Vietnam 1964-1975 IV. Č 1.

Francie a USA proti Ho Či Minovi
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Tak se snažím prokousat tímhle šíleně dlouhým elaborátem (Michane, máš můj obdiv, to muselo dát hrozné práce jen to naklepat do compu, neuvěřitelné!! kde na to vůbec bereš čas?) a na jednu věc se přeci jen musím zeptat. Je tu všude obrovská spousta různých materiálů o politice, činech atd. USA, ale o SSSR nic moc a výsledný dojem je (IMHO) ten, že všechno špatné je od USA a Rusové byli svatí a jen nezištně pomáhali .
Je určitě pravda, že amíci manipulovali ve Vietnamu kde co, to nikdy zpochybňovat nebudu, otázka je ale, proč to asi dělali? (a v jakém to bylo poměru k manipulacím komunistickým) Nemohlo to být třeba následkem zkušeností po WWII, kdy naivní obdiv F.D. Roosevelta a jeho podobně naivní politika vůči Stalinovi nakonec ukázaly, jak to s tím SSSR vlastně je, ale málem půl Evropy bylo díky tomu dost dlouho za Železnou Oponou. Další varování mohlo být z Korejské války, tam je historie taky snad známá a nezpochybnitelná.
Osobně mám ke Spojeným Státům vztah poměrně negativní (nevím z jaké příčiny, asi na můj vkus moc "machrujou") ale mám dojem, že to, že se postavily expanzi vlivu SSSR je jim rozhodně ke cti. A i když se mi moc nelíbí americký styl "policejního státu", jak mi to tam teď připadá, je to přeci jen lepší, než komunistický ráj gulagů a sociálního inženýrství. (jak vznešený termín a kolik zvěrstev a milionů mrtvých se za ním skrývá)
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Když se prokousáváš, říkáš jde Tě to ztuha, všemi díly, je tam odpověď na ty které máš rád i na ty, které máš nerad.
Víš, mě z celého vždy vyznělo to, co vím již desítky let.
Rád nerad - k něčemu, nějakému společenství se připojit malý stát musí.
Historie stejně ukazuje můj Závěr http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2361 - pokud se někam nezařadíš, pokud někam nepatříš jsi prd - promiň to slovo.
Ostatní jsou pohádky, iluze a filozofie.
Buďme vlastně v podstatě rádi, že si můžeme nadávat na USA, Rusko a Čínu. Byly tady generace v území z kterého píšeme, že toto prostě nemohli, věřte. Vám se zdá, že jsem blbec, čtětě, dívejte se - po roce 1989 je to jen do dneška 19 let a stejně tak od 1918 do 1939, tedy jen 21 let, kdy si mohli lidé na tomhle území beztrestně nadávat na velmoci a na vše co si vlastně vymysleli.
Máme šanci si vybrat - čtěte to co budu psát v pondělí pozorně, je to o období po první válce, kdy následovala za necelých 21 let druhá.
Teď po všech peripetiích není "světová válka" 68 let.
Jean2005, pokračuj, máš tam mnoho odpovědí - v dalších dílech.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Jde mi to ztuha, ale rozhodně ne proto, že by to bylo nějak špatně napsané. Jen jsem to nějak přehnal a angažuju se v příliš mnoha debatách (a musím k nim hledat podklady, z hlavy to většinou nesypu) a čeká na mě trochu moc knížek najednou a nevím, na co se dřív soustředit. Do toho jsem se ještě znovu začetl do toho "Thuda", protože to je fakt hodně čtivá knížka, strašně mi to připomíná "Velký Cirkus" od Pierra Clostermanna a navíc bych se měl připravovat na přijímačky. Na stará kolena jsem se totiž zbláznil a budu zase studovat, bohužel ne historii, na tu by mi náš pan ředitel studijní volno nedal, nicméně jsem mu vděčný i za to, co dostanu...
To zařazení trochu nechápu, to bude asi tím, že jsem prd a prdem zůstanu, máme to prý v rodině... (a vždycky jsem byl spíše individualista)
P.S.: odpovídat mi na tohle nemusíš, žádná vypovídací hodnota v tom není, jen jsem chtěl trochu objasnit situaci...
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Vietnam 1964-1975 IV. Č 1.

Příspěvek od El Diablo »

Za Francouze bojovaly ve válce v Indočíně stovky Čechů, zjistil historik
Účast Čechů a Slováků v první vietnamské válce mezi lety 1945-1954 označuje za největší válečné nasazení od konce druhé světové války. Příští týden mu na toto téma vyjde kniha. Nese název "První vietnamská válka na pozadí osudu Ladislava Charváta“.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/do-valky-v-indoc ... domaci_jav
Odpovědět

Zpět na „Vietnam“