Bugy - nová Palba

Řád fóra, FAQ, náměty a otázky ohledně fóra, spolupráce, oznámení.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

K4M1L píše:Zkuste to přes to rozšířené hledání a hlavně hledejte pouze v názvech jinak to bude hledat každou zmíňku o vybraném řetězci i jeho části.
To co jsem postnul JE výsledek z rozšířeného vyhledávání a hledáno POUZE v názvech.... Ostatně si to může kdokoliv zkusit...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Alfik »

V noci jsem zkusil vyhledat ten PIAT a Mig a oboje se podařilo. Zdá se tedy, že šlo o nějaký časově ohraničený problém, který již pominul.
Zůstává tedy problém s externími vyhledávači a pár drobností které probírám via PM a která nemají s technickou stránkou věci nic společného.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Ještě mě napadlo použít místo pomlčky * hvězdičku ...

Např. T*90, Mig*17, TZ*74 a zdá se, že funguje :idea:

Palbě zdar!

Vy na to hoši přijdete :rotuj:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
petrp
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 11/9/2014, 07:43

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od petrp »

Lord píše:Ještě mě napadlo použít místo pomlčky * hvězdičku ...
Hvězdička je univerzální zástupný znak pro hledání v databázích :-) Zadáš "neco*cosi" a vyhledá ti to všechny výrazy, kde je místo hvězdičky jakýkoliv znak...
K4M1L
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 442
Registrován: 2/7/2012, 21:42

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od K4M1L »

hydrostar píše:No a teď vás možná vylekám ještě víc. Co když někdo hledá něco o tanku LT vz. 38. Schválně si to zkuste vložit do vyhledávání. To, co jsem napsal je přesný a platný řetězec, tedy výmluva, že mám používat lehký tank vzor 38 je docela pasé, protože se to v textu normálně nevyskytuje. Zastávám asi názor většiny, protože to vyhledávání nefunguje intuitivně, tak nemá cenu ho používat a raději popřemýšlím, kde by to mohlo být sám.
nejsou indexovaná slova kratší než 3 znaky kvuli tomu, že by byl index hledání hrozně velký. Tohle lze řešit snadno, teoreticky se můžou indexovat i jednopísmenná slova. Nicméně by to znamenalo nové vygenerování indexu hledání a tím pádem minimálně jednodenní odstávku palby
petrp
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 11/9/2014, 07:43

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od petrp »

K4M1L píše:Nejsou indexovaná slova kratší než 3 znaky kvuli tomu, že by byl index hledání hrozně velký. Tohle lze řešit snadno, teoreticky se můžou indexovat i jednopísmenná slova. Nicméně by to znamenalo nové vygenerování indexu hledání a tím pádem minimálně jednodenní odstávku palby
Nevím jak je na tom phpBB, ale mnohé diskuzní fóra a CMS nepodporují vyhledávání slov kratších než 3 znaky už v jádru systému. DB engine to prostě neumí... :(
K4M1L
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 442
Registrován: 2/7/2012, 21:42

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od K4M1L »

tady to technicky není problém. Hledá se v tabulce podle wordlistu, což pro DB není problém, ale wordlist se prostě hrozně nafoukne pokud by se mělo indexovat všechno.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Nafoukne se, a zase třeba nebude stačit hosting, nebo jaký by to mohlo mít ještě dopady, zpomalení palby...

Třeba ten tank LT vz. 38 jsou 3 slova jen o dvou písmenech, tak to nebere.

Ale zase jsem se to pokusil ochcat přes hvězdičku a funguje, tedy např. lt*vz
A v tomto tvaru to najde.
Nebo najde i při ltvz ... což je tvar napsaný dohromady a čtyři znaky, což někdo tak píše.

Asi si musí být člověk vědom těch omezení a podle toho psát klíčová slova :idea:

Skutečností je, že vojenská technika dost používá zkratky.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
K4M1L
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 442
Registrován: 2/7/2012, 21:42

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od K4M1L »

Když hledám v googlu na palbě tak nejdřív se objeví galerie a album a pak až fórum což je škoda. Bohužel těžko lze řešit nějakou optimalizaci pro vyhledávač když se musí zachovat staré odkazy a nejde řídit obsah. V tomhle množství obsahu by klidně stačily služné meta popisy a normální linky (palba.cz/topic/nazev-prospevku) a bylo by celkem vyřešeno. Zkusím zjistit jestli by fungovaly staré linky i kdyby se rewritly novými. Pokud ano znamenalo by to nejen výrazný posun v pozicích vyhledávání, ale také možnost využít googlové hledání ve webu místo toho integrovaného, čímž by se vyřešil problím jak s relevancí výsledků, tak s velikostí databáze, protože hledání zeď zabírá víc než 50%, tedy víc než obsah samotný.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Ano. Nejznámější je asi tento http://www.phpbb-seo.com/
Pro nahrazení českých znaků bylo nutné po instalaci přidat do zdrojového kódu souboru phpbb_seo_class.php tyto řádky:
http://forum.c4.cz/phpbb-hezke-url-mod- ... -t114.html

Ovšem zda budou fungovat i staré odkazy je otázka.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pokud zadám Mig*17 a dám hledat pouze v názvech příspěvků tak to nic nenajde...

Pokud budu hledat všude, tak to najde pouze řetězec mig17 , tedy tam kde je to psané dohromady...

viz:
Obrázek

Takže hledání řetězce Mig-17 (mig-15, Ju-88, F-14 atd.) to nevyřeší...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

No ale vidíš, že to náhodou našlo přímo článek od Hanese o MiG-17 :) Lepší než nic. Najde to i slovo migu17.

Ale jinak se to musí zkusit optimalizovat i pro google. Podšoupnout mu asi i sitemap, aby se usnadnilo indexování hafa témat.
Možná to pomůže i zvýšení návštěvnosti, o něco a na témata, která jsou jinak trošku zapadlá.
Kamil už študuje, jestli to půjde.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Lord píše:No ale vidíš, že to náhodou našlo přímo článek od Hanese o MiG-17 :) Lepší než nic. Najde to i slovo migu17.

Ale jinak se to musí zkusit optimalizovat i pro google. Podšoupnout mu asi i sitemap, aby se usnadnilo indexování hafa témat.
Možná to pomůže i zvýšení návštěvnosti, o něco a na témata, která jsou jinak trošku zapadlá.
Kamil už študuje, jestli to půjde.
Při vší úctě... Nemyslím si, že by mělo vyhledávání fungovat jako loterie... Že ti najde nějaký náhodný článek...

Vyhledávání by mělo fungovat tak, že zadám výraz a vypadne mi jako první "hlavní" článek o té které technice... Možná by pomohl nějaký systém tagů... Nebo něco takového něco... I když tady by asi byl zase problém, kdo by otagoval starší články...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Tagování, možná ... je nějaký mód, ale problém jak píšeš.
Dále pro portál existoval wordgraph, tedy se měly automaticky najít často používaná slova, termíny, ale z hlediska velké databáze a množství slov tento systém v podstatě kolaboval.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pomoct by mohl i export na nějakou jinou platformu (stejně má v rámci reorganizace něco takového proběhnout) s nějakým sofistikovanějším vyhledávacím systémem... Otázka je na jakou a také aby si to Palba mohla finančně dovolit... A možná by pomohlo i nějaké jasné pravidlo pro pojmenovávání článků...

Rozhodně se přimlouvám, za to aby se stalo vyhledávání absolutní prioritou při výběru... Vše by mělo fungovat tak, že pokud si kdokoliv česky/slovensky hovořící řekne, že by ho zajímalo něco o (např) Migu-15, tak vleze na Palbu, do vyhledávání naklepe Mig-15 a jako první mu vypadne článek o Mig-15... Teprve pak bude mít Palba charakter odborného webu s dostupnými informacemi o té které technice...

Za současného stavu bych si pro informace o technice šáhnul raději např na Válka.cz, kde (dle mého názoru) se nedovím tolik podrobností, ale na rozdíl od Palby tam vytáhnu hlavní vlákno o té které technice velmi jednoduše...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Aaron Goldstein píše:Pomoct by mohl i export na nějakou jinou platformu (stejně má v rámci reorganizace něco takového proběhnout) s nějakým sofistikovanějším vyhledávacím systémem... Otázka je na jakou a také aby si to Palba mohla finančně dovolit... A možná by pomohlo i nějaké jasné pravidlo pro pojmenovávání článků...
Za současného stavu bych si pro informace o technice šáhnul raději např na Válka.cz, kde (dle mého názoru) se nedovím tolik podrobností, ale na rozdíl od Palby tam vytáhnu hlavní vlákno o té které technice velmi jednoduše...
No jo, ale Valka.cz má samostatný server, kam se jí to všechno vejde a platí za něj přes 100 litrů ročně. Udělání nějakého systému na míru to jsou taky statisíce.
Migrace na jiný systém fór ... 40 litrů. A už to tady byl návrh, a lidem se stejně nějak líbí phpbb, zvykat si na něco sofistikovanějšího by byl haluz. Ty jsi tady nebyl, když se dělal jen upgrade :-?
Všechno má svoje. Snad najdeme nějakou optimální variantu, dáme tomu prioritu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já chápu, že peníze jsou vždy až v první řadě... A že Palba si může dovolit jen to, na co má...

A tu Válku jsem uvedl jen jako příklad a nikoliv jako vzor... Pouze se domnívám, že Palba má v mnoha ohledech kvalitnější a podrobnější informace... Ale pokud se k nim není člověk nějak velmi jednoduše schopen se kdykoliv dostat, tak je tato přednost v podstatě eliminována...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od Lord »

Už bylo napsané, že hledané slovo musí obsahovat nejméně 3 znaky, přitom pomlčku to nějak nebere, ale všechny ostatní informace, kdo bude hledat, tak výsledky mu to vyhodí.
Když bude hledat Praga, nebo Tatra tak v poho.
Asi by šlo doladit i nějak to ostatní, ale vzrůstají tím požadavky na server. Tolik asi v kostce problémy.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
K4M1L
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 442
Registrován: 2/7/2012, 21:42

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od K4M1L »

Mám nápad. Nevím jak se na to budete tvářit, ale něco zkusím na testu, možná by to byla cesta
K4M1L
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 442
Registrován: 2/7/2012, 21:42

Re: Bugy - nová Palba

Příspěvek od K4M1L »

Kdo má chuť otestovat nové hledání napište mi PM
Odpovědět

Zpět na „Náměty & komentáře“