AFGANISTÁN 1979-89 - zákulisí a začátek

Tam, kde se válčí už celá staletí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

AFGANISTÁN 1979-89 - zákulisí a začátek

Příspěvek od Pegeucko »

Začátek - útok na Amínův palác

Amínů palác Komando KGB
ObrázekObrázek

V dubnu 1978 proběhl v Afganistánu komunistický převrat, na jehož počátku bylo zavraždění šéfa republikánského režimu Mohammeda Daůda. Při sporu o nástupnictví KGB podporovala svého dlouholetého agenta Babraka Karmala. Zvítězil však nakonec Chalk Núr Muhammad Tarákí, zčásti díky podpoře L.Brežněva, na kterého během jedné návštěvy udělal dojem.
V září 1979 Tarákího zastřelil vícepremiér Hafizulláh Amín, Moskva "přimhouřila obě oči" a poblahopřála Amínovi ke "zvolení".
Vyjádřila též "přesvědčení o bratrských vztazích,přátelství a vzájemné spolupráci".
KGB diky Kábulské rezidentuře tušila však jeho brzký konec. Měla informace o bezohledné islámské opozici, hrozící vzpouře afgánské armády a nevyhnutelné hospodářské katastrofě.
KGB proto nasadila na podzim 1979 agenta Talebova, který pronikl jako kuchař do presidentského paláce a měl za úkol Amína otrávit. Neúspěšně, Amín byl paranoidní jako Borgiové.
Situace se však stále zhoršovala a KGB bylo stále jasnější, že pokud se nepodaří Amína odstranit, komunistický režim zanedlouho vystřídá antisovětská islámská republika.

První výzva na ozbrojený vpád zazněla z mezinárodního oddělení UV KSSS s odůvodněním, že nelze připustit pád socialistického zřízení v zemi, se kterou SSSR hraničí. Rozhodujícím argumentem pak bylo srovnání důsledků možné porážky se situací v Iránu, kde islámský fundamentalismus zvítězil rok před tím. Andropov počátkem prosince informuje Brežněva, že se Amín chystá v Afganistánu zrušit komunistický režim a orientovat se na západ. Je prý i podezření, že Amín už o tomto vyjednává s CIA.
Vzhledem k existenci "Brežněvovi doktríny", která SSSR dává "právo" nedovolit jakémukoliv členu sovětského bloku, aby se odtrhl, nemohl Brežněv("autor" této doktríny) rozhodnout jinak. Proto také 8.12. pokyn(rozkaz) k invazi.

Maršál Achromejev dostal pokyn vybudovat štáb oper.skupiny v Uzbekistánu u Afgánských hranic. Dva vysocí hodnostáři KGB byli odesláni do Kábulu, aby na místě řídily spec.operace. S nimi přiletěl i tým 7.správy KGB(vnější sledování), aby monitorovali Amínův pohyb. Aby Amín uvěřil, že Rudá Armáda přichází s "bratrskou pomocí" bylo vyhověno jeho žádosti a byly doručeny 2 spec. radiostanice a menší množství techniky.

Počátek invaze:
25. prosince 1979 v noci začaly na Kábulském letišti přistávat sovětské transportní letouny s voj.technikou a spec. jednotkami na palubě.
27.12.1979 vyrazila kolona obrněnců k prezidentskému paláci. V jejím čele postupovalo speciální komando KGB pod velením plk. Bojarinova,šéfa speciálního výcvik.střediska KGB v Balašiších. Všichni tito muži byli oblečeni do afgánských uniforem a i jejich vozidla měla afgánské značení. Cestou byla kolona kontrolována na kontrolním stanovišti, vojáci KGB z čelního stroje celé osazenstvo stanoviště postříleli.

Na výšině nedaleko paláce se nachází restaurace -kasino kde se scházely vyšší důstojníci Afg.armády. Pod záminkou objednávky míst na nový rok do ní skupinka Specnazu vstoupila, následně pobila osazenstvo a přesunuli se do ní velitelé akce. Byl odsud výborný výhled na Amínův palác a mohli odsud koordinovat velení.

Dar-ul-aman Amínův palác
Obrázek

Sám palác je na těžko přístupném strmém návrší, porostlém stromy a hustým křovím, vše zaminované. K paláci pak vede jediná cesta, nepřetržitě střežená tanky a velkorážnými kulomety. Samo silné zdivo paláce je schopné odolat zásahům z houfnic.
Uvnitř paláce byla osobní Amínova garda, sestavená z příbuzných a spec.prověřených členů.Ti žili v domech v bezprostřední blízkosti paláce.
Směrem od paláce bylo 7 palpostů, vyzbrojených samopaly,kulomety a granátomety. Vnější okruh pak tvoří obrana třech praporů motopěchoty a tanků. Ti jsou umístěni nedaleko paláce. Na příjezdu jsou zakopány 2 tanky T-54 umístěny tak, že mají okolo sebe velký palebný rozsah.Naštěstí pro Specnaz nemají posádky trvale, ale jen v hotovosti. Celkem čítal vnější okruh okolo 2500 lidí.
V Kábulu jsou celkem lokalizovány 2 divize a tanková brigáda.
KGB získala detailní plán paláce a mají tak přehled o obraně paláce a přístupových cest.

V 19.30 se Kábulem rozléhají siné exploze. To skupina Zenitu nazvaná "Kolodec" odstřihla odpálením radiokomunikace Kábulu i paláce od zbytku světa. Zároveň je to signál pro všechny skupiny k "šturmu" na palác.
Jako první zahájily krycí palbu dvě ZSU 23 na palposty . Další dvě ZSU 23 společně s aut.granátomety AGS 17 míří na tanky a brání tak osádkám přiblížit se k tankům. Skupina BMP komanda Zenita mezitím smetávají vnější palebná postavení a pokračují po serpentýnách cesty na odpočívadlo-plošinu před palácem.
Jakmile první stroj mine zatáčku před palácem, z paláce spustí velkorážné kulomety. Čelnímu BVP zničí pásy,následně i korbu a stroj začíná hořet.Velitel pododdílu B.Suvorov je zabit s částí skupiny další jsou zraněni. Zbytek vyskakuje ze strojů, zalehávají a opětují palbu do oken paláce. Mezitím jiná skupina "Hrom" se pomocí speciálních šplhacích pomůcek šplhá po strmém svahu nahoru.

Zenitu přibitému palbou na návrši přicházejí posily dalších BMP pálící ze všech zbraní po stanovištích kulometů. Střely velkorážných kulometu mají takovou razanci, že na BVP je prostřílené sklo i bočnice.V BVP jsou již zraněni ale jen 2 členové osádek Rychle se přibližují až k samotnému vchodu paláce a poskytují tak úkryt pro komando ,k zemi přibité kulomety. Do této fáze je taky největší množství zabitých a raněných, hlavě v řadách "Zenitů" doposud ležících na zemi.
Osádky vyskakují a krycí palbou a granáty do oken umožňují Zenitům pokračovat v útoku a dostat se tak ke zdem paláce.
Mezitím doráží ZSU 23 a umlčují kulomety v horních patrech. Doráží i skupina Hrom zdolajíc svah a setkávají se u vchodu paláce.
Afgánci z horních pater začali házet granáty do míst u zdi, kam nešli vyklonit kulomety. Počet zraněných se rozrůstá.
Část "Zenitu" proniká do paláce přes okno v pravé části paláce.
Další boje připomínali dobývání Reichstagu. Úkryt, palba po všem kolem a další úkryt. Při tom byl zabit plk.Bojarinov, když se svou skupinou oblečenou do afgánských uniforem "připletl" do palby jiné skupině (měl v sobě 9 kulek a několik střepin z granátu).
Ve zdech paláce se nacházelo ještě okolo 100-150 členů osobní Amínovi stráže a pro zamezeni ztrát Specnazů bylo nutno používat metodu : "Zahluš granáty, střílej a pak se ptej po kom". Specnazové jsou navíc rozzuřeni z předchozích ztrát a mají rozkaz nebrat zajatce. Nešlo ani vypnout světlo a vyžít tmy, protože generátory byly autonomní v podzemí a nebyl čas je hledat a zničit. Občas se sestřelila alespoň žárovka, aby tma poskytla krytí. Všude byl oheň, dým a hrozný hluk. Když se dým trochu rozplynul, nahoře v baru ležel mrtvý Amín v adidasové soupravě vedle barové stoličky a měl v sobě střepiny z granátu i kulky. Společně s ním zemřela i jeho milenka

Operace se zúčastnilo celkem 700členů jednotek KGB Alfa, Zenit a výsadkářů.
Palácová garda se však bránila houževnatěji než se čekalo a více než 100 vojáků spec.jednotek zahynulo ještě před vstupem do paláce ( to je 10x víc než při dobývání paláce samotného)
Přesto byla operace prohlášena za úspěšnou a následovalo povyšování a vyznamenávání.
V reakci na tuto akci pak bylo v Balašiších v r.1982 zřízeno "Výcvikové středisko pro Afganistán" vojsk KGB. Zde pak byly zkoušeny a testovány metody, jak je možno terorizovat a zastrašovat civilní obyvatelstvo. Využití těchto poznatků v Afganistánu pak mělo za následek vyhnání 1/4 Afgánské populace do Pákistánu.

Ihned po dobytí presidentského paláce se z emigrace v ČSSR!!! vrátil Babrak Karmal, jehož Moskva "zvolila" za Amínova nástupce.
Ten okamžitě pronesl rozhlasový projev v němž prohlásil, že veškerá moc v zemi přechází do jeho rukou a oficiálně požádal SSSR o vojenskou pomoc. Ten byl ve skutečnosti ale vysílán ze sovětského území.
Rozhlas byl obsazen až 28.12. ráno a bylo oznámeno, že Amín byl "na základě rozsudku voj. tribunálu popraven" s odůvodněním, že byl žoldákem CIA.
Následně se pak začal po zemi do Afghanistánu přesouvat 80.000 sovětský vojenský kontingent.

Zbývá ještě zodpovědět otázku, proč přílet kontingentu 25.12 , akce až 27.12. a 2.denní pobyt nikomu nepřišel podivný.

Opět je nutno se vrátit trošku do historie. Po nástupu socialistického režimu se zvedla vlna lidového odporu, která se projevovala lokálními útoky na místní záležitosti státní správy a vzpourami voj. posádek. Jednalo se o lokální konflikty, které byli průběžně silou potlačovány. Šlo o útoky chaotické a nekoordinované, protože jednotlivé skupiny a kmeny v opozici vedly boje i mezi sebou.
Přesto Kábulské vlády neustále žádaly SSSR o vojenskou pomoc při každém podobném útoku. Zde je seznam těchto oficiálních žádostí za rok 1979:

(u všech termínů vynechávám pojmy: sovětské, do Afganistánu , u techniky "s posádkami" )

14.4. Pošlete 15-20 vrtulníků
16.6. Pošlete tanky a OT na ochranu vlády a letišť v Bagrámu a Šíndand
11.7. Pošlete do Kábulu několik spec.skupin do velikosti praporu
19.7. Pošlete 1-2 divize
20.7. Pošlete do Kábulu 1 parašut.divizi
21.7. Pošlete 8-10 vrt. Mi 24
24.7. Pošlete do Kábulu 3 voj. jednotky
12.8. Je nutné okamžité umístění jednotek v Kábulu. Pošlete 3 spec.jednotky a dopr. vrtulníky.
21.8. Pošlete do Kábulu 1500 výsadkářů. Nahraďte obsluhy PL zařízení
25.8. Pošlete do Kábulu další vojáky
17.8. Pošlete spec.prapor k zajištění Amínovi osobní ochrany
2.12. Pošlete zesílený pluk do provincie Badachšán
4.12.Pošlete jednotky milice do sever. Afg.
12.12. Pošlete do sever. Afg vojáky k zajištění bezpečnosti silnic

Data korespondují se vzpourami afgánských voj. posádek a útoky opozice v různých provinciích.
Několikrát bylo i vyhověno, avšak skrytě jednotkami maskovanými za technické specialisty nebo poradce.
Proto i kontingent,který přistál 25.12.1979 v Kábulu byl považován za součást této pomoci a nikomu to tedy nepřišlo podivné.

Kábul - letiště, Kábul 1979
ObrázekObrázek


Zde se nachází zbytek celé sextalogie – nyní již s obrázky viditelnými i pro neregistrované:

AFGANISTÁN 1979-89 – politické pozadí a tajné služby
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=805
AFGÁNISTÁN 1979-89 První fáze: Z pohledu Sovětů
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=776
AFGÁNISTÁN 1979-89 První fáze: Z pohledu Povstalců
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=782
AFGÁNISTÁN 1979-89 Druhá fáze: Od Gorbačova po odsun
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=793
AFGANISTÁN 1979-89 – bilancování
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=818


Znaky a Emblémy Specnaz
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Rozhodl jsem se původní téma kompletně přepracovat. Psal jsem ho ve svých ranných počátcích zde na Palbě a bylo "roztahané" do 6 příspěvků bez náležité chronologie.
I obrázky byli vloženy "po staru", tj neviditelné pro neregistrované. V rámci přesunů obrázků do forumfota jsem tedy překopal i celý článek, který by měl být nyní mnohem přehlednější a souvislejší.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Člověče, jak tak koukám na fotku toho Aminova paláce, tak bych řekl.
Je to velmi dobré místo pro obránce.
A je to hodně nepříjemný terén pro útok.
Přes známé kvality Specnaz to neměli vůbec jednoduché. Ztrátám se i při jejich skvělém plánování nedivím.
Nepříjemný terén!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Z Afghánistánu jsem se vrátil před několika měsíci. Organizace Hand for Help Liberec, která má díky pochopení administrátora odkaz na těchto stránkách, pracuje na tom, aby v Kábulu postavila zdravotní zařízení pro ženy a děti. Při jednání s příslušnými ministerstvy v Afghánistánu se ukázala potřeba pomoci možná víc, než kdekoliv jinde. V Afghánistánu je například 32 utečeneckých oblastí, kam se vracejí lidé z Pákistánu , Íránu či Iráku. V těchto uprchlických zařízeních není mnohdy zajištěna ani nejzákladnější péče.
I politická situace je velmi složitá. Islám, nezměrná chudoba,působení Britských kolonistů před mnoha lety, Sovětské područí i momentální angažování Američanů a ostatních spojenců, vytváří nepřehledný konglomerát problémů, které se budou řešit ještě dlouhá léta.
Snad jen jedno zvláštní poznání. Dnešní střední generace generace, která zažila působení sovětských vojsk a třeba proti nim i bojovala je zdaleka kritičtější k momentálním spojencům a mnohdy s nostalgií na ně vzpomíná.
Nebyl jsem v Afghánistánu dlouho, pouhý měsíc. Nechci se pasovat v žádném případě na znalce. Ale vím, že pomoc v této zemi má smysl.
Toto krátké zamyšlení jistě může vyvolat polemiku a možná i nesouhlas. Na druhou stranu, třeba se mezi návštěvníky těchto stránek najde někdo, koho pomoc v Afghánistánu ( a v sousedním Pákistánu ) zaujme a " pomůže nám pomáhat ".
Sám se do "Afghánu" upřimně opět těším.
Na závěr snad jen poděkování za výše zmíněné umístění naší organizace na těchto skvělých stránkách.
Jaromír Dolanský - springpeace.d@seznam.cz
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

jak uvedené "Znaky a Emblémy Specnaz" souvisí s Afganistánem?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Více-méně nijak(jsou ruské a nikoliv sovětské), ale byly mezi těmi 10 příspěvky co jsem rušil z toho původního článku(a jsou celkem hezké) tak jsem je tam prifařil.

Pokud to ale moc vadí, mohu je z článku vyndat a zůstanou pouze "na ukázku" ve Forumfotu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Odpovědět

Zpět na „Válka v Afganistánu“