tho odsouhlasil, že Thieův režim ( RVN) má právo na svou další existenci.
Tho navrhl zřídit pro jižní Vietnam „ Radu národního usmíření a jednoty“, ve které měly být rovnoměrně zastoupeny saigonská vláda, „ revoluční lidová vláda“ nominovaná FNO a neutrální uskupení. Tato „ Rada národního usmíření a jednoty“ měla připravit všeobecné volby. Tho kromě toho také nabídl okamžité uzavření příměří a výměnu zajatců.
Pro USA z toho plynul požadavek, že mají zastavit všechny vojenské operace proti VDR a během 60 dnů stáhnout všechna svá vojska z Jižního Vietnamu.
Kissinger do úmluvy prosadil společnou kontrolní komisy, která bude dbát na dodržování příměří. Mezinárodní kontrolní komise pak měla podporovat mírový proces mezi Severním Vietnamem a USA, a samozřejmě také, mezi Hanojí a Saigonem.
Když probíhala tato ujednávání, tato „ kyvadlová „ diplomacie mezi Washingtonem, Paříží a Saigonem, Henry Kissinger mnohokrát zažil, že president RVN Thieu nebyl „ tak zcela na naší vlnové délce“, cituji z – Henry Kissinger, Memoiren 1968-1973, München 1979, str. 1389, 1403, když dále říká, cituji:
„ Jen postupně jsme pochopili, že nešlo o problémy při formulování návrhů, nýbrž o zásadní protiklad v základním názoru na věc. Kořen zla spočíval ve skutečnosti, že Thieu a jeho vláda prostě nebyli ochotni uzavřít vyjednaný mír. Měli neurčité představy, které ve skutečnosti mířily k bezpodmínečné kapitulaci Hanoje. Prostě přežití jim nestačilo – chtěli záruku pro vítězství.“
Kissinger byl právem rozhněván, ale jeho tajná jednání podryla důvěru jihovietnamské strany a poskytla presidentu Thieu příležitost, že mohl „ Pařířské mírové rozhovory“ torpédovat.
On totiž Kissinger vše nekonzultoval průběžně s Thieu a ani ho neseznamoval s detaily ujednání. Navíc, Thieu, jeho tajná služba, ukořistily od FNO podrobné informace o celém průběhu tajných rozhovorů mezi USA a VDR, což potvrdilo, že Kissinger vše s Thieu nekonzultuje.
Kissinger se vše snažil zachránit politickým tlakem na obě strany tak, že 25. října 1972 před novináři řekl, cituji dle- Henry Kissinger, Memoiren 1968-1973, München 1979, str. 1389, 1403, když řekl:
„ Věříme, že mír je přede dveřmi“.
Henry Kissingera pak tento výrok pronásledoval mnoho let. Ten výrok totiž vůbec nerespektoval postoj Saigonu, ale nebyl vůbec ani konzultován s prezidentem Spojených států Richardem Nixonem!
Nixon totiž věřil, že vyhraje prezidentské volby v USA a až po nich bude usilovat o mnohem příznivější dohodu s VDR.
To co Kissinger řekl bylo předčasné, ale mělo to jeden příznivý efekt. Sebralo to poslední šance na vítězství( mír je v dohlednu) kandidátu na prezidenta za demokratickou stranu, mírotvorci, McGovernovi!
Tak se stalo, že v prezidentských volbách v listopadu 1972 zvítězil republikánský kandidát Richard Nixon. Dostal neuvěřitelných 61% hlasů. Bylo to nejvíc hlasů, které kdy v dějinách USA dostal republikánský kandidát!
Ihned po svém volebním vítězství prezident Nixon dělá vše, aby vytvořil co nejlepší pozici pro saigonskou vládu, v mírových rozhovorech v Paříži.
Nejprve v nové operaci ENHANCE PLUS předá USA Jižnímu Vietnamu opět ohromné zásoby nových zbraní a munice. Poté prezident Nixon v tajných dopisech ujistí prezidenta RVN Thieu svou další vojenskou spoluprací. Ujistí ho, že pokud VDR po uzavření příměří poruší jakýmkoliv způsobem smlouvu, on okamžitě nařídí těžké bombardování VDR.
Také Henry Kissinger musí svůj protějšek Thoa seznámit s novými požadavky, když ho 13. prosince 1972 varuje před drastickými opatřeními a zároveň si vyžádá přerušení jednání.
Ale prezident Nixon jde dál, chce si všechny své požadavky drasticky vynutit. Chce podpořit Thieu, chce ukázat světu, že Amerika svého spojence na holičkách nenechá a udělá to jemu vlastním způsobem.
Americkému letectvu přikáže, aby bombardovalo i Hanoj a Haiphong.
Křičí na svého předsedu Náčelníků štábů USA admirála Thomase Moorera, cituji dle – Richard Nixon, Velký RN: The Memoirs of Richard Nixon, New York 1978, str. 734.
„Nechci už nic slyšet o tom, že nemůžeme trefit ten nebo onen cíl. Tohle je vaše šance, jak vyhrát válku vojenskou silou.“
A americké letectvo bombarduje. Bombarduje Hanoj i Haiphong a ostatní cíle v Severním Vietnamu a na Ho Chi Minh Trailu od 18. do 29. prosince 1972 neskutečnou silou. Mimo Štědrého dne (24. 12. 1972) vzlétají všechny složky amerického letectva k 3 500 náletům v operaci LINEBACKER II. Při náletech zahyne 2 000 civilistů a 1 500 je jich zraněno. Některé obytné čtvrti Hanoje jsou velice silně poškozeny.
Celosvětová veřejnost a média světa jsou přímo zděšeny tímto „Vánočním bombardováním“. Svůj odpor veřejně vyjádří i hlava katolické církve papež Pavel VI.
U Západního světa klesnou proamerické sympatie na nejnižší možnou úroveň.
Svého cíle prezident Nixon „Vánočním bombardováním“ dosahuje. Hanoj pod tlakem letecké ofenzívy zasedá opět v Paříži k jednacímu stolu.
Nyní je také Saigon přesvědčen a je ochoten přijmout příměří. Pro prezidenta Thieu byla však nejdůležitější tajná korespondence s prezidentem Nixonem. Nixon ho v tajné korespondenci ujistil, že bez otálení obnoví leteckou válku, jestliže Hanoj nebude dodržovat příměří.
Změny, které byly provedeny ve smlouvě po „Vánočním bombardování“ byly kosmetické, ani Nixon, ani Kissinger si vůbec zpětně nevzpomínali, čeho se ty změny týkaly!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Vietnam 1964-1975 XVII. Č 3.

Díl XVII.

Část 3.

A jak vypadala bojiště Indočíny v roce 1972?
Ihned po 1. lednu 1972 bombarduje letectvo USA vojenské cíle komunistů ( VLA/LOA, Rudých Kmérů a Pathet Lao) v Kambodži a Laosu a po celé délce Ho Chi Minh Trail, neboť se zvýšila jejich aktivita a Američané očekávali ofenzívu na svátky Tet.
Dne 3. ledna 1972 ustoupily jednotky laoské vlády ze základny Long Thein, neboť ji těžce ostřelovalo dělostřelectvo VLA.
Při minometném ostřelování VLA základny dělostřelecké podpory Fiddler¨s Green dne 7. ledna 1972 bylo zraněno 7 amerických vojáků.
Celkem 30 útoků provedlo dne 12. ledna 1972 VLA/LOA na celém území Jižního Vietnamu.
Bombardováním základen VLA a Pathett Lao, od 1. do 17. ledna 1972 utrpí komunistické cíle v Laosu těžké poškození a komunisté mají těžké ztráty na lidech. Jen na samotnou „ Planinu džbánů“ v Laosu, svrhne americké letectvo více pum, než jich v 2. světové válce svrhlo na Německo! A bombardování Laosu pokračovalo i po 17. lednu 1972 dál!
Thajské vládní jednotky postupují, od 20. ledna 1972, proti komunistickým partyzánům v Lom Saku v severovýchodním Thajsku.
Již 28. ledna 1972 provede US letectvo svůj 20. nálet od začátku roku proti VDR.
Od 1. února 1972 začíná ARVN pronásledovat ustupující Vietcong v jižní Kambodži.
Dne 4. února 1972 opouštějí jižní Vietnam poslední vojáci Thajska.
Laoské vládní jednotky postupují od 7. února 1972 proti komunistickým jednotkám na „ Planině džbánů“.
Letectvo USA dne 9. února 1972 spouští těžkou bombardovací kampaň proti VLA/LOA v jižním Vietnamu na Centrální vysočině.
Když se v únoru 1972 zadrhnou mírové rozhovory v Paříži, zaútočí dne 10. února 1972, raketami a minomety, VLA/LOA na Da Nang.
Kambodžské vládní jednotky dne 12. února 1972 spouští neúspěšnou, nekonečnou operaci, která má vyrvat VLA náboženské centrum Angor Vat.
Některá místa v deltě Mekongu a Da Nangu jsou dne 20. února 1972 cílem útoků VLA/LOA.
Dne 21. února 1972, téměř po 4 letech, je znovu nad severním Laosem, asi 90 mil jihozápadně od Hanoje sestřelen Mig 21 letectva VDR. Sestřelí jej major Robert A. Lodge, druhou raketou AIM – 7E. První raketu vystřelil ze svého F – 4 Phantom ze vzdálenosti 11 mil, druhou, která zasáhla, vystřelil ze vzdálenosti 8 mil.
Dne 24. února 1972, 17 minut po opětovném zahájení Pařížských mírových rozhovorů, na protest proti americkým leteckým náletům, opouští vyjednavači VDR mírová jednání.
V Centrální vrchovině čistí ARVN mezi 2. a 3. březnem 1972 prostory, které používá VLA/LOA, neboť se očekává ofenzíva Vietcongu. Také letectvo USA a ARVN pokračuje v bombardování cílů VLA/LOA v Centrální vrchovině.
Severně od demilitarizované zóny ( nad územím VDR) dojde dne 7. března 1972 k sérii vzdušných soubojů mezi letectvem USA a VDR. V době těchto leteckých soubojů provádí stíhače bombardéry a bombardéry USA těžké nálety na pozemní vojenské cíle ve VDR.
V Laosu se město Long Tien stane dne 11. března 1972 terčem útoku VLA.
V provincii Quang Ngai útočí dne 16. března 1972 VLA/LOA na mnoho cílů ARVN.
Při svém postupu v jižní Kambodži mezi 17. a 18. březnem 1972 zaberou jednotky ARVN několik skladů zbraní, munice a vojenské výstroje jednotek VLA. V těchto dnech také ARVN provádí v údolí A Shau ( 1. Corps), západně od Hue, vyčišťovací operaci, při které je zabito 900 vojáků VLA/LOA. Ztráty ARVN jsou označeny jako lehké.
Dne 21. března 1972 se stane Phnom Penh terčem nejtěžšího raketového a minometného ostřelování od roku 1970, kdy začal konflikt v Kambodži.
Dne 23. března 1972 oznamují Američané, že budou bojkotovat mírové rozhovory v Paříži, kvůli útokům VLA/LOA v jižním Vietnamu.
Dne 30. března 1972 zaútočí frontálně, podél celé demilitarizované zóny, pravidelné jednotky VLA na jižní Vietnam. Začala „Velikonoční ofenzíva“ – její „ První proud“. Je to největší ofenzíva od „ Ofenzívy Tet 1968“.

Mapa všech „ Třech frontálních útoků“ – Velikonoční ofenzíva – po 30. 3.1972.

Obrázek


Vojska ARVN se brání, ale jsou tlakem ohromného množství vojáků VLA a jejich palebnou silou drceni a přinuceni k ústupu. Vojáky VLA podporují Tanky PT – 76, T -54, T – 59 ( čínské) a drtí je dělostřelectvo 152 mm, raketomety a minometná palba.
USA zvažuje zda má nasadit svou námořní pěchotu, ale nakonec se rozhodne tak neučinit.
Od 1. dubna 1972 ustupují v severní části jižního Vietnamu jednotky ARVN na jih. Všechny úvahy velení ARVN a USA se shodují na tom, že útok VLA má cíl, nejprve Quang Tri, pak Hue a Da Nang.

Na Quang Tri.

Obrázek


Mezi 2. a 4. dubnem 1972 proudí nejprve tisíce a později desetitisíce civilistů ze severních provincií jižního Vietnamu na jih.
K břehům jižního Vietnamu připlouvá již 3. dubna 1972, jako posila k ostatním, americká letadlová loď USS Kitty Hawk ( CVA – 64 – zde je v roce 1962).

Obrázek


Dne 5. dubna 1972, v době kdy „ První proud“ VLA postupuje na jih směrem k městu Quang Tri, zaútočí „ Druhý proud“, frontálně z Kambodže, do nitra provincie Bing Long.
V městě Quang Tri jsou dne 5. dubna 1972 hlášeny hromadné dezerce vojáků ARVN.
Posílené letectvo USA spouští dne 6. dubna 1972 operaci LINEBACKER, což je masivní letecká a námořní ofenzíva proti frontálním útokům VLA, letecké útoky na PVO jednotek VLA, na obsluhy nových protiletadlových raket SAM. VLA a obsluhy SAM hlásí sestřel 2 letadel USA.
Dne 7. dubna 1972 zničí americké letectvo most Ben Hai, který leží na jediné cestě spojující Sever a Jih. Americké letectvo jej zničí „ chytrými bombami „, když se jí to 7 let konvenčními bombami nepodařilo.
Dne 8. dubna 1972 zaútočí frontálně z Kambodže a Laosu „ Třetí proud “, za podpory PT – 76, T -54 a T – 59 na Centrální vysočinu. Je to směr na Saigon.
Dne 8. dubna 1972 je obklíčeno vojáky VLA město An Loc. An Loc se bude bránit 95 dní, než bude obklíčení proraženo. Zásobování vojsk a města bylo po celou dobu obklíčení prováděno letecky.
Vojákům ARVN se daří dne 9. dubna 1972 odrážet všechny frontální útoky VLA na základnu palebné podpory Pedro, poblíž města Quang tri.
Dne 9. dubna 1972 vyráží první vyprošťovací útok jednotek ARVN k městu An Loc. Jednotky VLA však tento útok odrazí.
US Air Force a US Navy útočí dne 10. dubna 1972, i s použitím osmimotorových bombardérů B – 52 na PVO a PVOS fronty v jižním Vietnamu a na Severní Vietnam. Letectva všech složek ničí RL a zaměřují se na ničení protiletadlových odpalovacích základen raket SAM.
K břehům Jižního Vietnamu dorazily dne 10. dubna 1972 americké letadlové lodě Saratoga a Midway, čímž se počet letadlových lodí u břehů Vietnamu zvýšil na 6.
VLA od 11. dubna 1972 obléhá základnu palebné podpory Bastogne, která leží 20 mil západně od města Hue.
Americké B – 52 bombardují dne 11. dubna 1972 oblasti okolo města Kontum, jako podporu jednotek ARVN.
Dne 13. dubna 1972 útočí pěchota VLA, za podpory 20 tanků T – 54 na město An Loc a jeho letiště. ARVN útok za podpory letectva USA odrazí. VLA ztratí při útoku 9 tanků T – 54 z 20, ostatní se stáhnou. Americké stihací bombardéry zničily 2 tanky a ostatních 7 zničilo dělostřelectvo ARVN.

Zničený T – 54 u An Loc.

Obrázek


VLA utrpěla těžké ztráty na lidech, když některé její roty byly při bombardování vymazány z povrchu zemského.
Přestože se stále stupňuje americké bombardování, jsou územní zisky VLA, ke dni 14. dubna 1972 větší, než byly v „ofenzívě Tet 1968“.
Dne 15. dubna 1972 obsazuje po boji VLA základnu palebné podpory Charlie.
Americké letectvo vytvořilo svými leteckými útoky koridory v PVOS VDR a 16. dubna 1972 provádí první nálety B - 52 na Hanoj a Haiphong. V USA nálety vyvolávají protesty.
Dne 19. dubna 1972 postupuje VLA do nitra Centrální vysočiny.
Dne 19. dubna 1972 se lodě americké 7. flotily stanou terčem útoků letadel a torpédových člunů VDR a současně jsou ostřelovány pobřežním dělostřelectvem VDR.
V deltě Mekongu se dne 22. dubna 1972 probudilo FNO a zaútočilo na jednotky ARVN.
Od 23. dubna 1972 je pod útokem VLA město Dak To.
Dne 27. dubna 1972 jsou znovu v Paříži zahájeny mírové rozhovory.
Dne 28. dubna 1972 dobyla VLA Dong Ha a základnu palebné podpory Bastogne a zaútočila na základnu palebné podpory Birmingham. VLA izoluje město Kontum.
Dne 1. května 1972 obsazuje VLA město Quang Tri ( ARVN získá město až v září 1972).
Celá 3. divize ARVN se zhroutí a dá se na panický útěk na jih Vietnamu. Jihovietnamská námořní pěchota, na rozdíl od této paniky, pevně přes těžké útoky VLA, stojí v obraně u města Hue.
Dne 4. Května 1972 přerušují jihovietnamští a američtí vyjednavači v Paříži, na dobu neurčitou, mírové rozhovory s VDR a FNO.
Dne 5. května 1972 se pokouší jednotky ARVN o nový vyprošťovací útok u An Loc. VLA útok odrazí.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Vietnam 1964-1975 XVII. Č 4.

Díl XVII.

Část 4.

Dne 6. května 1972 je z města Kontum evakuováno veškeré civilní obyvatelstvo.
Dne 8. května 1972 oznamuje americký prezident Richard Nixon, že všechny severovietnamské přístavy budou zaminovány, aby se tak přerušil přísun zásob komunistickým silám. Oznámení vyvolá okamžité prudké protiválečné protesty v USA.
Prvními leteckými esy USA se stanou dne 10. května 1972 nadporučík Cunningham a podporučík Driscall ( US Navy), kteří vzlétali se svými F -4 Phantom z letadlové lodi USS Constellation, když sestřelili každý 5 letadel Mig 17 a 21.
Svůj první protiútok poblíž města Quang Tri provedou jednotky ARVN dne 13. května 1972.
Jednotky VLA spouští dne 13. května 1972 frontální útok, za podpory tanků T – 54, na město Kontum. Jednotky ARVN, za podpory amerického letectva, tento útok odrazí.
Jednotky ARVN s podporou letectva USA dostanou zpět základnu palebné podpory Bastogne.
Vyprošťovací jednotky ARVN se 19. května 1972 nacházejí již jen 2 míle od města An Loc, ale dál to zatím nejde, odpor VLA je příliš veliký.
I 19. května 1972 odolá pevná obrana ARVN masivním útokům VLA na město Kontum.
Dne 20 května 1972 navštěvuje americký prezident Moskvu, kde je čelními představiteli SSSR přijat se všemi poctami.
Jednotky VLA/LOA začínají dne 23. května 1972 postupovat směrem do spodní části delty řeky Mekong.
Město Phoumy se dne 4. června 1972 ocitá pod útokem VLA/LOA.
Také 6. června 1972 odrazí ARVN frontální útok VLA na město Kontum, když B -52 svým bombardováním vymaže z povrchu zemského celý prapor pěchoty VLA.
V Jižním Vietnamu zahynul dne 9. června 1972 hlavní americký poradce John Paul Vann. Jeho helikoptéra byla sestřelena protiletadlovou palbou VLA.
Americká letadla svým náletem dne 10. června 1972 zničila, laserem naváděnými pumami, hydroelektrárnu v Lang Chi ve VDR.
Pentagon dne 12. června 1972 oznamuje, že byl v březnu 1972 odvolán 4 hvězdičkový generál John D. Levell, byla mu také snížena hodnost. To proto, že schválil americké bombardovací akce, které byly v rozporu s americkou politikou.
Dne 20. června 1972 je generál Abrams ( velitel USA v jižním Vietnamu) navržen na příštího náčelníka štábu amerického pozemního vojska.
Prezident Thieu dne 27. června 1972, převezme do svých rukou moc v Saigonu a od této chvíle vládne prostřednictvím prezidentských dekretů.
Dne 30. června 1972 přebírá generál Frederick C. Weyand velení armády USA v jižním Vietnamu od generála Abramse.
Dne 7. července 1972 se zpomaluje postup jednotek ARVN k městu Quang Tri, ale přesto po těžkých bojích v předměstí i v samotném městě, mezi 15. a 17. červencem 1972, vstupují jednotky ARVN do města Quang Tri.
V provincii Binh Dinh zahajují jednotky ARVN protiofenzívu, kterou začnou zatlačovat VLA.
Tajné rozhovory mezi USA a VDR v Paříži začínají dne 19. července 1972.
VDR obviňuje dne 24. července 1972 USA, že chce svými nálety zničit severovietnamský protipovodňový systém hrází.
Dělostřelecká a minometná palba VLA, vyžene jednotky ARVN ze základny palebné podpory Bastogne.
V Parrotově zobáku v Kambodži začala dne 31. července 1972 útočná operace ARVN.
VLA/LOA, vytlačené z města Quang Tri, těžce ostřelují město dne 2. srpna 1972, tento den jednotky ARVN znovu obsazují základnu palebné podpory Bastogne.
Odchodem 3. praporu 21. pěšího pluku do USA, dne 11. srpna 1972, nezůstává již ve Vietnamu, ani jedna jednotka pozemního vojska.
Vietcong svým útokem 13. srpna 1972 zničí tisíce tun munice ARVN v Long Binh.
Vietcong dne 19. srpna 1972 obsazuje Que Son a základní tábor Ross.
Na jih od města Quang Tri se dne 22. června objevuje dělostřelectvo VLA/LOA a zaujímá palebné pozice.
Letectvo USA dne 27. srpna 1972 srovnalo se zemí kasárna VLA u Hanoje a Haiphongu.
Dne 28. srpna 1972 má své letecké eso i US Air Force, když kapitán Richard Ritchie se svým F – 4 Phantom dosáhne 5 sestřelů Mig.
Na pozice ARVN poblíž města Quang Tri dopadne dne 30. srpna 1972 2 000 dělostřeleckých granátů VLA.
Během měsíce srpna přechází ze Severu na Jih, přes demilitarizované pásmo, tisíce nových vojáků VLA. Má to být náhrada za padlé ve „ Velikonoční ofenzívě“.
Leteckou základnu VDR v Phuc Yen zcela zničí bombardování letectva USA dne 2. září 1972.
ARVN ustupuje dne 6. září 1972 z Thein Phuoc poblíž Da Nangu.
Vietcong zaútočil dne 10. září na letiště Tan Son Nhut a Bien Hoa u Saigonu.
Zpravodajská služba USA a ARVN zjišťuje, že VLA má po doplnění vojsk ze severu, ke dni 12. září 1972, opět v Jižním Vietnamu 100 000 vojáků pravidelné armády.
Od 15. září 1972 již definitivně kontrolují jednotky ARVN město Quang Tri a jeho nejbližší okolí. Bitva o Quang Tri stála ARVN 997 mrtvých a jednotky VLA 8 135 mrtvých.
Od 16. září 1972 začíná v provincii Quang Ngai nová ofenzíva VLA/LOA.
Kapitán Charles B. DeBellevue se dne 19. září 1972 stává se 6 sestřelenými Migy, nejlepším leteckým esem USA za celou válku ve Vietnamu.

Capt. Charles B. DeBellevue.

Obrázek


Od 26. září 1972 se začínají v Thajsku rozmisťovat letouny F – 111, http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1420
když již byly odstraněny jejich technické nedostatky. Budou mít za úkol, za každého počasí podporovat jednotky ARVN z jižního a západního směru.
V týdnu do 28. září 1972 hlásí Pentagon, že na území jižního Vietnamu nebyl zabit ani 1 Američan, což je prvně od března 1965.
Americké nálety dne 29. září 1972 zcela zničí 1/10 zbývajícího letectva VDR.
Na palubě těžkého křižníku Newport News vybuchl dne 1. října 1972 v hlavni děla granát. Celkem 20 amerických námořníků zahynulo a 36 jich bylo zraněno.
Od února 1965 do 3. října 1972 shodily v Indočíně americké bombardéry 7 555 000 tun bomb. Je to 3x více tun, než shodili Spojenci v 2. světové válce celkem.
Mezi 8. a 11 říjnem 1972 provádí USA v jižním Vietnamu operaci Enhance Plus. Předává ARVN vojenské vybavení, výzbroj a munici v hodnotě větší než jsou 2 miliardy dolarů.
Dne 12. října 1972 zasahuje americké bombardování francouzské, indické a alžírské velvyslanectví v Hanoji. Je zabit vysoce postavený francouzský diplomat.
Dne 12. října 1972 zasahuje tábor speciálních sil Ben Het 1 500 granátů Vietcongu a následně je tábor obsazen VLA/LOA.
Dne 16. října 1972 ostřeluje Vietcong silnice kolem Saigonu.
President Thieu dne 21. října 1972 odmítá americko-severovietnamský program příměří.
Armády VLA/LOA a ARVN, vědouc, že se připravuje příměří, projevují velký zájem urvat co nejvíce území nad nepřítelem, a tak útok stíhá protiútok.
Dne 24 října 1972 „ pozastavují“ USA bombardování nad 20. rovnoběžkou.
Vietcong dne 29. října 1972 pokračuje v záboru a obsazování území okolo Saigonu.
Dne 31. října 1972 pokračují Rudí Kmérové v boji proti kambodžským vládním jednotkám, přestože VLA/LOA odešla do jižního Vietnamu, do delty Mekongu.
Dne 1. listopadu 1972 bylo zabito 200 laoských vládních vojáků, když VLA dobyla jejich vojenský tábor.
Novým prezidentem USA je dne 7. listopadu 1972 zvolen Richard Nixon.
Dne 8. listopadu 1972 se jednotky ARVN stahují z bojů v souladu s přáním Saigonu a USA.
Dne 11. listopadu 1972 je armádou USA předána ARVN velká vojenská základna v Long Binh.
Mezi 20. a 21. listopadem 1972 začíná další kolo tajných jednání v Paříži.
Dne 22. listopadu 1972 je sestřelen raketou SAM „ První letoun B – 52“.
SAM – 2 viz zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1544
Mezi 23. a 25. listopadem uváznou tajná jednání v Paříži na mrtvém bodě.
Dne 30. listopadu 1972 bombardují B – 52 vojenské cíle v provincii Quang Tri a ve VDR.
Dne 4. prosince 1972 jsou znovu zahájeny tajné rozhovory mezi USA a VDR v Paříži.
VLA/LOA ostřeluje dne 6. prosince 1972 letiště Tan Son Nhut u Saigonu.
V době, kdy se sepisují body konečné mírové smlouvy, dne 10 .prosince 1972, vstupuje americké bombardování demilitarizované zóny do svého čtvrtého dne.
Laoské hnutí Pathet Lao nabízí dne 12. prosince 1972, laoské vládě zastavení palby.
Dne 16. prosince 1972 Henry Kissinger oznamuje, mírové rozhovory ztroskotaly a nevedou k uzavření dohody. Zároveň však Pentagon ten samý den oznamuje, že až vstoupí v platnost příměří, přesune své velitelství z jižního Vietnamu do Thajska.
Nad VDR začíná od 18. prosince 1972 ohromná letecká ofenzíva USA – operace LINEBACKER II. – tzv. „ Vánoční bombardování“.
Jako hlavní cíl pro svržených 40 000 bomb jsou určeny oblasti Hanoje a Haiphongu.
Od 18. prosince 1972 se vystupňují boje o základnu palebné podpory Anne, nedaleko města Quang Tri.
Poslední vojáci Austrálie opouštějí jižní Vietnam dne 18. prosince 1972.
Mezi 19. a 20. prosincem 1972 odsuzuje Mezinárodní společenství „ Vánoční bombardování“.
Od 18. do 21. prosince 1972 přišlo americké letectvo o 43 pilotů. Sami američtí piloti přiznávali, že znovu obnovená PVOS VDR, byla ve „ Vánočním bombardování“ nejsilnější s jakou se za války ve Vietnamu setkaly ( zlehčovali svou svízelnou situaci ve vzduchu tak, že říkali – „VDR vstoupilo technicky do 20. století“).
Dne 22. prosince 1972 zasáhne americké bombardování nemocnici Bach Mai v Hanoji.
Dne 24. prosince Pentagon přizná, že při „Vánočním bombardování“ bylo sestřeleno 11 B – 52 ( na konci bombardování USA přiznávají 15 sestřelených B – 52 – Hanoj tvrdí, že jich sestřelila 33).
K 25. prosinci 1972 je ve Vietnamu 24 000 amerických vojáků.
Dne 25. prosince se letiště v Da Nangu ocitá pod palbou Vietcongu.
Dne 26. prosince 1972 je na Hanoj spuštěno bombardování nebývalého rozsahu, nejtěžší za celou válku ve Vietnamu, při kterém se hroutí celé městské čtvrtě. Bombardování se účastní naráz více jak 120 B -52 a dalších více než 100 stihačů bombardérů F – 4D Phantom a Republic F – 105 Thunderchief.

Obrázek


Okolo 27. prosince 1972 sílí bitva u města Quang Tri.
VLA/LOA odrazí dne 28. prosince 1972 útok ARVN na základnu palebné podpory November na Centrální vysočině.
Protože se očekává nové zahájení tajných mírových rozhovorů v Paříži, je dne 30. prosince 1972 zastaveno bombardování VDR.


Vietnam 1964 -75 _ Použité podklady:

Vietnamský deník 1964 _ 1975 _ Chris Bishop.
Dějiny vietnamské války ¬_ Marc Frey.
Duely na obloze _ E. H. Sims.

Odkazy: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=908
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=615
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1029
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1436
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=501
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=524
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=675
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1632
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1626
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1420
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=558
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=844
http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=34075#34075
http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=34801#34801
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2290

PVO a PVOS Vietnamu: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1544
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1621
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1601


A další letité podklady a zápisky.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Fascinuje mě množství svržených pum...zjevně nepříliš dobře umístěných, když byly výsledky tak (relativně) hubené. Od nejsilnějšího letectva světa by člověk čekal víc. Ano, i zde, jako v celé té válce, bylo "něco" hodně špatně...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dozvíte se až teď!
Mám spousta zpravodajských informací o Válce ve Vietnamu.
Stejně jako o ww 2, které běžně člověku nejsou dostupné - věřte.
O co go!!!
Řeknu tu, kterou televize Prima vysílala v neděli 8, 20 až 9,20.
Již v letech 1970 - 72 jsem věděl.
USA používal čidla, zmiňuji se o tom v tomto díle...
Mluvčí Vietnamu v tomto Primou vysílaném dokumentu potvrzuje.
Co jsem věděl v 70 tých letech, co věděla i ČSLA rozvědka - Co to bylo? - vojáci VDR, někreří, jako hrušky a jablka, tyto čidla, ze stromů - kdekoliv na Ho Chi Minh Trail shromažďovali.
Ukázali mě 2 základny dělostřelecké podpory, úkázali mě jedno letiště USA, které byly vybombardovány letectvem USA. Domysleme to, statistiku všeho nemám.
mám i víc!!!
Toto jsem říkal svému synovi a on mě nevěřil, jako ostatně každý....



jamo, jako většinou máš pravdu.
Mě vždy fasciunuje neschopnost rozvědka - letectvo.... Letectvo mě z toho vychází lépe.
Sa se to nezdá - dopním to tedy sem.
Vojenskou rozvědku USA nezaměňujme CIA, CIA si vedla v celém konfliktu samostatně - věřte úspěšně ( celé story - byly to frajeři). Nejdůležitější, pro rozhodování byla vojenská rozvědka USA, která měla rozhodující slovo a..,..

Mě to vojenství bavilo, já byl v tom vždy jetej a budu.
Poslouchám a čtu - překládám a vyhodnocuji.
Čekám na lidi typu Redboy( mimochode kde je), potřebuji lidi Sa a Pege, potřebuji YA, potřebuji Hans.S a všechny kteří, chtějí o vojenství mluvit...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Michane, naznačuješ, že Vietnamci dokázali zmást US letouny a nasměrovat je že vlastní cíle?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dík jamo, nejen naznačuji.
Jsou to fakta.
I usměvavý mluvčí - Vietnamec dnes 8,27 hodin( ani z očí nepoznáš o co go... - žil a mistroval jsem je 5 roků v Prachaticích, Vietnamce, kteří z této války přišli....) potvrdil mé informace. ˇUsměv asiata je něco neproniknutelného, směje se i když má bolest....
Nebudu hovořit dál...
Zeptej se Pege...
jamo, vím o tom konfliktu 10x víc než píši.
Byla to má učebnice vojenství...., letectví a letectví ještě jednou.... pak jsem přidával zem a" Politiku.
Jen pro ilustraci - 1 000x jsem mimo datumu upravoval věci které píši.
Věřte datum neumím, prostě si je nemohu pamatovat.
Pak jsem byl však doma...
Spoustu nesmyslů jsem vyloučil....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tvoje informace mě nepřestávají překvapovat. A tohle je opravdu velmi interesantní...rozvedeš to více detailněji?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

jamo dáme hodně věcí. Mám ještě asi 2 až 3 díly před dokončením.
Budou dva okruhy.
Tady bude 1) Vojenství 1964 -1975.
Na té druhé, diskusní bude, jak předvídáš - Politika USA v letech 1954 - 1975 v souvislosti s Indočínou.
Každej by si měl přijít na své.
Tolik pege a rozhovor s ním.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vietnam“