Stránka 1 z 1

Samozvané knížectví Sealand

Napsal: 30/12/2017, 21:57
od Rase
Vystrizek-1.jpg

Samozvané knížectví Sealand

Jedná se o svémocně vyhlášené knížectví, rozkládající se na 550 m² velké umělé plošině z časů Druhé světové války, stojící v Severním moři 10 km od pobřeží východní Anglie. Obyvatelé si činí nárok na státní svrchovanost, leč mezinárodně není nikým uznáváno. Má vlastní měnu, vládu, vlajku i poštovní známky. Vládnoucí rodina provozuje také hostingovou firmu HavenCo Ltd. Původně se jedná o britskou pevnost typu "Maunsell Forts" postavenou v roce 1942 hlavně na obranu proti německým letadlům kladoucím miny. Její oficiální název byl HM Fort Roughs. Zařízení obývalo 150–300 osob personálu Královského námořnictva. Poslední osádka byla odvezena roku 1956.
Od roku 1967 je v držení Paddyho Roye Batese a jeho rodiny. Bates byl původně majorem britské armády a původně pevnost fungovala jako pirátská základna rock & rollového rádia Wonderful Radio London. V roce 1978 se Alexander Achenbach, německý podnikatel a pozdější předseda vlády pokusil uskutečnit převrat. Achenbach si najal skupinu holandských a německých žoldnéřů vyzbrojených útočnými puškami a na plošinu se vysadili pomocí člunu a helikoptéry. Většina rodiny tehdy byla v Anglii a pevnost strážil šestadvacetiletý Michael Bates. Ten byl po útoku vzat jako rukojmí. Když se o situaci dozvěděl Roy Bates, jako hrdina z románu nemeškal a spěchal k záchraně svého syna. Michael byl po čtyřech dnech odvezen do Holandska a později propuštěn. Nyní Batesové zahájili protiútok a během odvážného náletu vrtulníkem se znovu zmocnili pevnosti. Nedošlo k žádným obětem na životech. Achenbach i žoldáci byli zajati a uvězněni na plošině. Jelikož se jednalo o občany Západního Německa (SRN), vyslala vláda diplomaty, aby byli propuštěni. Konkrétně se jednalo o propuštění Gernota Putze. Bates se pokusil tato jednání využít k právnické kličce a právnímu uznání knížectví vládou SRN, která ale tyto snahy odmítla.
Po urovnání krize založil Achenbach exilovou vládu v Německu a později jej v této funkci vystřídal Johannes Seiger. Od roku 1987 se knížectví Sealand nachází v britských teritoriálních vodách
Organizace spojených národů v roce 1994 odmítla uznat samostatnost s odůvodněním, že v případě umělých ostrovů a různých plošin, se nejedná o ostrovy a nemají tedy nárok na vlastní teritoriální vody a oficiální území. Roy a Joan Batesovi zemřeli v roce 2012, respektive v roce 2016, a hlavou státu je tak od roku 1999 doposud jejich syn Michael Bates. Michaelův syn James má titul prince a připravuje se na budoucí převzetí vlády. V roce 2007 se rozhodla vládnoucí rodina knížectví Sealand prodat za cenu mezi 65 000 000 a 504 000 000 librami. Vážný zájem měl v té době bittorent server The Pirate Bay. K prodeji však nakonec nedošlo a v roce 2012 současný panovník prohlásil, že na Sealandu hodlá se svou rodinou a přáteli žít i nadále. Ostrov tak zůstává v držení rodu Batesových do dnešních dnů. Pokud jde o financování fungování celého knížectví, tak ten stojí především na výdělcích z turismu. Hraběcí titul je prodáván za 360 dolarů a metr čtvereční stojí 32 dolarů.

Zdroj:
https://www.thevintagenews.com/2017/12/ ... rcenaries/
https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3WknFiJn ... aland.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sealand

image-16-1024x795.png
attack-on-sealand.png
Vystrizewewek.jpg

Re: Samozvané knížectví Sealand

Napsal: 6/1/2018, 23:17
od kacermiroslav
Docela by mě zajímalo, jaká může být asi životnost takovéhoto "knížectví":-)

Re: Samozvané knížectví Sealand

Napsal: 7/1/2018, 00:01
od Rase
Tak ono je to dnes oficiálně součástí Británie. Vládě v Londýně asi nepřišli tak důležití, aby tam uplatnili moc. V opačném případě by stačilo poslat tam vrtulník nebo člun s komandem. Osobně si ale myslí, že dokud si tu věž nezačne nárokovat nějaký stát, tak na to budou kašlat. Pokud se to pokusí někdo zabrat oficiálně, tak to budou brát asi jako zabrání vlastního území a vyhlášení války Británii. Celé je to divné, ale tak nějak to funguje jen díky nezájmu centrální vlády. Historie bojů o věž je tak suchá, že nikdo ještě nepřišel o život - přitom zbraní tam bylo dost. Dnes se i o obchodní lodě bojuje tvrději (se Somálskými piráty).

Sealand-main--866x692.jpg